Sieć Voltaire

Iran – główna siła walcząca z Daeszem

+

To siły Iranu, a nie Międzynarodowej interwencji przeciwko Państwu Islamskiemu, prowadzonej przez Stany Zjednoczone, są odtąd głównym przeciwnikiem Państwa Islamskiego (Daeszu).

Ofensywę, którą armia Iraku rozpoczęła 2. marca 2015 r. przeciwko nieuznawanemu „Państwu Islamskiemu”, prowadzi w rzeczywistości irańska Gwardia Rewolucyjna. Fakt ten sugeruje nam, że Iran i Stany Zjednoczone koordynują swoje działania wojskowe.

Strategowie są zgodni: zdobycie Tikritu jest warunkiem koniecznym dla odzyskania Mosulu.

Poprzednio w Tikricie, stolicy rodzinnych stron Saddama Husajna, siły Daeszu witano jako wyzwolicieli od władz w Bagdadzie, które są zdominowane przez szyitów. Obecnie ludność ucieka z miasta, obawiając się represji ze strony niektórych milicji szyickich. Komunalistyczny podział Iraku w znacznym stopniu pogłębił się po wejściu w życie konstytucji z 2005 r.

Tłumaczenie
Euzebiusz Budka

Ten artykuł jest objęty licencją Creative Commons.

Artykuły Réseau Voltaire możesz dowolnie powielać pod warunkiem, że podasz źródło, nie zmienisz artykułu i nie wykorzystasz ich do celów komercyjnych (licencja CC BY-NC-ND).

Pomoc dla sieci

Korzystasz ze strony z artykułami o wysokiej jakości, które pomagają Tobie w polepszeniu zrozumienia świata. Potrzebujemy Twojej pomocy, aby móc kontynuować naszą pracę.
Pomóż nam darowizną.

Jak wziąść udział w sieci Voltaire ?

Wszyscy współpracownicy Réseau Voltaire są wolontariuszami.
- Tłumacze na poziomie zawodowym : możesz dla nas tłumaczyć.