Voltaire İletişim Ağı

Filistin Özerk Yönetimi, İsrail’e karşı olan şikayetini geri çekiyor

+

DİKKAT:
Düzeltme: Salim el-Sakka Filistinlilerin ICC (Uluslararası Ceza Mahkemesi) önündeki şikayetinin geçerliliğini koruduğunu açıkladı”, Tercüme Ayhan Aslan, Voltaire Ağı, 17 Ağustos 2014.

Filistin Özerk Yönetimi, Filistin Adalet Bakanı Salim el-Sakka ve Başsavcı İsmail Cabir’in, İsrail ordusunun Gazze şeridinde işlediği savaş suçu ile ilgili 25 Temmuz 2014 tarihli şikayetini, ICC Başsavcısı Fatu Bensuda aracılığıyla geri çekti.

Geçici Devlet Başkanı Mahmut Abbas, bu şikayetin halkın direnme gücünü etkileyebileceğini iddia ederek (hukuken yanlış), Filistin Özerk Yönetimi’nin (hiçbir şekilde başvurmamalarına rağmen) Mahkeme üyeliği gibi başka bir strateji tercih ettiklerini ileri sürdü.

Bu şikayet, dünya çapındaki 130 Hukuk Profesörü tarafından takdirle karşılanmıştı. İsrail’i sömürgecilkle suçlayarak, otomatik olarak bir dizi muhafazakar önlemin alınmasına ve yabancı şirketlerin, işgal bölgesinde yer alan İsrail şirketleri ile ticaretin önlenmesine yol açıyordu. Bu şikayetin ele alınması uzun bir zamana ihtiyaç duysa bile anında etkili olabilirdi.

Hamas sözcüsü Sami Abu Zuhri: „Bizim uluslararası ceza mahkemesinin herhangi bir eylemine karşı olduğumuzu iddia eden seslere kulak vermeyin. Bazı çevreler, Hamas ve başkaca direniş güçlerinin böylesi konseptlerin kurbanı olabileceğimizi söylüyorlar, fakat bu doğru değil. Bu sadece bir propaganda. Biz işgal altındayız ve buna karşı çıkmak bizim yasal hakkımız. Bunun yanısıra halkımızın da savunulmaya hakkı vardır“ açıklamasında bulundu.

Seçilmemiş statüsüyle Mahmut Abbas 2009 yılından bu yana geçici Başkan görevini yürütüyor. İsrail ile işbirliği yapmakla suçlanmasına rağmen, „Sert Kara operasyonu“ (diğer adıyla "Koruyucu Sınır") başladığı tarihten itibaren, Gazze halkının desteği sonucu tekrar popüler oldu.

Çeviri
Ayhan Aslan

Voltaire İletişim Ağı

Voltaire İletişim Ağı

Bu makale yaratıcı ortakların lisansı altındadır

Voltaire İletişim Ağı’nın makalelerini kaynak belirtmek ve ticari hedefler gütmeme koşuluyla, makalenin içeriğini değiştirmeden serbestçe çoğaltabilirsiniz (Lisans CC BY-NC-ND)

Voltaire İletişim Ağı’nı desteklemek

Kalite analizlerinden geçen bu Web Sitesi, dünya anlayışınızın geliştirilmesine katkıda bulunmayı amaçlamaktadır. Bu sitenin devamını sağlamak için işbirliğinize ihtiyacımız var.
Bize bağışta bulunarak yardımcı olunuz.

Voltaire İletişim Ağı’na nasıl katılımcı olabilirsiniz?

Voltaire İletişim Ağı Moderatörlerinin hepsi fahri olarak çalışmaktadırlar.
- Profesyonel düzeyde Tercümanlar: Çevirilerinizle katkıda bulunabilirsiniz.