Voltaire Network

Směrem k arabskému NATO

+

Rada pro spolupráci států Perského zálivu (GCC) pozvala Maroko a Jordánsko, aby vytvořily vojenskou alianci.

V roce 2012 GCC nabídla dvěma monarchiím 5 miliard dolarů, aby se připojily. Teď už záleží o vydání armád pod společné velitelství vedené ministrem Saúdských královských gard princem Mutaibem bin Abdullahem.

Otázka egyptské účasti zůstává otevřená i přes politický systém státu.

Společné vojenské velitelství, které by mělo zahrnovat všechny pro-americké arabské státy, bylo oznámeno loni v září americkým ministrem obrany Chuckem Hagelem. Bude zásobováno sofistikovanými zbraněmi USA pod zvláštní výjimkou Kongresu.

Od roku 2004 je GCC partnerem NATO v Istanbulské iniciativě pro spolupráci (ICI) .

Hlavní překážkou je kolonizace Palestiny. Washington je neochvějný stoupenec Tel Avivu. Jenže v listopadu 2013 GCC tajně přednášel přes video izraelský prezident Šimon Peres. Arabské státy se následkem toho shodly, že mají stejného nepřítele jako Izrael: šiity a Írán.

Zdroj
Wertyz Report

Voltaire Network

Voltaire, mezinárodní vydání

Článek pod licencí Creative Commons

Článek na Voltaire Network může být volně uveřejňován za předpokladu, že je uveden zdroj, je respektována jeho celistvost a není používán pro komerční účely (licence CC BY-NC-ND).

Podpořte Voltaire Network

Navštěvujete tuto stránku, neboť hledáte kvalitní analýzy, které vám umožňují vytvořit si vlastní chápání dnešního světa. Abychom mohli pokračovat v naší práci, potřebujeme Vaši podporu.
Pomozte nám zasláním příspěvku.

Jak se zúčastnit ve Voltaire Network ?

Členové našeho týmu jsou dobrovolníci.
Překladatelé s profesionální úrovní překladu do mateřského jazyka : můžete nám pomoct překladem našich článků.