Batı ve Körfez ülkeleri medyası, cihatçıların birinci gıdalarının Kur’an olduğunu ileri sürse de, Suriye’nin ele geçirdikleri, onların gerçekte Captagon ile beslendiklerini ortaya koyuyor.

Suriye Arap Ordusu iki gün içerisinde, bir araba dolusu ile bir ton ağırlığında Captagon hapı yükleyen bir tanker yakaladı.

Captagon (Fenetyllin Hydrochlorid) bir Amphetamin olup, belli bir coşku çağrıştıran ve ağrılara karşı duyarlılığı indirgeyen bir özelliğe sahiptir. Esrar gibi başka uyuşturucular ile karıştırıldığında, cihatçıların temel gıdası haline geliyor. Savaşçılar ne kendilerine, ne de başkalarına verdikleri acıları his edebiliyorlar. Bunun sonucunda, işledikleri vahşetin her türlüsünü gülerek gerçekleştirebiliyorlar.

Yaygın ve yanlış bir inanışın aksine cihatçılar, dini kaygılardan değil, anlık zevk arayışlarından motive olmaktadır. Onlar, ağırlıklı olarak saldırganlar arasından ve cezaevleri’nden seçilmektedir.

Bulgaristan’daki bir laboratuvar’da 2011 yılında NATO tarafından üretilmeye başlanan Captagon, şimdi Suriye toprakları da dahil olmak üzere, tüm Ortadoğu’da üretilmektedir.

Çeviri
Ayhan Aslan