فرمانده عالی ناتو، جنرال فیلیپ بریدلاو، روسیه را در کوشش وی برای « ضمیمه کردن » ترانسنیستری هشدار داده است.

در هنگام همه پرسی برای خود مختاری کریمیه، وزیر امور خارجه جمهوری ملداویای ترانسنیستری، نینا شتانسکی زیبا روی (عکس)، نتایج بدست آمده سرزمین همسایه را تهنیت گفته و یاد دهانی نموده بود که شهروندان ترانسنیستری بتاریخ 17 سپتامبر 2006 همه پرسی مشابهی را، با اکثریت 97.2 در صد رای، برای پیوستن به فدراسیون روسیه، انجام داده بودند.

رییس پارلمان ترانسنیستری، میخائیل بورلا، به همتای روسی خویش، به رسم تقاضای تصویب یک قانون برای پیوستن ترانسنیستری به فدراسیون روسیه، با مدل آنچه در کریمیه واقع شد، نامه یی نوشته است.

نیکولای تیموفتی رییس جمهور ملداویا از اتحادیه اروپا تقاضا نموده است تا امضای یک توافقنامه پیوستن به این اتحادیه را به شکلی که تعلق حقوقی ترانسنیستری را به این کشور برگشت ناپذیر سازد، سرعت بخشد.

افگینی چخچوک رییس جمهور ترانستیستری ملداویا به منظور گفتگو در مورد اوضاع شهروندان روسی تبار کشور خویش پس از بستن مرز اوکراین توسط کیف، وارد مسکو شده است.

ملداویا بتاریخ 19 آگست سال 1990 استقلال خویش را اعلان نموده بود. با آنکه در اتحاد جماهیر سوسیالیستی شوروی، کریمیه از لحاظ اداری مربوط اوکراین بود، ترانسنیستری به ملداویا تعلق داشت. در این حال، ترانسنیستری یک هفته پس از آن، بتاریخ اول سپتامبر، استقلال خویش را اعلان نموده بود. در روزگاری که ملداویا در سازمان ملل پذیرفته شده بود، ترانسنیستری از 24 سال به اینسو به عنوان یک دولت به رسمیت شناخته نشده وجود دارد. در جون 1992، ناتو بطور بیهوده تلاش ورزیده بود تا با قتل یکهزار تن شهروند این سرزمین، این سوال را با استفاده از قوه حل نماید، اما در برابر مقاومت مردم، ناگزیر به عقب نشینی گردیده بود [1]. از آن پس، امنیت این سرزمین توسط یک نیروی صلح روسی تامین میگردد.


[1] « در سال 1992، ایالات متحده سعی ورزیده بود تا ترانسنیستری را با قوت نظامی مغلوب کند »، نوشته تیری میسان، شبکه ولتر، 17 جولای 2007.
http://www.voltairenet.org/article150085.html

ترجمه توسط
فرهاد بارکزوی