Sieć Voltaire

IEIL: Samantha Power w Ankarze

+

Pani przedstawiciel Stanów Zjednoczonych w Radzie Bezpieczeństwa i ambasador Samantha Power odbyła podróż do Jordanii i Turcji od 10 do 14 czerwca 2014 roku. W Ammanie została przyjęta przez szefa sztabu i króla Abdallaha. W Ankarze miała spotkać się z prezydentem Gülem i premierem Erdoğanem, z każdym z osobna.

CIA nadzoruje specjalnych żołnierzy najemnych ugrupowania Islamski Emirat w Iraku i Lewancie (IEIL), którzy są aktywni w Syrii, a od niedawna znowu również w Iraku. Na końcu maja, tureckie MIT (wewnętrzny wywiad) transportowało i dostarczyło broń zakupioną na Ukrainie przez Arabię Saudyjską dla IEIL.

Pani Power, która były bardzo ofensywna w Radzie Bezpieczeństwa w stosuknu do Syrii, jest odpowiedzialna za ocenę możliwości zmiany amerykańskiego dyskursu wobec Damaszku. Jednak złożyła Turcji wizytę w czasie, kiedy stosunki między Waszyngtonem a Turcją się nagle napięły, po tym jak 15 tureckich dyplomatów z rodzinami oraz 20 członków tureckiej jednostki specjalnej zostało zatrzymanych w konsulacie w Mosul przez IEIL. Oprócz tego dżihadyści zatrzymali 42 tureckich kierowców ciężarówek.

Wydarzenie to przypomina aresztowanie 11 członków tureckiej jednostki specjalnej przez armię USA w Suleimaniah (Irak) w dniu 4 lipca 2003 roku.

IEIL próbowło także przejąć kontrolę nad grobem Süleyman Şah w Syrii w powiacie Raqqa. Grób ten jest własnością Turcji, która na miejscu utrzymuje mały garnizon w zgodzie z klauzulą o eksterytorialności umowy z Ankary (nałożonej przez francuskich władców kolonialnych w 1921 roku).

Ponieważ Turcja czuje się zdradzona przez IEIL, zleciła to Radzie Bezpieczeństwa ONZ oraz NATO.

Tłumaczenie
Mira

Ten artykuł jest objęty licencją Creative Commons.

Artykuły Réseau Voltaire możesz dowolnie powielać pod warunkiem, że podasz źródło, nie zmienisz artykułu i nie wykorzystasz ich do celów komercyjnych (licencja CC BY-NC-ND).

Pomoc dla sieci

Korzystasz ze strony z artykułami o wysokiej jakości, które pomagają Tobie w polepszeniu zrozumienia świata. Potrzebujemy Twojej pomocy, aby móc kontynuować naszą pracę.
Pomóż nam darowizną.

Jak wziąść udział w sieci Voltaire ?

Wszyscy współpracownicy Réseau Voltaire są wolontariuszami.
- Tłumacze na poziomie zawodowym : możesz dla nas tłumaczyć.