23. května se Francouzská Státní rada sama, co se týče rozhodnutí zakázat syrským konzulátům ve Francii pořádat volby, označila za nekompetentní. Damašek oznámil prezidentské volby na 3. června, Syřané žijící v zahraničí mají volit už 28. května.

19 syrských občanů podalo u administrativního soudu stížnost. Podle jejich právníka, Damiena Viguiera, francouzský zákaz jasně porušuje Vídeňské konvence o konzulátních vztazích a odebírá Syřanům fundamentální práva.

Stěžovatelé také zvažují odeslání stížnosti k Evropskému soudu pro lidská práva.

V Sýrii volební kampaň pokračuje i přes teroristické útoky Contras, jeden z posledních útoků v Daraa si vyžádal 22 mrtvých civilistů, kteří se účastnili shromáždění.

Národní televize vysílají klipy tří kandidátů, věnuje jim stejný čas. Města jsou ale v drtivé většina zaplavena plakáty Bashara Asada jako symbolu kolektivního odporu zahraniční agresi.

11 členských států, které zůstávají v „Přátelích Sýrie,“ nechce, aby Syřané zvolili svého prezidenta a neustále trvají na tom, že na velkých státech závisí rozhodnutí vybrat „přechodný“ orgán bez Bashara Asada, kterého označují za „Alevitského diktátora.“ Francie a Německo zakázaly na svém území Syřanům volit, volby označují za „podvod.“

Zdroj
Wertyz Report