به گزارش وال استریت ژورنال، بارک اوباما نامه ای سرّی برای رهبر عالی مقام انقلاب ایران، آیت الله علی خامنه ای فرستاده است.

رئیس جمهور ایالات متحده گرچه روی اهمیت ایران در مبارزه علیه امارات اسلامی تأکید داشته، ولی هر گونه حرکت در زمینۀ مشترک از سوی رهبر را مشروط به گفتگوهای رئیس جمهور حسن روحانی در وین دانسته است. او نیز به سهم خود متعهد شده است که نه به جمهوری عرب سوریه و نه به هیچ یک از هم پیمانان ایران حمله نخواهد کرد.

این نامه مورخۀ اواسط اکتبر بوده، یعنی پیش از انتخابات میان دوره ای در ایالات متحدۀ آمریکا، و شکست دموکرات ها در کنگره. اعلام چنین گزارشی در وال استریت ژورنال فشار روی آیت الله علی خامنه ای را تقویت می کند. در واقع، پیشنهاد رئیس جمهور اوباما دیگر نمی تواند بیش از این بهبود یابد و بر عکس، کنگرۀ جمهوری خواه می بایستی خلاف تمام توافقات او را تحت فشار قرار دهد.

واشنگتن از اواسط سال 2012 با تهران در حال گفتگو بوده، ولی تنها پس از نخستین نتیجه در انتخابات ریاست جمهوری جمهوری اسلامی و انتخاب شیخ حسن روحانی، این موضوع را علنی ساخته است.

جانشین آیت الله روح الله خمینی، علی خامنه ای جنایات امپریالیسم ایالات متحده را افشا نموده و اعلام کرده است که به هیچ قیمتی از استقلال کشورش قطع نظر نخواهد کرد. بر عکس، رئیس جمهور ایران، شیخ حسن روحانی که درانتخابات از پشتیبانی رهبر عالی مقام برخوردار بوده، در گفتگو هایش در زمینۀ اقتصادی توفیق داشته ولی به سیاست ضد امپریالیستی کشورش پایان داده است. در صورت شکست گفتگوها، واشنگتن برای بی ثبات سازی ایران آماده خواهد بود [1].

جمهوری عرب سوریه بی آن که بداند موضع گیری ایران و واکنش ایالات متحده چه خواهد بود، به شکل پیشگیری کننده از فدراسیون روسیه درخواستش را برای موشک های اس 300 تمدید کرد که مانع بمباران روسیه توسط واشنگتن خواهد شد [2].

Obama Wrote Secret Letter to Iran’s Khamenei About Fighting Islamic State”, Jay Solomon et Carol E. Lee, Wall Street Journal, 6 novembre 2014.

ترجمه توسط
حمید محوی

[1] “پیشبینی توفان در ایران”, بوسيله ىتی یری میسان‬, ترجمه حمید محوی, شبکه ولتر, 7 اكتبر 2014, http://www.voltairenet.org/article1...

[2] مترجم : البته من متخصص امور نظامی و پدافند هوائی نیستم، ولی اخیرا ولانتن واسیلسکو مقاله ای منتشر کرد تحت عنوان «اسرائیل بیمناک از سامانۀ اس 350» که احتمالاً حاکی از بازنشست شدن اس 300 است (؟)