3 Temmuz 2014 tarihindeki Newsnight programında BBC, David Cameron hükümetinin 2012 başlarında, zamanın İngiliz Genelkurmayı David Richards tarafından önerilen Suriye’ye saldırı planını uygulamada kararsız kaldığını gösterdi [1].

İngiltere Birleşik Krallığı, Türkiye ve Ürdün’de 100.000 kişiyi eğiterek donatmış. Bunlar, Suriye’ye karadan girerek, tıpkı 2003 yılında Bağdat’ın alınmasıyla karşılaştırılabilecek şekilde, büyük ölçekli bir İngiliz hava saldırısı desteğiyle Şam’ı ele geçireceklerdi.

Plan, İngiliz Ulusal Güvenlik Konseyi ile (anglo-fransız savaşının sponsoru olan) Washington’a sunulmuş, ancak (sadece itaat etmekle yükümlü olan) Amman ve Ankara’dan gizlenmiş.

BBC, Fransa’nın rolüne hiç değinmedi. Başbakanın bu planı reddetmeye yönelten sebepleri de açıklamadı (muhtemelen fransızların Suriye’deki savaştan geri çekilmesi ile Washington’daki muhalefetin tutumu, Şubat 2012’nin sonları, Guéant-Şavkat anlaşması).

Kraliyet Birleşik Hizmetler Enstitüsü (Royal United Services Institute) Direktörü Profesör Michael Clarke bu sızıntıları doğruluyor.

BBC programı, bu planın kaçırılmış bir fırsat veyahut alınması gereken bir ders olup olmadığı sorusu ile sona eriyor (örtülü mesaj, Irak’a müdahele etmekte tereddüt edilmemesi gerektiği).

[1Syria conflict : UK planned to train and equip 100,000 rebels”, Nick Hopkins, BBC, 3 July 2014.