سوال اول: به نظر بیشتر فرانسوی‌ها شما به دلیل سرکوب شدید در طور چهار سال گذشته به میزان زیادی مسئول هرج و مرج در سوریه هستید، چقدر مسئول این وضعیت بودید؟

دکتر بشار اسد:

در واقع از هفته‌های نخست درگیری در کشور تروریست‌ها با حمایت کشورهای غربی و منطقه‌ای در سوریه نفوذ کرده و غیرنظامیان را هدف حمله قرار داده و اماکن عمومی و خصوصی را تخریب کردند و این چیزی است که از سوی خود آنان و نه ما در اینترنت مستند شده است، از همین رو نقش ما به عنوان یک دولت، دفاع از جامعه و شهروندان خود است.

اگر چیزی که شما الان گفتید، درست باشد، چگونه یک دولت یا یک رئیس‌جمهور می تواند به سرکوب شدید مردم خود متوسل شود و آنان را به قتل برساند در حالی که با قوی ترین کشورها و نیروهای سیاسی جهان روبه رو بود و پول‌های نفت نیز در حمایت از این وضعیت صرف شد؟

چگونه چنین رئیس‌جمهوری می‌تواند چهار سال ایستادگی کند؟ آیا شما می‌توانید ضمن اقدامات وحشیانه علیه ملت، از حمایت آنان برخوردار باشید؟

سوال دوم: در آغاز ناآرامی ها در سوریه دهها هزار نفر از مردم به خیابان ها آمدند، آیا همه آنها جهادی بودند؟

دکتر بشار اسد:

خیر، قطعا نه، اما سوال دیگری که خوب است مطرح شود این است.. چگونه نخستین نیروی پلیس در ششمین روز آغاز نآرامی‌ها کشته شد، آیا در تظاهرات مسالمت‌آمیز کشته شد؟ یا دلیل جان باختن او موج صوتی تظاهرات کنندگان بود؟2

این اتفاق چگونه رخ داد.. بی تردید وی به دست تروریست‌ها کشته شد. یک نفر با استفاده از تفنگ یک نیروی پلیس را به قتل رساند از همین رو او یک ترورریست است و مهم نیست که تکفیری باشد یا چیز دیگر زیرا در نهایت یک نیروی پلیس را به قتل رساند.

سوال سوم: شاید تکفیری‌ها و یا تروریست‌ها هم حضور داشتند، اما خبرنگاران ما در آغاز ناآرامی‌ها در آنجا حضور داشتند و من شخصا بسیاری از افراد را دیدم که حرفشان این بود: ما به دنبال آزادی‌ها و دموکراسی بیشتر هستیم . آنان تروریست یا تکفیری بودند؟

دکتر بشار اسد:

بی تردید این حق هر انسانی است که خواستار آزادی باشد و بر اساس قانون هر دولتی باید از آزادی حمایت کند، اما آیا آزادی به معنی کشتن غیرنظامیان و نیروهای پلیس است و آیا آزادی یعنی تخریب مدارس و بیمارستان‌ها و نابودی زیر ساخت ها و قطع برق؟

این تاسیسات متعلق به دولت نیست بلکه دارائی ملت سوریه است و نه دولت و نه من مالک آن نیستیم بنابراین آیا این است آزادی که شما از آن صحبت می کنید؟

سوال چهارم: بسیاری از تحلیلگران و روزنامه نگاران اعلام کردند شما به ظهور داعش کمک کردید، زیرا شکل گرفتن داعش برای شما فرصتی بود تا خود را به عنوان بشار اسدی که در مقابل این گروه قد علم کرده است، نشان دهید؟

دکتر بشاراسد:

داعش در سال 2006 تحت نظارت آمریکایی‌ها در عراق تاسیس شد، من در عراق نبوده و نیستم و حاکم این کشور نبودم.این آمریکایی‌ها بودند که عراق را در اختیار داشتند و داعش از عراق به سوریه رسید، زیرا هرج و مرج فراگیر است و سرایت می‌کند، به این معنی که هنگامی که در همسایگی شما ناآرامی و هرج و مرج باشد، باید انتظار داشته باشید که به منطقه شما نیز سرایت خواهد کرد.

سوال پنجم: ولی واژه داعش در آغاز….

دکتر بشار اسد:

اجازه دهید این موضوع را کامل کنم. وقتی یک کشور دستخوش هرج و مرج شود، به بستر مناسبی برای جذب تروریست‌ها تبدیل می‌شود و به این ترتیب وقتی هرج و مرج سوریه را در برگرفت، داعش وارد آن شد.

پیش از داعش، جبهه تروریستی النصره وجود داشت که آن هم جزئی از القاعده است و پیش از آن نیز اخوان المسلمین بودند. همه آنان همان زمینه‌ای هستند که داعش در پس آن ظاهر شد.

سؤال ششم: شما هیچ مسئولیتی در برابر رخدادهای سال های اخیر در سوریه ندارید؟

دکتر بشار اسد:

مسائل معمولا مطلق نیستند، و اینکه بگوییم مسئولیتی نداریم، صحبت دقیقی نیست زیرا همه مسئول هستند. ما مشکلات خود را در سوریه داریم و دولت و هر یک از ما مسئول هستیم و هر شهروند سوری مسئول است، اما اکنون از مسائلی که داعش با خود به سوریه آورد و به عبارت بهتر از هرج و مرج صحبت می‌کنم و دولت شما و یا همان اصطلاحی که شما در مورد ما استفاده می‌کنید، نظام حاکم فرانسه مسئول حمایت از این تکفیری‌ها است که مخالفان میانه رو نامیده می شوند.

سوال هفتم: فرانسه از ائتلاف ملی حمایت می کند، آیا آنان تروریست هستند؟

دکتر بشار اسد:

کسانی که شما آنان را میانه رو می‌نامید، پیش از ظهور داعش فیلم‌های ویدئویی منتشر کردند که در آن در حال خوردن قلب یک سرباز سوری نشان داده می‌شدند.

افرادی که اکنون حمایت می‌شوند و سلاح‌های غربی در اختیار دارند، داعش هستند. آنان از نظر تسلیحاتی و مهماتی از حمایت دولت شما و سایر کشورهای غربی برخوردار شدند و این چیزی است که وزیر دفاع شما با اعلام آن در آغاز سال جاری میلادی گفت که وی سلاح و مهمات برای این افراد ارسال کرد.

از همین رو کسانی که شما آنان را میانه رو می نامید در سال 2012 و پیش از ورود داعش و قبل از اعتراف غرب به حضور جبهه تروریستی النصره که شاخه‌ای از القاعده هستند، در سوریه مستقر شدند و فیلم‌های ویدئویی منتشر کردند که در آن در حال خوردن قلب یک سرباز سوری بوده و یا اعضای اجساد را تکه تکه کرده و سر برخی از آنان را از بدن جدا می‌کردند.

آنان بودند که داعش را در سوریه مستقر کردند نه ما. چطور می‌توانید این واقعیت را نادیده بگیرید که آنان بودند که داعش را به سوریه آوردند.

سوال هشتم‌: اجازه دهید از زمان حال صحبت کنیم. به نظر می‌رسد ارتش سوریه همچنان از سلاح‌هایی مانند بشکه های مواد منفجره که بر غیرنظامیان تاثیر مخربی دارد، استفاده می کند.. چرا این راهبرد را تغییر نمی‌دهید؟

دکتر بشار اسد:

نشنیدم در ارتش ما سلاحی باشد که بین شهروندان سوری و مبارزان تفاوتی قائل نباشد، زیرا هیچ ارتشی از جمله ارتش سوریه در جهان نیست که قبول کند از سلاحی استفاده کند که امکان نشانه گیری نداشته باشد زیرا این کار بی فایده خواهد بود.3

اولا امکان استفاده از چنین سلاح‌هایی از نظر نظامی وجود ندارد، دوما وقتی از کشتاری که بین غیرنظامیان و مبارزان تفاوتی قائل نیست، سخن می‌گوییم باید دانست که موضوع مربوط به سلاح نیست، بلکه شیوه استفاده از آن سلاح‌ها مطرح است.

دلیل این صحبتم اینکه آمریکا در افغانستان و پاکستان از هواپیماهای بدون سرنشین استفاده می‌کند، به این ترتیب که بیش از اینکه تروریست‌ها را به قتل برساند، جان غیرنظامیان را می‌گیرد.

این هواپیماها دقیق ترین سلاح ها در جهان هستند بنابراین موضوع نوع بمب نیست ما بمب و سلاح و مهماتی داریم که تنظیم و ساماندهی شده است.

سوال نهم: آیا از بشکه‌های مواد منفجره استفاده نمی کنید؟

دکتر بشار اسد:

بشکه‌های منفجره چیست؟ آیا شما می‌توانید در این مورد به من توضیح بدهید؟

سوال دهم: اسناد و ویدئوها و تصاویری وجود دارد که در آن بشکه‌های مواد منفجره از بالگردها پرتاب می‌شوند. این تصاویر حلب و این حماة در چند ماه قبل و یک سال پیش نیست، فقط ارتش سوریه ست که بالگرد در اختیار دارد..چه پاسخی دارید؟

دکتر بشار اسد:

این دلیل نمی‌شود این تصاویر از دو چیز متفاوت هستند و هیچ کس نمی‌تواند آن را به یکدیگر ربط دهد.

سؤال یازدهم: حلب و حماة نیست؟

دکتر بشار اسد:

نه..نه . این عکسی که شما الان نشان دادید.. این چیست؟ من چنین چیزی در ارتش سوریه ندیدم. از بالگردها حرف نمی‌زنم بلکه حرف من از این دو عکس است، چگونه می‌توانید این دو را به هم ربط دهید؟

سوال دوازدهم: شما می‌گویید این عکس ها ساختگی است.. این اسناد جعلی است؟

دکتر بشار اسد:

خیر.. باید در مورد آن تحقیق شود .. اما در ارتش خود فقط از بمب‌هایی که می‌توان با آن نشانه گیری کرد، استفاده می‌کنیم و هیچ سلاحی که در آن بین غیرنظامیان و مبارزان تفاوتی قائل نباشد، استفاده نمی‌کنیم و این کل موضوع است.

سوال سیزدهم: اما این بالگرد.. فقط ارتش سوریه است که بالگرد در اختیار دارد

دکتر بشار اسد:

بله بالطبع من نگفتم که بالگرد در اختیار نداریم و از آن استفاده نمی‌کنیم، بلکه از سلاح‌هایی صحبت می‌کنم که نشانه گیری کرده و تروریست‌ها را هدف قرار می دهند. هدف از کشتار بدون هیچ تفاوتی چیست… هدف از کشتن مردم چیست.. ؟

جنگ در سوریه به جلب عقل و دل مردم مربوط می‌شود نه کشتار آنان، در صورت کشتار مردم دیگر نمی‌توان در سمت خود به عنوان یک دولت یا یک رئیس جمهور باقی ماند و این محال است.

سوال چهاردهم: در مورد سلاح شیمایی چه؟ دو سال پیش متعهد شدید که از سلاح شیمیایی استفاده نکنید، آیا ماه گذشته در نبرد ادلب از گاز کلر استفاده کردید؟

دکتر بشار اسد:

نه این داستان ساختگی است که دولت‌های غربی سرهم کرده اند و من توضیح می‌دهم که چرا این کار را کردند.

ما دو کارخانه کلر در اختیار داریم که یکی از این دو چند سال است که تعطیل شده و دیگر استفاده نمی‌شود و دیگری نیز در شمال سوریه قرار دارد و اهمیت آن بیش از کارخانه اول است و در مرز ترکیه قرار داشته و دو سال است که تروریست‌ها آن را تحت کنترل خود در آورده اند.

ما اسناد رسمی مربوط به این دو کارخانه را در اختیار سازمان ملل قرار دادیم و آنان در صدد بودند به سوریه بیایند و به ما پاسخ رسمی دادند مبنی بر اینکه نتوانستند به این محل وارد شوند.

بنابراین اول اینکه کلر در سوریه اکنون تحت تسلط گروههای مسلح است و دوم اینکه کلر سلاح کشتار جمعی نیست و ما سلاح‌های سازمان یافته تری از کلر درا ختیار داریم از همین رو به هر حال نیازی به استفاده از آن نیست.

سوال پانزدهم: اما تحقیقاتی در این خصوص وجود دارد و شما حتما در جریان گزارش‌های دیده بان حقوق بشر در مورد ادلب در ماه گذشته قرار گرفتید. سه حمله در این شهر رخ داد که در جریان آن بوی کلر استشمام شد، این چیزی است که در تحقیقات آمده است و این حملات در منطقه تحت تسلط مخالفان مسلح صورت گرفت. آیا هیومن رایتس دروغ می‌گوید؟

دکتر بشار اسد:

ما از کلر استفاده نکردیم و نیازی به این کار نداریم .. سلاح‌های سازمان یافته در اختیار داریم که می‌تواند اهدافمان را محقق سازد از همین رو دلیلی بر استفاده از آن وجود ندارد.

سوال شانزدهم: در این خصوص شاهدان و نیز اظهارات پزشکان وجود دارد

دکتر بشار اسد:

خیر در تمام اتهامات مربوط به استفاده از سلاح شیمیایی در گذشته و حال این ما بودیم که از نهادهای بین المللی درخواست کردیم، هیئت‌های تحقیق خود را به سوریه اعزام کنند و این ما بودیم که این کار را کردیم نه بر عکس.

دیگر اینکه سربازان ارتش سوریه دو سال پیش در معرض گاز ساردین قرار گرفتند و از سازمان ملل خواستیم در این خصوص تحقیق کند بنابراین چگونه ممکن است از آنها دعوت کرده و در عین حال از این گاز استفاده کنیم.. این نه درست و نه منطقی است.

سوال هفدهم: آیا شما مجددا و این بار در مورد ادلب آماده دعوت هستید؟

دکتر بشار اسد:

عملا این کار را انجام دادیم و همواره این درخواست را مطرح می‌کنیم و در این خصوص مشکلی نداریم.

سوال هیجدهم: ائتلاف بین المللی به رهبری آمریکا و بمباران مواضع داعش برای شما مشکلی را به وجود آورده یا اینکه به شما کمک می‌کند؟

دکتر بشار اسد:

نه این و نه آن، طبیعی است که در مورد حمله به تروریست‌ها مشکلی وجود ندارد، اما هنگامی که ائتلاف جدی نباشد به ما نیز کمکی نمی‌کند.

سوال نوزدهم: چرا ائتلاف جدی نیست؟

دکتر بشار اسد:

اگر بخواهیم حملات هوایی ائتلاف متشکل از 60 کشور را با کشور کوچک سوریه مقایسه کنیم متوجه خواهیم شد که اقدامات ما در طول یک روز در برخی موارد ده برابر ائتلاف علیه داعش است، بنابراین باید پرسید آیا این ائتلاف و حملات آن جدی است؟

علاوه بر این آزادی شهر مرزی که در رسانه های خود آن را کوبانی می نامند، چهار ماه طول کشید بنابراین آنان تاکنون جدی نبوده اند.

دلیل دیگر اینکه داعش در سوریه و عراق و لیبی و به طور کلی در سطح منطقه گسترش پیدا کرده است، از همین رو چطور می‌توان گفت که ائتلاف کارآمد بوده است.. آنان جدی نیستند بنابر‌این به هیچ کس در منطقه کمک نمی =‌کنند.

سوال بیستم: نیروهای ائتلاف ابتدا هزاران حمله هوایی داشتند، اما حملات فرانسه فقط به عراق محدود می‌شد آیا شما از فرانسه می‌خواهید که به منظور حملات هوایی در سوریه نیز به ائتلاف ملحق شود؟

دکتر بشار اسد:

گفتم که در هر حال آنان جدی نیستند، نمی توان ائتلافی علیه تروریسم تشکیل داد که در عین حال از تروریست‌ها نیز حمایت می‌کند، بنابر این تا زمانی که از همین تروریست‌ها حمایت می‌کنند به حملات آنان در سوریه و یا عراق و یا هر دو کشور اهمیتی نمی‌دهیم.

آنها به بهانه حمایت از مخالفان میانه رو برای ترویست‌ها سلاح می‌فرستند آن هم در حالی که باراک اوباما این مخالفان را توهم برشمرد، بنابراین باید پرسید این سلاح ها عملا به دست چه کسی می‌رسد.. به تروریست‌ها؟ این تناقض بی فایده است.

سوال بیست و یکم: شما و فرانسه یک دشمن دارید که همان داعش است، در ماه نوامبر شاهد حملات ترریستی در فرانسه بودیم، آیا در آن زمان سرویس‌های اطلاعاتی شما با سرویس های اطلاعاتی فرانسه تماس گرفتند؟

دکتر بشار اسد:

برخی تماس ها انجام شد، اما همکاری وجود ندارد.

سوال بیست و دوم: منظور از تماس چیست؟

دکتر بشار اسد:

با برخی از مسئولان امنیتی فرانسه تشکیل جلسه دادیم اما همکاری نداشتیم.

سوال بیست و سوم: آیا تبادل اطلاعات صورت نگرفت؟

دکتر بشار اسد:

خیر، به هیچ وجه.

سوال بیست و چهارم: پس به چه دلیل با آنان جلسه داشتید؟

دکتر بشار اسد:

آنان به سوریه آمدند نه ما به فرانسه و چه بسا هدف از این کار تبادل اطلاعات بود اما این در حالی است که ما نیز تمایلی به این همکاری داشته باشیم. این مسیری دو طرفه است و ما به آنان کمک می‌کنیم و آنها به ما.

اکنون و طبق واقعیت سیاست‌های شما یا سیاست دولت فرانسه باید به آنان کمک کنید درحالی که آنان از تروریست‌ها حمایت می‌کنند و مردم ما را به قتل می‌رسانند، این وضعیت راه به جایی نمی‌برد.

سوال بیست و پنجم: آیا فرانسه درخواست تماس با سرویس‌های اطلاعاتی شما را مطرح کرد؟

دکتر بشار اسد:

بله.. ما با آنان نشست داشتیم .

سوال بیست و ششم: آیا این نشست بر اساس درخواست فرانسه صورت گرفت؟

دکتر بشار اسد:

بله ما نیازی به درخواست از سرویس‌های اطلاعاتی فرانسه نداریم و همه اطلاعات لازم در مورد تروریست ها را در اختیار داریم.

سوال بیست و هفتم: صدها فرانسوی در کنار داعش در سوریه می جنگند، آیا شما برخی از آنان را دستگیر کرده اید و آیا برخی از آنان در زندان‌های سوریه به سر می برند؟

دکتر بشار اسد:

نه هیچ کدام از آنان در زندان‌های سوریه نیستند و بر اساس اطلاعات ما بیشتر تروریست‌ها برای جنگ و مردم و رفتن به بهشت به سوریه می آیند و این ایدئولوژی آنان است از همین رو آماده رفتن به هیچ زندانی نیستند.

سوال بیست و هشتم: پس هیچ یک از آنان در زندان‌های سوریه نیست؟

دکتر بشار اسد:

خیر. هیچ یک از آنان در زندان‌های سوریه نیست.

سوال بیست و نهم: برخی سیاستمداران و اعضای پارلمان فرانسه اکنون که اخیرا با آنها دیدن کردم می‌گویند زمان گفت وگو با شما فرا رسیده است، طرح ابتکاری که برای متقاعد کردن دیگران به اینکه شما می توانید بخشی از گفت وگو باشید، چیست؟

دکتر بشار اسد:

با آنان….؟

سوال سیم: با فرانسه

دکتر بشار اسد:

آنان هستند که باید اولا مرا متقاعد کنند که از تروریست ها حمایت نمی‌کنند و در ریختن خون سوری‌ها دست ندارند.4

آنان بودند که در مورد سوریه به خطا رفتند، اما ما هیچ فرانسوی و یا اروپایی را نکشتیم و به تروریست‌ها در کشور شما کمک نمی‌کنیم و به عوامل حمله به دفتر مجله شارلی ابدو نیز کمک نکردیم بلکه شما به تروریست‌ها کمک کردید.

مسئولان غربی باید ما را متقاعد کنند که از تروریست‌ها حمایت نمی‌کنند ما برای هرگفت وگویی آماده هستیم و متوجه هستیم که گفت وگو منافع شهروندان سوری را محقق خواهد ساخت.

سوال سی و یکم: اما اکنون به گفت وگو با فرانسه توجه ندارید؟

دکتر بشار اسد:

نه.. ما همواره به گفت وگو با هر کسی توجه داریم، اما این موضوع مبتنی بر سیاست ها است. سوال این است که چگونه می توان با نظامی که از تروریست‌ها در کشور ما حمایت می کند، گفت وگو کرد و چرا؟

هنگامی که آنان سیاست های خود را تغییر دهند، ما آماده گفت وگو خواهیم بود، اما بدون آن هدفی از گفت وگو نیست و گفت وگو برای گفت وگو نیست بلکه به منظور دستیابی به نتیجه مشخص گفت وگو انجام می‌گیرد و نتیجه برای من شامل دست برداشتن این دولت از حمایت از تروریست‌ها در کشورم است.

سوال سی و دوم: آیا شما به منظور گفت وگو پیامی برای فرانسوا اولاند ندارید؟

دکتر بشار اسد:

به نظرم پیام اصلی که باید برای او ارسال شود، از سوی ملت فرانسه است. پیامی که اولاند باید به آن گوش دهد اینکه نظر سنجی‌ها در فرانسه نشان می‌دهد در بین روسای جمهور فرانسه از دهه پنجاه قرن گذشته تا کنون، اولاند کمترین محبوبیت را داشته است، او باید به مردم خود توجه کرده و از ورود تروریست‌ها به فرانسه جلوگیری کند.

در مورد من به عنوان کسی که مردمش در سوریه از تروریست‌ها رنج می برند، باید بگویم که پیام مهم تر این است که آنچه در فرانسه می‌بینید از قله کوه یخی فراتر نمی رود.

وقتی از تروریست سخن می گویید، باید بدانید که کوه یخی به طول کامل زیر آب است و باید نسبت به این کوه یخی که جامعه شما را در برخواهد گرفت، هوشیار باشید.

سوال سی و سوم: هنگامی که جان کری وزیر خارجه آمریکا گفت چه بسا پس از اینکه بشار اسد موضع متفاوتی اتخاذ کند، با او گفت وگو خواهد شد، شما اظهار داشتید این حرف است و به دنبال عمل و آماده گفت وگو هستم، آیا اکنون آماده گفت وگو هستید؟

دکتر بشار اسد:

بالطبع ما آماد ایم و گفتم با هر کشوری در جهان از جمله قدرت های بزرگ و فرانسه آماده گفت وگو هستیم، اما اعلام کردم گفت وگو باید مبتنی بر سیاست مشخصی باشد.

این بار نخست فرانسه و سپس انگلیس و نه آمریکا سر پیکان جنگ و حمایت از تروریست‌ها در سوریه بودند و اوباما اعتراف کرد که مخالفان میانه رو توهم است.. او و شما این را گفتید.

سوال سی و چهارم: اوباما گفت این توهم است که ما برای آنان سلاح ارسال کرده و آنان قادرند در جنگ پیروز شوند، اما نگفت مخالفان میانه رو وجود ندارند؟

دکتر بشار اسد:

کاملا. منظور او از اینکه « می‌توانیم آنان را مسلح کرده و آنان در جنگ پیروز شوند» چیست؟

گفتند مخالفان میانه رو را مسلح خواهند کرد، آیا می‌توانید به من بگویید مخالفان میانه رو چیست؟ کجاست؟

ما که در سوریه زندگی می‌کنیم آن را نمی بینیم اما شما در فرانسه آن را می بینید.. من اینجا زندگی می‌کنم و آنان را ندیدم تا به آنان مبارزه کنم. مخالفان میانه رو وجود ندارند.

سوال سی و پنجم: شما می‌گویید کشورهای زیادی در کشمکش سوریه دست دارند.. اما بدون حمایت ایران و حزب الله آیا شما می‌توانستید با تروریست‌ها مبارزه کنید؟ منظورم این است که کشورهای بیگانه که در کشمکش در سوریه دست دارند، محکوم کردید اما از طرفی از حمایت ایران و حزب الله برخوردار هستید.

دکتر بشار اسد:

بین دخالت و دعوت به مشارکت تفاوت زیادی است هر کشور و هر دولتی در جهان حق دارد از هر کشور و یا حزب یا سازمانی برای کمک در هر زمینه‌ای درخواست کمک کند، اما هیچ کشوری حق ندارد بدون درخواست در هیچ کشور دیگری دخالت کند.

بنابراین ما از حزب الله دعوت کردیم نه ایران و هیچ ایرانی در سوریه نیست و ایران هیچ نیرویی را به سوریه اعزام نکرده است.

سوال سی و ششم: در سوریه ایرانی‌ها در کنار شما می‌جنگند؟

دکتر بشار اسد:

خیر .. خیر، ایرانی‌ها در مبارزه شرکت ندارند، از سه دهه پیش ما با ایرانی‌ها روابط منظم و سازمان یافته‌ای داریم و اکنون فرماندهان و افسران بین دو کشور رفت و آمد دارند و این اقدام به موجب همکاری دیرینه بین دو طرف صورت می‌گیرد و این با شرکت در مبارزه فرق دارد.

ما به عنوان دولت حق داریم چنین همکاری را خواستار شویم، اما فرانسه و سایر کشورها حق ندارند از هیچ گروهی در سوریه حمایت کنند، زیرا این نقض قانون بین المللی و نقض حاکمیت ملی و نیز نقض ارزشهایی مانند دموکراسی است که به آن افتخار می‌کنند و یا از چند دهه یا حتی چند قرن گذشته مدعی آن هستند.

آیا ارسال سلح به تروریست ها و حمایت از آنان دموکراسی است و آیا من حق دارم از تروریست‌هایی که به دفتر مجله شارلی ابدو حمله کردند و یا چیزی شبیه آن حمایت کنم؟

سوال سی و هفتم: رئیس جمهور فرانسه چندی پیش شما را سفاک و خونریز توصف کرد، واکنش شما چیست؟

دکتر بشار اسد اسد:

اولا اجازه دهید با شما صریح باشم.. اکنون دیگر کسی اظهارات مسئولان فرانسه را جدی نمی‌گیرد به یک دلیل و آن اینکه فرانسه به نوعی دنباله رو سیاست‌های منطقه‌ای آمریکا شده است و مستقل نیست و دیگر جایگاه و اعتباری ندارد.

دوم اینکه من به عنوان یک مسئول همواره به نظر ملت و شهروندان سوری اهمیت می دهم، من در فرانسه و یا هیچ کشور دیگری ساخته نشدم بلکه به اراده سوری‌ها اینجا هستم و این چیزی است که برایم اهمیت دارد.

سوال سی و هشتم: آیا معتقدید روزی در این جنگ پیروز خواهید شد و همه چیز به روال قبل باز می‌گردد و سوریه بدون هیچ تغییری به روزهای گذشته باز می‌گردد؟

دکتر بشار اسد:

خیر.. هیچ چیز به قبل بازنخواهد گشت زیرا بازگرداندن امور به روال قبل به این معنی است که ما پیشرفت نکرده و از کشمکش چیزی نیاموخته‌ایم در حالی که این کشمکش درس های زیادی دارد و باید روند امور را بهتر سازیم نه مانند قبل و بین این دو تفاوت زیادی وجود دارد.

سوال سی و نهم: با ادامه حاکمیت بشار اسد در سوریه؟

دکتر بشار اسد:

من به آن اهمیت نمی‌دهم و آنچه برایم مهم است، خواسته مردم سوریه است، اگر آنان بشار اسد را می‌خواهند باقی خواهد ماند و اگر نه بلافاصله کنار خواهد رفت، منظورم این است که چگونه می توان بدون حمایت ملت حکومت کرد آیا بشار اسد می‌تواند اینگونه باشد.. نمی تواند.

سوال چهلم: چگونه می توانید بدانید از حمایت مردمی برخوردار هستید؟

دکتر بشار اسد:

اولا اگر از حمایت مردمی برخوردار نبودم، ملت از ارتش حمایت نمی کردند، بنابراین نمی توانستند چهار سال مقاومت کنند از شما می پرسم چگونه بدون حمایت مردم ایستادگی می کنید؟

سوال چهل و یکم: چه بسا مردم می ترسند

دکتر بشار اسد:

23 میلیون سوری در کشور وجود دارند، چگونه همه آنان از یک نفر می ترسند؟ یا از یک سرویس اطلاعاتی و از یک دولت واهمه داشته باشند؟ این غیر واقعی و غیرمنطقی است.

دموکراسی راهی طولانی دارد

سوال چهل و دوم: آیا معتقدید اکنون در سوریه دموکراسی دارید و مردم می‌توانند عملا از آنچه به آن اعقتاد دارند، سخن بگویند؟

دکتر بشار اسد:

خیر ما در مسیر دموکراسی هستیم و این راهی طولانی است و نقطه مشخصی نیست که بتوان به آن رسید و گفت این همان دموکراسی است.

اگر شما در صدد مقایسه ما با غرب از جمله فرانسه و یا کشورهای دیگر هستید، می‌گویم خیر، زیرا بی تردید بسیار پشرفته تر از ما هستید و دلیل آن هم تاریخ شما و شرایط و عوامل متعدد دیگر است، اما اگر می خواهید ما را با نزدیک ترین دوست خود یعنی عربستان مقایسه کنید، باید گفت بله طبعا ما دموکراتیک هستیم و این بستگی دارد به اینکه ما را با چه کسی مقایسه می کنید.

سوال چهل و سوم: اگر متقاعد شوید که دست برداشتن از قدرت موجب صلح در سوریه خواهد شد آیا این کار را خواهید کرد؟

دکتر بشار اسد:

بی تردید.. اگر اینطور باشد بدون هیچ تردیدی چنین کرده و قدرت را ترک خواهم کرد. اگر من دلیل درگیری در سوریه هستم نباید اینجا باشم و این روشن است.

سوال چهل و چهارم: یک تصویر دیگر ارائه می‌دهم. «جیل ژاکیه» که در شبکه دو فرانسه فعالیت داشت، سه سال قبل در سوریه کشته شد و شما قول دادید به منظور شناسایی عامل قتل، تحقیق کنید. امروز چه چیزی در مورد این تحقیق دارید که به ما بگویید؟

دکتر بشار اسد:

صرف نظر از اتهاماتی که آن زمان مطرح شده و گفته شد ما او را کشتیم، باید گفت او در یک منطقه مسکونی تحت کنترل دولت و در اثر شلیک راکت کشته شد نه گلوله، بنابراین روشن است دولت منطقه تحت تسلط خود یا یک منطقه مسکونی را که حامیانش در آن سکونت دارند، با راکت هدف قرار نمی دهد.5

به عبارت بهتر روشن است و همه می‌دانند و بسیاری از رسانه‌های فرانسوی در آن زمان اعتراف کردند که این خبرنگار در اثر شلیک راکت از سوی کسانی که آنان را مخالفان می نامید، کشه شد در حالی که آنان در واقع تروریست هستند از همین رو بی تردید او به دست تروریست‌ها کشته شد اما آیا سوال شما در مورد تحقیق است؟

سوال چهل و پنجم: بله آیا تحقیقی در این خصوص انجام شد و آیا نتیجه آن را به فرانسه اعلام می کنید؟

دکتر بشار اسد:

خیر. اثبات یک موضوع مربوط به ما نمی‌شود، ما اقدامات قانونی خود را داریم و هنگامی که جرمی در سوریه رخ می دهد، مانند هر کشور دیگری این اقدامات قانونی را انجام می دهیم.

ما ساختار قضائی داریم و اگر به دنبال جزییات این موضوع هستید می توان بعد از این مصاحبه شما را به طرف مسئول و دست اندرکار ارجاع داد.

سوال چهل و ششم: آیا مانعی برای ارائه این اطلاعات به دادگستری فرانسه ندارید؟

دکتر بشار اسد:

طبعا ما مشکلی نداریم.

سوال چهل و هفتم: اگر نهاد قضایی فرانسه در صدد اعزام محققین خواه پلیس و یا قاضی به سوریه باشد، آیا شما آمادگی آن را دارید؟

دکتر بشار اسد:

این اقدام در گروی توافق بین دو دولت است، اگر توافقی یا معاهده ای و یا چیزی شبیه آن بین دو طرف وجود داشته باشد، ما مشکلی نداریم و این تصمیم سیاسی نیست.

خبرنگار: خیلی متشکرم آقای رئیس جمهور

دکتر بشار اسد:

از شما تشکر می کنم.

گروه فارسی