Suriye ordusunun ülke çapında teröristlere karşı yürüttüğü temizlik operasyonlarında ki başarısı, birçok silahlı çete üyesinin Suriye silahlı kuvvetlerine teslim olmasına yardımcı oldu.

Suriye Resmi Haber Ajansı SANA’nın bildirdiğine göre, pazartesi günü batı vilayeti Hums’ta en az 28 silahlı kişi Suriye silahlı kuvvetleri önünde mühimmatları ile birlikte silah bıraktı.

Suriye ulusal uzlaşma komitesinin arabulucuğuyla teslim olan bu isyancı grup, yazılı taahhüdünden sonra normal yaşamına tekrar geri döndü.

Suriye Büyükmüftisi Ahmed Bedreddin Hassun’un soruşturmasıyla, Dera’nın güneyindeki eyalet’te şimdiye kadar 500 silahlı savaşçının teslim olduğu ortaya çıktı.

Teslim bayrağını çekenlerin aktardığına göre terörist elebaşları, bireyleri başta Suudi Arabistan olmak üzere başkaca ülkelerin mali desteğiyle kazanarak, Şam hükümetine karşı mücadelede birleştiriyordu.

Suriye ordusu, Mart 2011 tarihinden bu yana rahat bırakılmayan ve dış güçler tarafından sahnelenen bir ayaklanma ile Devlet Başkanı Beşşar Esad hükümetini devirmeye çalışan terörist unsurları ortadan kaldırmak ve Suriye üzerindeki kontrolü tekrar elde etmek için büyük bir operasyon başlatmış bulunuyor.

Çeviri
Ayhan Aslan