افسانه سرایی روسیه: ادامه

ده ادعای بی اساس دیگر روسیه درباره اوکراین

"هیچ تبلیغاتی نمی تواند چیزی را که جهان می داند اشتباه است، درست کند."
پرزیدنت اوباما، 26 مارس

روسیه به پخش روایت های نادرست و خطرناک برای توجیه اقدامات غیرقانونی خود در اوکراین ادامه می دهد. دستگاه تبلیغاتی روسی با ایجاد یک تهدید کاذب غیرموجود در اوکراین به ترویج گفتار نفرت انگیز و تحریک به خشونت ادامه می دهد. بدون جریان مداوم اطلاعات گمراه کننده و آشوبگران روسی که در شرق اوکراین ناآرامی ایجاد می کنند، خشونت ها و رویدادهای غم انگیزی که این هفته شاهد آن بودیم، اتفاق نمی افتادند. در ذیل ده ادعای نادرست دیگری که روسیه برای توجیه مداخله خود در اوکراین به کار می بندد، و واقعیت هایی که این اظهارات نادیده می گیرند یا تحریف می کنند، آمده است.

1. روسیه ادعا می کند: عاملان روسی در اوکراین فعال نیستند.

واقعیت: دولت اوکراین بیش از دوازده مامور مظنون سازمان اطلاعات روسیه را طی هفته های اخیر دستگیر کرده است، که بسیاری از آنها هنگام بازداشت مسلح بودند. در نخستین هفته ماه آوریل 2014، دولت اوکراین اطلاعاتی در دست داشت که طبق آن افسران GRU روسیه افراد را در خارکیف و دونتسک درباره سازماندهی تظاهرات، تسخیر و حفظ ساختمان های دولتی، مصادره تسلیحات از زرادخانه های ساختمان های دولتی، و دیگر اقدامات خشونت آمیز مشاوره و راهنمایی می کردند. در دوازدهم آوریل، هواداران مسلح روسیه در عملیاتی حرفه ای و هماهنگ شده ساختمان های دولتی را در شش شهر واقع در شرق اوکراین، تسخیر کردند. بسیاری از آنها جلیقه های ضدگلوله و یونیفورم های استتار بدون نشان به تن داشتند، و سلاح های روسی مانند AK-74 و دراگانوف در دست داشتند. این یگان های مسلح، که برخی از آنها نوارهای نارنجی- سیاه سنت جورج، رنگ های درخشان روز پیروزی روسیه را همراه خود داشتند، پرچم روسیه و جدایی طلبان را بر فراز ساختمان های تسخیر شده به احتراز درآوردند و خواستار برگزاری همه پرسی برای تجزیه و اتحاد با روسیه شده اند. این عملیات شباهت زیادی به مداخله نظامی غیرقانونی روسیه در کریمه که در اواخر فوریه صورت گرفت و اشغال متعاقب این شبه جزیره دارند.

2. روسیه ادعا می کند: معترضان هوادار روسیه فقط از شهروندان اوکراینی متشکل می شوند که مانند جنبش میدان در کیف، از روی اراده خود عمل می کنند.

واقعیت: این مانند فعالیت های مدنی جنبش میدان اروپا نیست که در سطح محلی توسط گروه کوچکی از دانشجویان معترض آغاز شد و سپس صدها هزار اوکراینی را از همه مناطق کشور و تمام پیشینه ها جذب کرد. تارنماهای اینترنتی روسی آشکاراً داوطلبان را برای سفر از روسیه به اوکراین و تشویق خشونت استخدام می کنند. شواهدی در دست هستند که بسیاری از این به اصطلاح "معترضان" برای شرکت در ناآرامی ها و رویدادهای خشونت آمیز پول دریافت می کنند. روشن است که این حوادث رویدادهای خودجوش نیستند، بلکه بخشی از پیکار هماهنگ شده روسیه برای تحریک، جدایی طلبی، و کارشکنی در کشور اوکراین هستند. مقامات اوکراینی به دستگیری آشوبگران به خوبی تعلیم دیده ای که در سراسر منطقه فعالیت می کنند، ادامه می دهند.

3. روسیه ادعا می کند: رهبران جدایی طلبان در شرق اوکراین از حمایت گسترده مردم برخوردارند.

واقعیت: تظاهرات اخیر در شرق اوکراین خود به خود تشکیل داده نمی شوند و در منطقه از حمایت چندانی برخوردار نیستند. بنا بر یک نظرسنجی عمومی که در آخر مارس توسط یک مؤسسه تحلیل سیاسی و پژوهش های اجتماعی مستقر در دونتسک، اکثریت عمده ساکنان این شهر (65.7 درصد) می خواهند در یک اوکراین متحد زندگی کنند و با الحاق به روسیه مخالف هستند. تعداد زیادی در تظاهرات هواداران روسیه در شرق اوکراین شرکت نداشته اند، به خصوص در مقایسه با تظاهرات میدان که در همین شهرها در ماه دسامبر برگزار شدند، و با مرور زمان تعداد شرکت کنندگان کمتر هم شده است.

4. روسیه ادعا می کند: وضعیت در شرق اوکراین ممکن است به یک جنگ داخلی منجر شود.

واقعیت: آنچه که در اوکراین در حال رخ دادن است بدون اطلاعات گمراه کننده روسیه و آشوبگرانی که ناآرامی ایجاد می کنند، اتفاق نمی افتاد. اگر نیروهای نظامی روسیه در مقیاس بزرگ در امتداد مرزها مستقر نشده بودند و با حضور تهدید کننده شان بی ثباتی ایجاد نمی کردند، وضعیت اینطور نمی بود. تظاهرات بزرگی در منطقه صورت نگرفته اند. گروه کوچکی از جدایی طلبان چندین ساختمان دولتی را در شهرهای دونتسک، لوهانسک و اسلوفیانسک واقع در شرق اوکراین تصرف کرده، ولی نتوانسته است حمایت چشمگیر مردم را جذب کند. مقامات اوکراین خویشتن داری قابل توجهی را در تلاش های خود برای حل و فصل وضعیت نشان داده اند و فقط در مقابل تحریک شورشیان مسلح و هنگامی که ایمنی عمومی در خطر بود، دست به اقدام زدند. ناظران سازمان امنیت و همکاری اروپا (OSCE) گزارش داده اند که این حوادث در مناطق خاص رخ داده اند.

5. روسیه ادعا می کند: اوکراینی ها در دونتسک مقامات غیرقانونی کیف را رد کرده اند و "جمهوری خلق دونتسک" را تشکیل داده اند.

واقعیت: مجموعه گسترده ای از نمایندگان جامعه مدنی و سازمان های غیردولتی در دونتسک قاطعانه اعلامیه "جمهوری خلق دونتسک" را که توسط معدودی از جدایی طلبان اشغال کننده ساختمان دولتی اعلام شد، رد کردند. این سازمان ها بر حمایت خود از دولت موقت و از حق حاکمیت و تمامیت ارضی اوکراین تاکید کردند.

6. روسیه ادعا می کند: روسیه دستور "عقب نشینی بخشی از نیروها" را از مرز اوکراین صادر کرده است.

واقعیت: هیچ نشان قابل توجهی از عقب نشینی نیروهای روسیه از مرزهای اوکراین دیده نشده است. یک گردان کافی نیست. علاوه بر نزدیک به 25 هزار سربازی که در حال حاضر در کریمه هستند، حدود 35 تا 40 هزار سرباز روسی هنوز در امتداد مرزها استقرار دارند.

7. روسیه ادعا می کند: روس تبارها در اوکراین در معرض خطر هستند.

واقعیت: هیچ گزارش موثقی از تهدید روس تبارها در اوکراین وجود ندارد. بنا بر نظرسنجی مؤسسه جمهوری بین المللی که در 5 آوریل منتشر شد، 74 درصد جمعیت روس زبان در مناطق شرقی و جنوبی اوکراین گفتند "ما به خاطر زبان مان تحت فشار نیستیم." در همین حال، در کریمه، سازمان امنیت و همکاری اروپا از بابت ایمنی گروه های اقلیت، به ویژه اوکراینی ها و تاتارها ابراز نگرانی ضروری کرده است. متأسفانه، روس تبارهایی که در معرض خطر بیشتری قرار دارند آنهایی هستند که در روسیه زندگی می کنند و مخالف رژیم خودکامه پوتین هستند. این روس ها دائم مورد اذیت و آزاد قرار دارند و به خاطر اظهاراتشان علیه سوء استفاده پوتین از قدرت با سال ها حبس مواجهند.

8. روسیه ادعا می کند: دولت جدید اوکراین توسط ملی گرایان افراطی و فاشیست ها رهبری می شود.

واقعیت: مجلس اوکراین (رادا) در ماه فوریه تغییر نکرد. این همان مجلسی است که توسط همه اوکراینی ها انتخاب شد و متشکل از همه حزب هایی است که پیش از رویدادهای فوریه وجود داشتند، ازجمله حزب مناطق یانوکوویچ، رئیس جمهوری سابق. دولت جدید که توسط اکثریت چشمگیر مجلس انتخاب شد- ازجمله بسیاری از اعضای حزب رئیس جمهوری سابق- متعهد است تا از حقوق همه اوکراینی ها، ازجمله ساکنان کریمه محافظت کند.

9. روسیه ادعا می کند: اقلیت های قومی در اوکراین توسط دولت "فاشیست" در کیف مورد اذیت و آزاد قرار می گیرند.

واقعیت: رهبران جوامع یهودی، و همچنین آلمانی ها و مردم چک و مجارستان، همه احساس ایمنی خود را تحت مقامات جدید در کیف ابراز کرده اند. افزوده بر این، بسیاری از گروه های اقلیت در کریمه تحت اشغال روسیه ابراز داشته اند که بیم دارند مورد اذیت و آزار قرار گیرند، نگرانی که ناظران سازمان امنیت و همکاری اروپا به اثبات رسانده اند.

10. روسیه ادعا می کند: روسیه از انرژی و تجارت به عنوان سلاح علیه اوکراین استفاده نمی کند.

واقعیت: پس از اینکه روسیه کریمه را به طور غیرقانونی الحاق و اشغال کرد، قیمتی را که اوکراین برای گاز طبیعی می پردازد در طی دو هفته گذشته به میزان 80 درصد افزایش داد. افزوده بر این، روسیه در پی لغو موافقتنامه خارکیف در 2010، به دنبال کسب 11 میلیارد دلار پرداخت وجه عقب افتاده است. اقدام روسیه وضعیت اقتصادی دردناکی را که شهروندان و کسب و کارهای اوکراین با آن مواجه هستند، وخیم تر می کند. علاوه بر این، روسیه همچنان صادرات اوکراین به روسیه را که بخش قابل توجهی از صادرات اوکراین را تشکیل می دهد، محدود می کند.