Sędzia Raouf Abdul Rahman, który oskarżył prezydenta Saddama Husseina oraz skazał go na karę śmierci, został uprowadzony przez byłych członków gwardii prezydenckiej, która przyłączyła się do Islamskiego Emiratu w Iraku i Lewancie (IEIL). Wykonano na nim egzekucję.

Pochodzący z miasta Halabdża sędzia Abdul Rahman nagłośnił oskarżenie prezydenta Husseina o mordowanie swojego narodu za pomocą broni chemicznej w 1988 roku. Ta dezinformacja była potem dalej wykorzystywana przez Stany Zjednoczone i Wielką Brytanię w celu usprawiedliwienia obalenia prezydenta Husseina [1]. W rzeczywistości, podczas wojny irańsko-irackiej, obydwie strony używały broń chemiczną. Podczas rzezi tych dwóch obozów wiatr przeniósł irański gaz nach Halabdża, który zabił co najmniej 5 tysięcy ludzi [2].

Zemsta ta potwierdza, że pozostali oficerowie byłego prezydenta przeszli do dżihadystów, aby razem z nimi walczyć przeciwko rządowi Al-Maliki.

Tłumaczenie
Mira

[1« Apparatus of Lies » de la Maison-Blanche, « Iraq’s massive destruction weapons » du 10, Downing Street ou le discours sur l’État de l’Union prononcé par George W. Bush le 28 janvier 2003.

[2A War Crime or an Act of War ?”, by Stephen C. Pelletière, The New York Times, January 31, 2003.