Do Damašku přicestovala minulý týden obrovská ruská delegace. Vedl ji vicepremiér Dmitry Rogozin a skládala se mj. ze stínového ministra financí Sergeje Storchaka a ředitele Federální služby pro vojensko-technickou spolupráci Alexandra Fomina.

Rusko-syrský mezivládní výbor se sešel na plenární schůzi a v pracovních skupinách v přátelské a klidné atmosféře.

Kvůli ukrajinské krizi Rusko poslední dva měsíce na Středním východě chybělo. Tato návštěva značí návrat země do regionu a novou politiku směrem k Západu.

Na ekonomické, vojenské a finanční úrovni byly údajně přijaty tři důležitá rozhodnutí:
 V roce 2015 Euroasijský ekonomický výbor vytvoří zónu volného obchodu s Celní unií (Ruskem, Běloruskem a Kazachstánem), která bude zahrnovat i Sýrii.
 Ruská federace bude dále dodávat zbraně schválené Radou bezpečnosti OSN. Syrský ministr obrany Fahd Jassem al-Freij poletí v srpnu do Moskvy, aby podepsal detailní smlouvu o spolupráci mezi oběma státy. Měla by zahrnovat i rozšíření ruské vojenské základny v Tartúsu a syrského přístupu k ruským satelitním záznamům.
 Ruská federace by měla z velké části pokrýt účet za rekonstrukci Sýrie, aby země nebyla nucena prodávat svůj cestu pro saúdské a katarské ropovody.

Zdroj
Wertyz Report