به قول روزنامه لوموند، در سوریه تجاوز به عفت، به سلاح « جنگ سری بشارالاسد » بر ضد انقلابیون مبدل گشته است. دست کم، این ادعای است که طی یک مقال دور و دراز از خامه انیک کوژان (عکس) ادعا گردیده است [1].

این خبرنگار اشاره میکند که انقلاب، که در آغاز صلح آمیز بود، با تجاوز دسته جمعی اجرا شده توسط اردوی رژیم به عنوان واکنش بر ضد مخالفین، به خشونت گراییده است. او به شهادت یک خانم سوری اشاره میکند که پس از آنکه یکبار زندانی شده بود، به اردن پناه جسته است: « ما با فریاد های " ما علوی ها شما را نابود میکنیم "، هر روز مورد تجاوز قرار میگرفتیم. »

با این حال، این شهادت، فرضیه یی کلاسیک تبلیغات غرب در خصوص دیکتاتوری علوی را میرساند، در حالیکه اداره اسد، بعثی است. علوی ها یک اقلیت مذهبی هستند که ادعای تشیع دارند و میپندارند که دین مسئله ایمان است نه موضوع مناسک و سنن. اگر رییس جمهور اسد یک علوی باشد، اکثریت عمده اعضای اداره و افسران اردوی وی چنین نیستند. هیچ دلیلی برای صدور حکم موجودیت یک دولت علوی وجود ندارد، بجز گزینش دیدگاه وهابی از اسلام. رییس جمهور اسد همچنان رییس حزب بعث است، حزب سیاسی لاییک، سوسیالیست و پان – عرب، که ایدئولوژی آن بطور اخص از انقلاب های فرانسه و روسیه الهام میگیرد.

ابراز یک جمله ساده، که خانم کوژان نقل قول کرده، « ما علوی ها شما را نابود خواهیم کرد »، کافی خواهد بود تا هر کارمند دولت و یا نظامی را به استعفا وادار سازد.

در آغاز عملیات ناتو در سوریه، روزنامه های متعدد، بطور یکسان گزارش دادند که اردوی عرب سوریه، زندانیان خویش را مجبور به ترک ایمان شان نموده و آنها را وادار به قبول تصویر رییس جمهور اسد نموده بود.

اتهام های خانم کوژان تا حدی عجیب و غریب مینمایند که در سوریه میدانند که حزب بعث همیشه در مورد پیشرفت و حقوق زنان با انگشت نشان داده شده است و به این ترتیب نی تنها بر ضد اخوان المسلمین (که ائتلاف ملی سوریه را کنترل مینماید)، بل همچنان بر ضد سایر سازمانهای فرقه سنی می ایستد.

انیک کوژان در اجرای تبلیغات آمریکایی با استفاده از مسئله زنان، یک چهره شناخته شده است. به عنوان عضو بنیاد فرانسه – آمریکا [2]، او پس از قتل بدون محاکمه ال قذافی، کتابی را منتشر نمود که در آن نامبرده قذافی را به ربودن کودکان زیادی به منظور تجاوز [3] متهم نموده بود. چنانچه قبل از نشر این کتاب، حتا در دوران جنگ ناتو بر ضد لیبیا، هیچ کسی هرگز رهبر لیبیا را به این سان متهم ننموده بود، او ادعا نموده بود که همه از مدتها قبل بر این مسایل آگاهی داشتند، اما از بیم اقدامات تلافی جویانه، چیزی بر زبان نه می آوردند. به بیان دیگر، معمر القذافی دیکتاتور بود، زیرا به کودکان تجاوز مینمود و افکار عمومی چیزی نه میدانست، به دلیل آنکه او دیکتاتور بود و میتوانست شاهدان را سرکوب نماید.

انیک کوژان رییس جایزه البرت لاندرس میباشد.


[1] « سوریه: تجاوز به عفت، سلاح تخریب جمعی »، نوشته انیک کوژان، لوماند، 4 مارچ 2014.
http://www.lemonde.fr/proche-orient/article/2014/03/04/syrie-le-viol-arme-de-destruction-massive_4377603_3218.html
[2] « بازپخش ایالات متحده در فرانسه: بنیاد فرانسه - آمریکا »، نوشته پیر هیلارد، شبکه ولتر، 19 اپریل 2007.
http://www.voltairenet.org/article146888.html
[3] طعمه ها: در حرم قذافی، انتشارات گراست و فاسکل، 2012.

ترجمه توسط
فرهاد بارکزوی