Voltaire Network

Polsko jako „Slovanské Turecko“ destabilizace NATO

Polsko, aktivní americký poskok, oficiálně převzalo ve vztahu k Ukrajině roli „Slovanského Turecka.“ Stejně jako Turecko bylo geopolitickým pohodlným prostředníkem pro zbraňovou, personální a materiální podporu syrským teroristům, Polsko oficiálně začalo plnit tuto roli pro své ukrajinské protějšky.

+
JPEG - 18.6 kb
Polský ministr zahraniční Radek Sikorski s třemi ukrajinskými opozičními lídry v Kyjevě.

Premiér Tusk 20.února 2014 prohlásil, že Polsko je připraveno léčit zraněné vzbouřence z Kyjeva a nařídil armádě a Ministerstvu vnitra, aby otevřely nemocnice pro pomoc dalším. Stínový ministr zahraničí potvrdil, že Varšava je v kontaktu s rebely v Kyjevě „při tvorbě plánů pro převzetí ukrajinských zraněných.“ Tohle znamená, že Polsko oficiálně rozšířilo svůj tajný a diplomatický rozsah o 300 mil hluboko do Ukrajiny, a že zpravodajské služby očividně dělají něco víc, než „pomáhají zraněným.“ Je ještě více pravděpodobnější, že polský vliv je silnějším v oblastech Lvovu a Volyně, v regionech sousedících s Polskem. A ať už to byla náhoda nebo ne, Lvov se pokoušel o vyhlášení nezávislosti. To samé se dá říct o tureckém vlivu v Sýrii na vrcholu krize v zemi a každý si musí uvědomit, že Turecko pomáhá léčit zraněné bojovníky na svém území.

Strukturální podobnosti mezi Polskem a Tureckem ve vztahu k Ukrajině a Sýrii musí být přezkoumány, abychom jasněji pochopili, jak v obou případech byla použita předloha „Vodítko z pozadí (Lead from Behind)“

Zaprvé, strategie Lead from Behind byla definována jako „diskrétní americká vojenská pomoc s dalšími, co oznamují.“ Je to nová strategie bitvy, kde jsou USA neochotny se samy zapojit. Spolehají se na regionální spojence/lídry jako zastupitele pro prosazení amerických geostrategických a geopolitických cílů přes asymetrická opatření. Polsko a Tureckou jsou při činech proti sousedním státům americkými loutkami svévolně. USA minimálně poskytují zpravodajskou podporu a výcvik „opozičních“ jednotek, zatímco Polsko a Turecko během nasazení v napadaných státech přímo táhnou provaz. V případě Ukrajiny USA využily nevládní organizace pro infiltraci země v období deseti let a na pomoc Ukrajině „poslaly 5 miliard dolarů.“ National Endowment for Democracy byla také důležitá v prodání „Kony 2012 Ukrajiny,“ aby pokročila ve své psychologické operaci proti Kyjevu, stejně jako „Syrský Danny“ byl použit proti Damašku.

Tady ale podobnosti nekončí.

Polsko a Turecko jsou předními státy NATO, Polsko je popisováno jako „největší a nejdůležitější frontový stát NATO co se týče vojenských, politických a ekonomických mocí.“ Tyto dva geostrategické státy mají také s ohledem na své sousedy velkou populaci a národní komplexy vycházející z jejich ztracených imperialistických odkazů (Polsko-litevská unie a Osmanská říše). Se státy určenými pro „demokratický přechod“ sdílí značně velkou hranici a s těmito společnostmi mají důležitá kulturní a politická spojení (následkem výše zmíněných imperialistických odkazů). To jim dává značně nedefinované výhody nad budoucím bojištěm v jak státních, tak i v nestátních a mezinárodních aktivitách.

Polsko a Turecko také hostí důležitá americká vojenská zařízení. Turecko má na svém území Základnu Amerického letectva Incirlik a protiraketový radar na východě, Polsko poskytuje USA Leteckou základnu Lask a protiraketové stanoviště na severovýchodě u Kaliningradu. S ohledem na vývoj vzbouřeneckých misí mají ukrajinští fašisté znepokojivě podobné charakteristiky s džihádisty v Sýrii. V roce 2011 mířila na civilisty v Damašku náhodná střelba snipera (připsaná „rebelům“), to samé se začalo dít i v Kyjevě, snipeři dokonce zaútočili na reportéry RT. Žádost Lvovu o nezávislost může být považována za následovníka vyhlášení autonomie syrských Kurdů. A podobně, obě vzbouřenecké skupiny převzaly kontrolu nad hraničními přechody spojenými s jejich patrony a tento krok očividně zvyšuje pohodlí, se kterým Ankara a Varšava mohou převážet zbraně, personál a další materiály na jejich rozvratné aktivity. Když vzbouřenci nemohou hranice udržet, tak se uchýlí k vykrádání vládních skladů a od zajatých vládních policistů a z okupovaných budov ukradnou zbraně. Syrští bojovníci mají historii unášení rukojmí a brutálních poprav a jejich ukrajinští kamarádi zajali v Kyjevě přes 60 policistů.

Skrz výše zmíněné příklady bylo ukázáno, že destabilizace Ukrajiny a Sýrie jsou vymodelovány ze vzorců. USA využívají státy s poškozenými imperialistickými odkazy, aby pokročily se strategií Lead from Behind, útočí na důležité geostrategické oblasti, kde USA preferují udržení svého věrohodného odmítání své role a odmítají se zapojit přímo. Každý také může rozpoznat vývoj velkého trendu – využití extrémně makro-regionálních ideologických hnutí na podporu dlouhodobé destabilizace. Na Středním východě je extrémní Islám volenou metodou pro aplikaci a vývoz, zatímco na Ukrajině se objevují tvrdé extrémní pravicové (někdy i neonacistické) skupiny zapadající do wahabistické role v Evropě. Stejně jako Turecko podporuje extrémní islamisty v Sýrii, můžeme říct, že Polsko skrz svá prohlášení o podpoře násilné opozice a nedávná rozhodnutí evakuovat a pomoci zraněným vzbouřencům flirtuje s extrémně pravicovými nacionalisty na Ukrajině (nepočítá se neuvedená úroveň probíhajícího tajného zapojení). A stejně jako extrémní islamisté vypadli z rukou svých manipulátorů a ohrožují celý Střední východ, zůstává zde riziko, že extrémně pravicoví nacionalisté se mohou stát na Ukrajině neovladatelnými a ohrozí celou EU. Když porovnáme Polsko s Tureckem a Ukrajinu se Sýrií, tak je dokázáno, že Arabské jaro přišlo do Evropy ve více způsobech než se zdá.

Zdroj
Oriental Review (Rusko)

Andrew Korybko

Andrew Korybko Journaliste et analyste politique de l’agence Spoutnik, il poursuit des études de Relations internationales à l’Université de Moscou (MGIMO).

 
Voltaire Network

Voltaire, mezinárodní vydání

Článek pod licencí Creative Commons

Článek na Voltaire Network může být volně uveřejňován za předpokladu, že je uveden zdroj, je respektována jeho celistvost a není používán pro komerční účely (licence CC BY-NC-ND).

Podpořte Voltaire Network

Navštěvujete tuto stránku, neboť hledáte kvalitní analýzy, které vám umožňují vytvořit si vlastní chápání dnešního světa. Abychom mohli pokračovat v naší práci, potřebujeme Vaši podporu.
Pomozte nám zasláním příspěvku.

Jak se zúčastnit ve Voltaire Network ?

Členové našeho týmu jsou dobrovolníci.
Překladatelé s profesionální úrovní překladu do mateřského jazyka : můžete nám pomoct překladem našich článků.