در یک منقطۀ دوقطبی و در یک جهان پیچیده، دولت اسلامی در عراق و سوریه نمادی از یک تهدید متحد کننده به طیف وسیعی از کشورها، شامل ایالات متحده است. آنچه که برای مقابله با نگرش نیستی گرایانه و دستور کار مبتنی بر نسل کشی آن مورد نیاز است یک ائتلاف جهانی است که ابزارهای سیاسی، انسان دوستی، اقتصادی، اجرای قانون و اطلاعات را برای پشتیبانی از نیروی نظامی به کار گیرد.

داعش (که دولت ایالات متحده آن را ISIL ، دولت اسلامی عراق و لوانت می نامد)، افزوده بر سربریدن ها، به صلیب کشیدن ها و دیگر اعمال صرفا اهریمنی که به کشته شدن هزاران تن از بی گناهان در سوریه، عراق، و لبنان، شامل مسلمانان سنی که گروه مدعی نمایندگی آنها است انجامیده، تهدیدی است که از محدودۀ منطقه فراتر می رود.

منشاء و خاستگاه داعش به آنچه که زمانی به القاعده در عراق مشهور بود و دارای بیش از یک دهه تجربه در خشونت افراط گرایانه است باز می گردد. این گروه نیروی جنگندۀ سرسخت و کارآزموده ای از جهادی های متعهد را با بلند پروازی جهانی گرد آورده است و از جنگ در سوریه و تنش های فرقه ای در عراق بهره برداری می کند. رهبران آن بارها ایالات متحده را تهدید کرده اند و در ماه مه یک تروریست وابسته به داعش سه تن را در موزۀ یهودیان در بروکسل به ضرب گلوله به قتل رسانید. (قربانی چهارم 13 روز بعد در گذشت.) کادر خارجی داعش یک تهدید فزاینده نه تنها برای منطقه، بلکه برای هرجا که آنها بتوانند بدون شناخته شدن سفر کنند، ازجمله آمریکا- به شمار می رود.

قرائنی در دست است که نشان می دهد این افراط گرایان اگر از آنها جلوگیری نشود، به متوقف شدن در سوریه و عراق رضایت نخواهند داد. آنها در این شکل جدید بزرگتر و از نظرمالی تأمین شده ترهستند، از نفت سرقت شده سود می جویند، برای تأمین هزینۀ عملیات خود از آدم ربایی و باجگیری استفاده می کنند. آنها به سلاح های سنگین پیشرفته که از میدان نبرد به یغما برده اند مجهزند. آنها تا کنون توانایی خود را در تصرف سرزمین در یک منطقۀ استراتژیک که با اردن، لبنان و ترکیه هم مرز و به طرز مهلکی به اسراییل نزدیک است، و نگهداشتن آن بهتر از هر گروه تروریستی دیگر، نشان داده اند.

جنگجویان داعش وحشیگری و قساوت را به طرز مشمئز کننده ای به نمایش گذاشته اند. با آنکه در کوشش خود برای دامن زدن به یک جنگ وسعیتر قومی و فرقه ای به کشتار شیعیان و مسیحیان دست می زنند، آنها یک راهبرد حساب شده را نیز در قتل هم کیشان مسلمان سنی خود نیز منظور دست اندازی به سرزمین و نگهداشتن آن پیگیری می کنند. سر بریدن جیمز فولی، روزنامه نگار آمریکایی، وجدان جهان را تکان داده است. نها به سلاح های سنگین پیشرفته مجهزند

سرطان داعش با یک پاسخ متحد به رهبری ایالات متحده و وسیع ترین ائتلاف ممکن از کشورها، امکان رخنه و شیوع در کشورهای دیگر را نخواهد یافت. دنیا می تواند با این آفت به مقابله برخیزد و سرانجام آن را شکست دهد. داعش نفرت انگیز است، ولی دارای قدرت فائقه نیست. ما هم اکنون دلیل آن را در شمال عراق، جایی که حملات هوایی ایالات متحده موجب تغییر جهت و تحرک جنگ شد و برای نیروهای عراق و کُرد فضای لازم را به منظور دست زدن به تعرض به وجود آورد، در اختیار داریم. رهبران عراقی به پشتیبانی ما با هدف تشکیل یک دولت جدید و فراگیر که برای منزوی ساختن داعش و جلب حمایت همۀ جوامع عراقی دارای اهمیت اساسی است، گرد هم آمدند.

حملات هوایی به تنهایی موجب شکست این دشمن نخواهند شد. یک پاسخ به مراتب کاملتر از سوی جهان مورد نیاز است. ما باید از نیروهای عراقی و مخالفان میانه رو سوری که در خطوط جبهه با داعش رو در رو هستند پشتیبانی کنیم. ما باید توانایی های داعش را تضعیف و مختل سازیم و با پیام افراط گرایانۀ آن در رسانه ها به مقابله برخیزیم. و ما باید دفاع و همکاری مان را برای محافظت از مردم خویش تقویت کنیم.

هفتۀ آینده در حاشیۀ گردهمایی سران ناتو در ویلز، چاک هیگل، وزیر دفاع، و من با همتایان خود از متحدان اروپاییمان دیدار خواهیم کرد. هدف تشکیل وسیع ترین ائتلاف ممکن است. پس از آن گردهمایی، من و آقای هیگل با هدف جلب حمایت بیشتر برای ائتلاف در میان کشورهایی که به طرز مستقیم در معرض بیشترین خطر قرار دارند، به خاورمیانه سفرخواهیم کرد.

ایالات متحده در ماه سپتامبر ریاست شورای امنیت سازمان ملل متحد را به عهده خواهد داشت و ما این فرصت را برای بنا نهادن یک ائتلاف گسترده و تأکید بر خطر پدید آمده از ناحیۀ جنگجویان تروریست خارجی، شامل آنهایی که به داعش پیوسته اند، مغتنم خواهیم شمرد. در جریان اجلاس مجمع عمومی، پرزیدنت اوباما گردهمایی سران را در شورای امنیت به منظور تنظیم برنامه ای برای مقابله با این خطر جمعی هدایت خواهد کرد.

در این نبرد تقریبا برای یکایک کشورها نقشی وجود دارد. برخی کمک نظامی، چه به طور مستقیم و چه غیر مستقیم در اختیار خواهند گذاشت. برخی دیگر کمک انسان دوستانه که به طرز مبرمی برای میلیونها مردم آواره و قربانی در سر تا سر منطقه به طرز مبرمی مورد نیاز است فراهم خواهند آورد. دیگران نه تنها به ترمیم اقتصادهای از هم فروپاشیده بلکه به بازگرداندن اعتماد درهم شکسته میان همسایگان یاری خواهند داد. این کوشش هم اکنون در عراق، جایی که دیگر کشورها برای ارائۀ امداد انسان دوستانه، کمک نظامی و پشتیبانی از یک دولت فراگیر به ما پیوسته اند، در جریان است.

تلاشهای ما تا کنون دهها کشور را برای پشتیبانی از این هدف و آرمان بسیج کرده است. شکی نیست که منافع گوناگونی در میان است. ولی هیچ ملت شرافتمندی نمی تواند از وحشت آفرینی های داعش پشتیبانی کند، و هیچ کشور متمدنی نباید از زیر بار مسؤلیت خود برای کمک به متوقف ساختن این بیماری شانه خالی کند.

شیوه های نفرت انگیز داعش همسایگانی را که به طور سنتی منافع متفاوتی دارند برای پشتیبانی از دولت جدید عراق متحد می سازد. و این ائتلاف به مرور زمان می تواند به بررسی عوامل ریشه ای که موجب پیدایش داعش و دیگر سازمانهای تروریستی با دستور کارهایی در همان خط فکری شده اند بپردازد.

بنا نهادن ائتلاف کار دشواری است، ولی بهترین راه مقابله با یک دشمن مشترک است. هنگامی که صدّام حسین کویت را مورد تهاجم قرار داد، پرزیدنت جورج بوش اول و وزیر خارجۀ وقت جیمز ای. بیکر سوم به تنهایی یا با شتابزدگی عمل نکردند. آنها به گونه ای روشمند ائتلافی از کشورها را که اقدام هماهنگشان به یک پیروزی سریع انجامید گرد هم آوردند.

افراط گرایان تنها هنگامی دچار شکست می شوند که کشورهای مسؤل و مردمشان برای مقابله با آنها متحد شوند.

منبع
New York Times (États-Unis)">New York Times (États-Unis)
Le New York Times ambitionne d’être le premier quotidien global au travers de ses éditions étrangères.