Voltaire İletişim Ağı

Suudi Arabistan, Suriye’deki kiralık savaşçılara yüzlerce uçaksavar füzeleri gönderdi

+

NATO tarafından Ocak 2014 tarihinde oluşturulan ve İslamcı gruplardan biri olan Hazm Hareketi, son iki hafta içerisinde Suriye Arap ordusuna karşı anti-tank füzeleri kullandı. Öyle görünüyor ki, Washington tarafından yürütülen gizli savaşın bir parçası olarak yüzlerce BGM-71 TOW adı geçen kiralık savaşçılara Türkiye üzerinden ulaştırıldı.

Uzmanlar, başlangıçta bu teçhizatların Katar tarafından temin edildiğini kabul etmişti. Bugün, bunların Amerika Birleşik Devletlerinin talimatıyla Suudi Arabistan tarafından tedarik edildiği anlaşılıyor.

Şubat 2012’de, Fransız subaylarının eğitiminden geçmiş olan ‚İslami Emirlik‘ tekfircileri, Baba Amr’da Alman yapımı Milano füzelerine sahipti [1].

American Anti-Tank Weapons Appear in Syrian Rebel Hands”, Charles Lister, Huffington Post, 9 April 2014 “Rebel videos show first U.S.-made rockets in Syria”, Peter Apps, Reuters, 15 April 2014.

Çeviri
Ayhan Aslan

[1] „Free "Syrian" Army stronghold equipped with Milan missiles“, Voltaire Network, 17 February 2012

Voltaire İletişim Ağı

Voltaire İletişim Ağı

Bu makale yaratıcı ortakların lisansı altındadır

Voltaire İletişim Ağı’nın makalelerini kaynak belirtmek ve ticari hedefler gütmeme koşuluyla, makalenin içeriğini değiştirmeden serbestçe çoğaltabilirsiniz (Lisans CC BY-NC-ND)

Voltaire İletişim Ağı’nı desteklemek

Kalite analizlerinden geçen bu Web Sitesi, dünya anlayışınızın geliştirilmesine katkıda bulunmayı amaçlamaktadır. Bu sitenin devamını sağlamak için işbirliğinize ihtiyacımız var.
Bize bağışta bulunarak yardımcı olunuz.

Voltaire İletişim Ağı’na nasıl katılımcı olabilirsiniz?

Voltaire İletişim Ağı Moderatörlerinin hepsi fahri olarak çalışmaktadırlar.
- Profesyonel düzeyde Tercümanlar: Çevirilerinizle katkıda bulunabilirsiniz.