امروز صبح، 1 نوامبر 2014، تلویزیون های آتلانتیست و خلیج (فارس) کاروان 155 پیشمرگ (طرفدار اسرائیل) را نشان داد — یعنی پلیس های دولت محلی کردستان عراق — که در استقبال و کف زدن های کردهای ترکیه از خاک ترکیه عبور می کردند. این رسانه ها اعلام کرده اند که کاروان به کوبانی (سوریه) رسیده است.

ولی چنین موضوعی حقیقت ندارد.

پیشمرگان نامبرده در حال حاضر در اردوگاه پناهندگان سروچ (ترکیه) مستقر هستند. تنها یک هیئت نمایندگی 10 نفره وارد شهر کوبانی شد و سپس دوباره به ترکیه بازگشت.

به همین گونه، رسانه های ترکیه اعلام کردند که 700 مبارز ارتش آزاد سوریه (طرفدار فرانسه و ضد سوری) — روی 1300 نفر اعلام شده — وارد کوبانی شده اند، ولی چنین گزارشی توسط کردهای سوری در کوبانی تأیید نشده است و احتمال خیلی کمی وجود دارد که امروز ارتش آزاد سوریه دارای چنین نیروئی باشد.

از سوی دیگر، دولت سوریه طی بیانیه ای اعلام کرد که طرح ارسال پیشمرگان عراقی را به عنوان تجاوز به حاکمیت سوریه تلقی می کند.

در منطقۀ جنگی، نیروهای اتحادیۀ ایالات متحده و ضد داعش به بمباران هایشان ادامه می دهند (3 بمباران دیروز، در مقایسه با 15 بمباران پریروز)، ولی نقطۀ مشترک تمام این بمباران ها بی حاصل بودن آنها می باشد. در عوض، در فاصلۀ 50 کیلومتری از منطقۀ جنگی، ارتش عرب سوریه تلاش می کند که خط محاصرۀ داعش را بشکند و به شکل گسترده آنها را بمباران می کند (بطور متوسط 150 بمباران در روز). از تعداد جهادطلبان داعش در منطقۀ جنگی بی اطلاع هستیم، تنها می دانیم که ایالات متحده «اشتباهاً» (؟) برای آنها (به شکل هوابرد) جنگ افزار پیاده کرده است.

دست کم 2000 مبارز حزب اتحاد دموکراتیک از شهر کوبانی در سوریه دفاع می کنند. اغلب آنها از اعضای قدیمی حزب کار کردستان پ کاکای ترکیه هستند که در آغاز جنگ تحت تأثیر فشارهای سرکوبگرانه از ترکیه فرار کردند و به سوریه پناهنده شدند و دولت سوریه به آنها حق شهروندی اعطا کرد.

در پاریس، رجب طیب اردوخان پافشاری از اتحادیۀ ضد داعش برای نجات کوبانی انتقاد کرد، به باور او در کوبانی هیچکس بجز یک عده «تروریست» حزب اتحاد دموکراتیک حضور ندارد. میزبان او، فرانسوآ هولاند پیشنهاد که حلب مورد بمباران قرار بگیرد، که در اشغال داعش نیست. شهر حلب در کنترل دولت سوریه است، بجز حومۀ شمالی آن.

ترجمه توسط
حمید محوی