رئیس جمهور مصر عبدالفتاح سیسی روز 16 فوریه 2015 در قاهره پنج قرارداد خرید جنگ افزار با فرانسه به امضا رساند که مرتبط بود به :
1) 24 فروند رافال از هواپیماسازی داسو،
2) 1 فروند ناوچۀ چند منظوره Fremm ساخت DCNS (شرکت کشتی سازی فرانسوی)
3) موشک هوا به هوای میکا Mica و موشک کروز اسکالپ Scalp ساخت MBDA شرکت تولید کنندۀ فرانسه
4) موشک هوا به زمین 2ASM ساخت شرکت فرانسوی ساژم Sagem
5) سامانه های ترفند دفاعی برای رافال ساخت لاکروآ Lacroix

جمع کل قرارداد بالغ بر 5 میلیارد و دویست میلیون یورو بوده است، گر چه مصر در حال ورشکستگی به سر می برد و برای خوراک مردم مجبور است از خارج درخواست کمک کند. نیمی از این مبلغ در آغاز پرداخت خواهد شد، و نیمۀ دیگر از بانک فرانسوی به شکل وام پرداخت می شود و دولت فرانسه نیز آن را تضمین کرده است.

رسانه های فرانسوی از سرعت این عملیات تجاری شگفت زده شده اند. از کیفیت استثنائی رافال حرف زدند تا بهتر دلایل این معامله را به سکوت برگزار کنند.

در واقع، ایالات متحده تصمیم دارد پیمان نظامی منطقه ای جدیدی را به رهبری اسرائیل به انضمام رژیم های صهیونیست مسلمان ایجاد کند ( به ویژه اردن، عربستان سعودی و امارات متحدۀ عربی) به شکلی که پس ا زجا بجا شدن نیروهای ایالات متحده به سوی خاور دور، امنیت سرزمین اشغالی توسط یهودیان فلسطین تضمین گردد [1]. ولی از دیدگاه واشنگتن جایز نیست که ژنرال سیسی که زیر پشتیبانی آتش رئیس جمهور ناصر فقید اردوگاهش را بر پا کرد مصر را به عنوان عضو در این پیمان نظامی بپذیرد. در نتیجه واشنگتن ثبات کشور نیل را به ریاض واگذار نمود تا از پیوستن آن به هم پیمان تاریخی اش سوریه جلوگیری کند. بر این اساس سفارش جنگ افزارها برای مصر کاملاً توسط عربستان سعودی و امارات متحدۀ عربی پرداخت خواهد شد و دست کم دو سال به طول خواهد انجامید. انتخاب رافال هم از اینرو بود که مصر نمی توانست تجهیزات آمریکائی داشته باشد و فرانسه تنها کشور عضو ناتو می باشد که صنایع دفاعی خود را دست نخورده باقی گذاشته است، در حالی که بقیه به امید شرکت در اف 35 آمریکائی با صنایع خود وداع گفته اند.

از 30 سال پیش، ایالات متحده تمام خریداران احتمالی رافال را از خرید آن باز داشته است. گفتگوهای مرتبط به سفارش هند ( 126 رافال فرانسوی) متوقف گردید، و علت این بود که فرانسه از تحویل دو میسترالی که روسیه به فرانسه سفارش داده و هزینۀ آن را نیز پرداخت کرده بود امتناع کرد.

تا اینجا، فرانسه ژنرال سیسی را به عنوان دیکتاتوری که اخوان المسلمین را سرکوب کرده تلقی می کرد. با آگاهی به این امر که فرانسه از اخوان المسلمین در لیبی، سوریه و ترکیه پشتیبانی می کند. با این وجود عربستات سعودی و امارات خود را در تهدید کودتا از سوی اخوان المسلمین می بینند، به همین علت مشخصاً به مصر نزدیک می شوند تاعلیه آنها مبارزه کنند.

ترجمه توسط
حمید محوی

[1“اوباما دوباره مسلح می شود”, بوسيله ىتی یری میسان‬, ترجمه حمید محوی, شبکه ولتر, 9 فوريه 2015, www.voltairenet.org/article186693.html