3-4. května izraelské ozbrojené síly (IDF) provedly dva nálety hluboko na syrském území, údajně na vojenské výzkumné středisko Jamraya poblíž damašského letiště. Zatímco izralský mluvčí byl ohledně připuštění zodpovědnosti opatrný, Obamova vláda bombardování suverénního syrského území potvrdila a schválila. Podle mezinárodního práva se Izrael dopustil proti Sýrii válečných činů, v rozporu s Chartou OSN.

Uvedeným vysvětlením Netanyahuova režimu, který si pro sebe jako normy mezinárodního práva stanovuje sám své zákony, bylo tvrzení, že cílem náletů bylo skladiště s íránskými „hru měnícími“ raketami Fateh-100, určené libanonskému Hizballáhu. V lednu IDF provedla podobný nálet, aby zničila konvoj s moderními raketami protivzdušné obrany určených pro Hizballáh, které by Izraeli znemožnily pronikat do libanonského vzdušného prostoru beztrestně.
[]

Pochopení toho, co se děje v Tel Avivu v současné době, nám pomůže. 27. dubna, předtím, než Izrael zaútočil na Sýrii, ruský náměstek ministra zahraničí Michail Bogdanov vytvořil novou ruskou alianci s Hizballáhem v Bejrútu. Podle Debka.com, internetového zdroje s údajnými úzkými vztahy s izraelskou výzvědnou komunitou, „to byla Putinova odpověď na přímou Obamovu výzvu k partnerství, ve snaze ukončit syrský konflikt. Obamovou odpovědí bylo udělení zelené Izraeli útočit na íránské cíle a cíle Hizballáhu v Sýrii“ [1].

30. dubna vůdce Hizballáhu Hassan Nasrallah vystoupil s veřejným projevem, ve kterém poprvé uvedl, že jeho organizace je připravena přijít na aktivní pomoc Assadovu syrskému režimu v boji proti Al-Káidě a různé zahraniční a domácí „opozici“ vůči Assadově vládě. Nasrallah také řekl, že obvinění, že Sýrie použila sarin, jsou vymyšlená, aby ospravedlnila zahraniční intervenci. Zároveň s tím Irán vyzval OSN, aby vyšetřila údajné použití chemických zbraní v Sýrii.

Příštího dne, 1. května, prezident Barack Obama řekl, že USA jsou nyní připravené vyzbrojit syrské ozbrojence a zvýšit úsilí s cílem svrhnout Bashara al Assada. 3-4. května IDF bombardovala. Pak, 6. května, Nezávislá komise OSN pro vyšetření situace v Sýrii vydala prohlášení, že nemá žádné důkazy, že syrská vláda použila chemické zbraně, sarin či jiné, proti ozbrojencům. Místo toho našlo OSN důkazy, že sarin použili ozbrojenci a pokusili se to hodit na režim. Což bylo pro Washington a Tel Aviv, tvrdící opak, nemalá svízel.

Bombardování provedené Izraelem proběhlo čirou náhodou přesně v době, kdy přímé zprávy ze Sýrie zmiňovaly velké nedávné úspěchy syrské armády při znovuzískávání oblastí na hranicích s Libanonem, dlouho obsazenými ozbrojenci. Dokut nebudou Izrael nebo Washington schopny předložit přesvědčivé nezpochybnitelné důkazy o opaku, bude panovat oprávněné podezření, že válečné činy Izraele neměly zabránit získání potenciálně „hru měnících“ raket Hizballáhem, ale že šlo spíše o pokus Izraele, za podpory Washingtonu, připravit světové veřejné mínění na totální leteckou války NATO-IDF v libyjském stylu s cílem zlikvidovat Sýrii, protože dva roky pokoutního vyzbrojování a cvičení žoldáků, a dokonce i teroristů Al-Káidy, s cílem zničit režim v Sýrii zdá se kýžené ovoce nepřinesly. Netanyahuovy agrese jsou ultra riskantní hrátky, které by mohly přinést kolosální zpětný ráz pro Tel Aviv, jakož i pro Washington. Šíitská aliance Teherán-Damašek-Hizballáh v Libanonu je silně podporována Putinovým Ruskem, za podpory Číny. Ozbrojenci jsou podporováni Katarem, Saudskou Arábií, Washingtonem, a nyní i Izraelem. Sýrie, Irán a Hizballáh již přislíbily odplatu. Situace má potenciál, aby se konflikt vymkl kontrole.

Je ještě někdo, pro změnu, pro vládu mezinárodního práva, rozlišování mezi spravedlivou a nespravedlivou válkou, klasickou diplomacii a základní lidská práva?