Birleşmiş Milletler eski müfettişi Richard Lloyd ile Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nden Profesör Theodore A. Postol, ABD istihbaratının 21 Ağustos 2013 Guta katliamanın balistik verileri ile ilgili bir çalışma yayınladı.

Her iki Bilim adamı, Sarin-Gazı bombasının çarpma noktasından 2 kilometre mesafeden atılmış olamayacağını göstermektedir. Pentagon tarafından yayınlanan haritalara göre, Suriye’nin hiçbir koşulda bu katliamdan sorumlu tutulamayacağı sonucuna varılmıştır.

Dikkat çektikleri diğer bir husus, tarif edildiği şekliyle bu bölgeye hükümet tarafından günlerce süren bir bomardımanın, aynı nedenlerden dolayı yapılmış olamayacağıdır.

Sarin-Gazı cephanesi ne Suriye Arap Ordusunun sahip oldukları, ne de Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü (OPCW) silah müfettişlerinin tespit ettikleri ile uyuşmuyordu.

Araştırmacılar, Amerikan istihbaratının oldukça ciddi bir başarısızlık sergiledeği sonucuna varıyor, aynı hatanın bir daha tekrarlanmaması için, bunun açıklığa kavuşturulması gerektiğini talep ediyorlar.

Possible Implications of Faulty US Technical Intelligence in the Damascus Nerve Agent Attack of August 21, 2013, Richard Lloyd ve Theodore A. Postol, MIT, 14 Ocak 2014, 46 Sayfa

Çeviri
Ayhan Aslan