اردوی ترکیه به روز یکشنبه 23 مارچ 2014 به حمایت از گروه های جهاد گرای جبهه النصره (القاعده) و اردوی اسلامی (هوادار سعودی)، که دو روز پیش از ناحیه واحد مرزی کسب داخل خاک سوریه ساخته بود، مداخله نمود.

در هنگام یک دیدار انتخاباتی، رجب طیب اردوغان صدراعظم ترکیه، پس از آنکه سوریه را به تجاوز بر حریم هوایی خویش متهم نمود، اما دمشق آنرا تکذیب کرد، این پیروزی را تبریک گفت. او اعلان کرد: « یک هواپیمای سوریه به حریم هوایی ما تجاوز نموده بود. اف – 16 های ما پرواز نموده و آن هواپیما را سرنگون کردند. چرا؟ به دلیل اینکه اگر شما بر حریم هوایی من تجاوز نمایید، پس از چنین تجاوز، سیلی ما محکم خواهد بود ».

ترکیه، که از آغاز جنگ، پایگاه های عقبی عمده جهاد گرایان و تجهیزات ناتو را، که وظیفه هماهنگی آنها را بدوش دارد، میزبانی مینماید، دیگر دخالت نظامی اش در سوریه بر هیچ کسی پوشیده نیست.

رجب طیب اردوغان، که در اثر رسوایی های ناشی از فساد (بطور اخص روابط وی با بانک دار القاعده) نهایت تضعیف گردیده است، سعی میورزد تا با سخت ساختن مواضع رسمی خویش، انتخابات محافظه کارانه خویش را ثبات بخشد. به این ترتیب او امیدوار است تا شکست های خویش در انتخابات محلی تاریخ 30 مارچ را به حد اقل برساند.

ترجمه توسط
فرهاد بارکزوی