Pani przedstawiciel Stanów Zjednoczonych w Radzie Bezpieczeństwa i ambasador Samantha Power odbyła podróż do Jordanii i Turcji od 10 do 14 czerwca 2014 roku. W Ammanie została przyjęta przez szefa sztabu i króla Abdallaha. W Ankarze miała spotkać się z prezydentem Gülem i premierem Erdoğanem, z każdym z osobna.

CIA nadzoruje specjalnych żołnierzy najemnych ugrupowania Islamski Emirat w Iraku i Lewancie (IEIL), którzy są aktywni w Syrii, a od niedawna znowu również w Iraku. Na końcu maja, tureckie MIT (wewnętrzny wywiad) transportowało i dostarczyło broń zakupioną na Ukrainie przez Arabię Saudyjską dla IEIL.

Pani Power, która były bardzo ofensywna w Radzie Bezpieczeństwa w stosuknu do Syrii, jest odpowiedzialna za ocenę możliwości zmiany amerykańskiego dyskursu wobec Damaszku. Jednak złożyła Turcji wizytę w czasie, kiedy stosunki między Waszyngtonem a Turcją się nagle napięły, po tym jak 15 tureckich dyplomatów z rodzinami oraz 20 członków tureckiej jednostki specjalnej zostało zatrzymanych w konsulacie w Mosul przez IEIL. Oprócz tego dżihadyści zatrzymali 42 tureckich kierowców ciężarówek.

Wydarzenie to przypomina aresztowanie 11 członków tureckiej jednostki specjalnej przez armię USA w Suleimaniah (Irak) w dniu 4 lipca 2003 roku.

IEIL próbowło także przejąć kontrolę nad grobem Süleyman Şah w Syrii w powiacie Raqqa. Grób ten jest własnością Turcji, która na miejscu utrzymuje mały garnizon w zgodzie z klauzulą o eksterytorialności umowy z Ankary (nałożonej przez francuskich władców kolonialnych w 1921 roku).

Ponieważ Turcja czuje się zdradzona przez IEIL, zleciła to Radzie Bezpieczeństwa ONZ oraz NATO.

Tłumaczenie
Mira