Başkan Obama Latin Amerika konularında Danışmanı Ricardo Zuniga ve Ulusal Güvenlik Danışmanı Susan Rice ile

Başkan Obama’ya gereken istihbarat verilmişti. Obama’nın yeni Savunma Doktrininde (National Security Strategy); “demokrasinin bütün kuralarıyla işleyişinin tehlikede olduğu durumlarda, Venezüella’da olduğu gibi, Venezüellalıların yanında yer almamız gerekiyor” şeklinde bir açıklama yer almıştı. Ancak, açıklamadaki bir cümle ; “1999 yılında kabul edilen Anayasadan bu yana, Dünya’daki en demokratik ülkelerden birisi olan Venezüella …” ifadesi Venezüella’nın bağımsızlığını yaşamasında yoluna devam etmesi ve kaynaklarının adaletli bir şekilde dağıtılması önünde bir engel olduğunun kötü bir habercisi.

Takvim; 06 Şubat 2015 günü. Washington yönetimi Venezüella’nın demokratik kurumlarını alaşağı etme kararını aldı. Darbe operasyonu 12 Şubat günü yapılacak şekilde planlanmıştı.

Adeta dizi filmi Jericho’da geçen olaylarda olduğu gibi, “Jericho [1] Operasyonu” Ricardo Zunigo’nun gözetiminde tasarlanıp, Milli Güvenlik Konseyinin (NSC) denetiminden geçmişti. “Diplomat” Zunigo, General Lopez Arrelano lehine olacak şekilde 1963 ve 1972 darbelerini organize eden Honduras Milliyetçi Partisi Genel Başkanıyla aynı adı taşıyan Başkanın torunudur. Diplomat Ricardo Zunigo, 2009 – 2011 yıllarında CIA’nın Küba Başkenti Havana istasyonunu yönettiği dönemde, Fidel Castro karşıtı bir muhalefeti organize etmek üzere ajan devşirip, faaliyetlerine finansman sağlarken, diğer yandan da, ABD’nin Küba yönetimi ile diplomatik ilişkiler kurması görüşmelerini de yürüttü, (2014’te başarı sağlandı).

Washington yönetimi, bu tür operasyonların yapılmasında her zaman olduğu gibi, perde arkasında durarak, darbe girişimine müdahil olduğu algısının oluşmasının önüne geçmeye özen gösterdi. CIA teşkilatı sözüm ona sivil toplum kurumları arasında faaliyet göstererek darbecileri organize etti. Bu kurumlar; Ulusal Demokrasi Vakfı (National Endowment for Democracy-NED) ve bu Vakfın sağ ayağını teşkil eden Uluslararası Cumhuriyetçi Enstitü (International Republican Institute), sol ayağını teşkil eden Ulusal Demokratik Enstitü (National Democratic Institute), Hükümet dışı bir düşünce kuruluşu olan Freddom House ve Kâr amacı olmayan Uluslararası Hukuk Merkezi (International Center for Non-Profit Law).

ABD yönetimi, darbe girişimlerinde bazı işlerinin yürütülmesini havale edecek her zaman bir müttefik arar. Yerine getirilmesi düşünülen işler için müttefik devletler; Almanya (darbe sürecinde NATO kaynaklı güçlerin korunması), Kanada (Caracas’ta faaliyette bulunan Uluslararası Sivil Havaalanların kontrolü), İsrail (Chavez taraftarı kişilere suikast düzenleneme), İngiltere, (komplocuların propagandasının yapılması). Aynı zamanda, darbecilere destek verebilecek siyasi ağları da harekete geçirir. Şöyle ki; Washington’da Senatör Marco Rubio; Şili’de, eski Cumhurbaşkanı Sebastian Pinera; Kolombiya’da eski Cumhurbaşkanları Alvaro Uribe Velez ve Andres Pastrana; Meksika’da eski Cumhurbaşkanları Felipe Calderon ve Vicente Fox; İspanya’da eski Hükümet Başkanı José María Aznar gibi….

Beyaz Saray, tasarlanan darbenin haklılığını göstermek amacıyla, Venezüellalı büyük şirketleri, halkın beslenmesi için gerekli olan temel gıda maddeleri dağıtımını yapmak yerine, depolarında saklamaya teşvik etmiştir. Bu stratejinin izlenmesinde, halkın mağalar önünde uzun kuyruklarda beklemesini sağlamak ve daha sonraki aşamalarda sosyal kargaşa çıkarılması amacıyla ajanları kuyruklarda bekleyen halkın arasına sokmak hedeflenmiştir. Gerçek şudur ki; Ocak-Şubat aylarında mağazaların önünde kuyruklar olsaydı bile, Venezüella vatandaşları asla mağazalara saldırmazlardı.

Başkan Obama, 18 Aralık 2014’te, ekonomik yaptırımları güçlendirmek amacıyla, Venezüella halkı ve yöneticilerini cezalandırmak üzere yeni bir yasa tasarısı imzaladı. Bu tasarıyla aslında, provokasyonu yapılan öğrenci hareketlerini bastıran kişi ve kurumların cezalandırması söz konusuydu.. Oysa Washington yönetimi, yılın daha ilk başlarından beri, kurulu düzenin güvenlik güçlerine saldırılarda bulunmaları için çetelere – ortalama bir gelir düzeyinden dört kat daha fazla –ücret ödüyordu. Öğrenci kılığında çeteler, birkaç aylık sürede, Başkent Caracas sokaklarına dehşet tohumlarını ekerek, 43 kişinin ölümüne yol açtılar.

Afganistan’da ISAF Komutanlığında 2 numaralı adam General Thomas W.Geary şimdilerde SouthCom’da İstihbarat sorumlusu

Yapılması düşünülen askeri faaliyetler, Miami’de bulunan, ABD Savunma Bakanlığı Güney Komutanlığı, SouthCom’da, General Thomas W. Geary ve Pentagonda, Bakan Yardımcısı, Batı Yarımküresi Faaliyetlerinden Sorumlusu Rebecca Bill Chavez denetiminden geçmişti. Operasyon, Amiral Bobby R. Inman (NSA’nın eski bir yöneticisi) ve (Bush yönetimi döneminde eski bir Hukukçu) John Ashcrofft’un yönetiminde bir kuruluş olan, Özel Güvenlik Şirketi Academi’ye (eski adıyla Blackwater) havale edilmişti. Virginya firması tarafından 2008 yılında Kolombiya Devrimci Silahlı Güçleri (FARC) Sekretarya üyesi ve Sözcüsü Raul Reyes’nin öldürülmesi için satın alınan, N314TG tescil numarası olan bir Super Tucano uçağı Venezüella ordusuna ait bir uçakmış gibi Başkent Caracas semalarından uçarken, Miraflores’de bulunan Başkanlık Sarayı ve daha önceden belirlenmiş olan Savunma Bakanlığı, İstihbarat Başkanlığı binası, ALBA, TeleSur televizyon kanalları gibi hedefleri bombalayacaktı. Söz konusu uçak Kolombiya’da beklemeye alınmıştı. “Jéricho operasyonu” merkezi olarak da Büyükelçi Kevin Whitaker ve Büyükelçi yardımcısı Benjamin Ziff’inde hazır bulundukları ABD’nin Bogota Büyükelçiliği binası seçilmişti.

Aktif görevde bulunan veya emekli bazı üst düzey subaylar düzenin yeniden sağlaması amacıyla ülke yönetimi devralınacağına dair mesaj kaydı geçmişlerdi. ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından kaleme alınan geçiş dönemi planı 12 Şubat günü sabahı El National gazetesinde yayınlaması tasarlanmıştı.

Eski bir parlamenter olan Maria Corina Machado’nun başkanlığında kurulmuş yeni bir hükümet kabinesi iş başına getirilecekti.

Darbenin başarılı olması halinde Maria Corina Machado iktidar koltuğuna oturacaktı. Machado 26 Ocak günü yabancı işbirlikçilerini karşılamıştı

Maria Corina Machado, NED Vakfının sağladığı finansmanla ve Jacques Séguéla’nın sahibi olduğu bir Fransız Reklam Firmasından alınan hizmet desteğiyle, Hugo Rafael Chavez’e karşı 2004’te referandum yapılmasını organize edip, kaybeden sivil bir kuruluş olan Sumate Derneğine başkanlık yapmıştı. Bayan Machado yürütmüş olduğu faaliyetlerinde yenilgi yaşamasına rağmen, dönemin ABD Devlet Başkanı George W. Bush tarafından Beyaz Saray’da, Oval Ofiste 31 Mayıs 2005’te büyük bir onurla ağırlanmıştı. Machado 2011’de Miranda Eyaletine Milletvekili seçildi. Bir süre sonra, beklenmedik bir şekilde, 21 Mart 2014’te Birleşik Devletler Organizasyonunda (OEA) Panama delegasyonu olarak sahneye çıktı. Anayasanın 149 ve 191. maddeleri hükümlerini ihlal etmesinden dolayı Milletvekili görevinden alındı.

Maria Corina Machado, darbenin koordinasyonunu kolaylaştırmak amacıyla, Başkent Caracas’ta, 26 Ocak günü, söz konusu bu başarısız darbeye müdahil oldukları anlaşılan birçok Venezüellalı ve yabancı şahsiyetlerin katılımcı olduğu “Vatandaşın iktidarı ve Demokrasi” konulu bir kolokyum düzenledi.

Kendileri açısında kötü bir şans olsa gerek. Venezüella askeri istihbaratı, Devlet Başkanı Maduro’ya suikast girişimi olayına karıştıkları zannıyla, kuşkulandığı kişileri takibe aldı. Başkent Caracas Cumhuriyet Savcılığı, geçtiğimiz Mayıs ayında, Maria Corina Machado, Vali Henrique Salas Römer, eski bir diplomat Diego Arria, hukukçu Gustavo Tarre Birceño, bankacı Eligio Cedeno ve bir işadamı Pedro M.Burelli gibi kişileri sorgulamaya aldı. Ancak, bu kişiler e-mail yazışmalarının askeri istihbarat teşkilatı tarafında tahrif edildiğini ileri sürerek, suçlamaları ret ettiler. Tabii ki, hepsi de işbirliği içindeydiler.

İstihbarat servisi komplo girişimine müdahil olan bütün bu kişileri izledi ve “Jericho operasyonunu” açığa çıkardı. 11 Şubat günü gecesinde komplo girişiminin baş aktörleri, İsrail İstihbarat Servisi Mossad’ın da bir elemanı ve güç takviyesi alan Hava Güvenliği birimi bazı elemanları tutuklandılar. Diğerleri ise 12 Şubat’ta gözaltına alındılar. 20 Şubat günü, sorgulamada elde edilen itiraflar sonucunda, Başkent Caracas Belediye Başkanı Antonio Ledezma’nın da komplo girişimi içinde olduğu anlaşıldığından dolayı gözaltına alındı.

Başkent Caracas Belediye Başkanı Antoni Ledezma İsrail ile irtibatı sağlıyordu. 18 Mayıs 2012’de Benjamin Netenyahu ve Avigdor Lieberman ile görüşme yapmak üzere gizlice Tel-Aviv’e gitmişti. Venezüelle muhalefetinin başımı çeken Henrique Capriles Radonski’yi temsilen gitmişti.

Venezüella Devlet Başkanı Nicolas Maduro komplocuların kimliklerini ifşa etmek üzere televizyonda açıklama yaptı. Bu arada Washington’da, ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsünün “bu suçlamalar, daha önce olanlarda olduğu gibi, gülünç iddialardır” şeklindeki açıklaması, Obama yönetiminin 2009’da Honduras’ta – Latin Amerika’da – ve daha yakınlarda, Ocak 2015’te Makedonya’da yapılan darbe girişimi ve dünyanın dört bucağında düşünülen diğer darbe girişimleri hatırlanınca gazetecilerin gülümsemelerine neden oldu. Sözcüsü açıklamalarına şöyle devam etti; “ABD yönetimi, uzun zamandan beri izlenen politikanın gereği, yasal yollardan olmayan geçiş dönemi politikalarına destek vermiyor. Geçiş dönemi politikalarının demokratik, anayasalara uygun, barışçı ve yasal olmaları gerekiyor. Venezüella yönetimi, ülkesinde yaşanan iç sorunlardan dolayı, ABD ve Uluslararası diğer Kuruluşlara suçlama getirerek, dikkatleri başka yerlere çekmeye çalıştığına birkaç kez şahit olduk. Bu tür çabalar, Venezüella yönetiminin karşı karşıya bulunduğu ciddi boyutlardaki ülke sorunlarının üstesinden gelebilmesi için yeterli bir ciddiyete sahip olmadığını gösteriyor”.

Venezüella vatandaşları açısında, başarısızlıkla sonuçlansa bile, bu darbe girişimi ciddi boyutlarda sosyal bir sorunu teşkil ediyor: Şöyle ki; önemli muhalefet liderlerinin ülke demokrasine karşı suç işleme hazırlıkları içinde olduklarından dolayı ceza evinde bulunduğu bir dönemde, demokrasiyi yaşatmak için ne yapmaları gerekiyor? sorusu gündeme geliyor.

Amerika’nın değiştiği ve artık emperyalist bir güç olmadığı, Dünya’da demokrasinin geçerli olması için çaba gösterdiği şeklinde yanlış bir düşünceye kapılanlar için Venezüella’daki bu “Jéricho Operasyonu” sonsuza kadar üzerinde düşünmeleri gereken bir konudur.

ABD, Venezüella’ya karşı
  ABD güçleri 2002’de halkın oylarıyla iktidara gelen Hugo Chavez’e karşı bir darbe düzenlediler [2] ve daha sonra da, soruşturmayı yürüten yargıç Danilo Anderson’a suikast düzenlediler [3].
  2007’de, Troçkist gruplarla işbirliği yoluna geiderek, “renkli bir devrim” organize etmek marifetiyle rejimi değiştirmeye çalıştılar [4].
  2014’te, rejimi değiştirme hedeflerin vazgeçmiş gibi yaparak, ülkede yakıp yıkma olaylarını düzenleyip, istikrarsızlık yaratmaya çalıştılar. Bu eylemeler Guarimba’dır; yani, sosyal yaşamın felç olması…. [5]

Çeviri
Nizamettin Karabenk

[1Jericho: Bilim-kurgu ve aksiyon içerikli bir dizi, olayalar kurgusal olarak oluşturulmuş Jéricho şehrinde geçer.

[2« Opération manquée au Venezuela », par Thierry Meyssan, Réseau Voltaire, 18 mai 2002.

[3« Notre ami Danilo Anderson assassiné à Caracas », « La CIA derrière l’assassinat de Danilo Anderson ? », par Marcelo Larrea, Réseau Voltaire, 19 novembre et 1er décembre 2004. “FBI and CIA identified as helping Plan Venezuelan Prosecutor’s Murder”, by Alessandro Parma, Voltaire Network, 11 November 2005.

[4« Venezuela : conclusion d’une année déterminante », par Romain Migus, Réseau Voltaire, 10 octobre 2008. Voir aussi la réponse Gene Sharp à nos accusations : « L’Albert Einstein Institution : la non-violence version CIA », par Thierry Meyssan, Réseau Voltaire, 4 juin 2007.

[5« États-Unis contre Venezuela : la Guerre froide devient chaude », par Nil Nikandrov, Traduction Roger Lagassé, Strategic Culture Foundation (Russie), Réseau Voltaire, 10 mars 2014.
«Las “guarimbas” de Venezuela: derecha embozada», por Martín Esparza Flores, Contralínea (México), Red Voltaire , 28 de abril de 2014.