روسیه به آماده گی استقرار نظامی خویش در سوریه ادامه میدهد [1]. واحد های سوریه شب و روز در توسعه ساحه میدان هوایی اللاذقية اشتغال دارند و یک خط پرواز تازه و گدام ها را برای هواپیماهای روسیه آماده میکنند. رییس جمهور پوتین در حاشیه نشست اقتصادی ولادیوستوک، در پاسخ به خبرنگاران، این نیت خویش را برملا ساخت و توضیح داد که هنوز بیرون کشیدن مشخصات آن قبل از وقت میباشد [2].

به احتمال زیاد، روسیه باید شرکت خویش در مبارزه بر ضد داعش را، بر مبنای درخواست سوریه، پیش از ختم ماه سپتامبر اعلام نماید. تصور نه میرود که نیروهای هوایی روسیه بتوانند در همآهنگی با ائتلاف زیر فرماندهی آمریکا، اجرای عملیات نمایند. بنا بر آن شاهد تقسیم نقش ها خواهیم بود، یعنی مسکو مجموع جهادی ها را در سرتاسر سوریه بمباران خواهد کرد، بدون آنکه در درگیری های مخالفان بومی با دولت شرکت ورزد، در حالی که واشنگتن و متحدانش بر مناطق امارت اسلامی (داعش) در عراق تمرکز خواهند داشت.

از یک سال به اینسو، ائتلاف ضد داعش به متوقف ساختن پیشرفت آن به مناطق تازه بسنده کرده بود، اما هرگز تلاش نکرد تا آنها را نابود کند. برخلاف، چشمدید های بیشماری تصدیق میدارند که به تکرار، محموله های تسلیحاتی به جهادی ها پرتاب شده است. با این حال، به نظر میرسد که نیروهای ائتلاف در ماه جولای، تغییر ستراتیژی داده اند. به این ترتیب، آنها داعش را بمباران نموده و به اردوی عرب سوریه در دفاع از الحسکة، با کشتن ۳۰۰۰ جهادی، کمک نموده اند.

استقرار نظامی روسیه بر ضد داعش در سوریه، به بلند پروازی های فرانسه در براندازی جمهوری سوریه پایان خواهد بخشید.

رییس جمهور فرانسوا اولاند، که بتاریخ ۲۵ اگست نیت خویش برای « خنثا کردن » همتای سوریه یی اش را اعلان نموده بود [3]، در پی آنست تا در برابر مستقر شدن روسیه در سوریه بایستد. « خنثا » کردن را به مفهوم نظامی آن باید فهمید، یعنی در صورت ضرورت، قتل بشار اسد به منظور اخراجش از بازی.

به همین دلیل، فرانسه بتاریخ ۷ سپتمبر نیت خود در بمباران داعش در سوریه را بدون مجوز جمهوری عرب سوریه اعلان خواهد کرد. به این ترتیب، هواپیماهای فرانسه به کمک جبهه النصره (القاعده) خواهند شتافت و جلو استقرار نظامی روسیه را خواهند گرفت.

در این حال، در داخل اردوی فرانسه، گزارش میشود که این کشور بطور مختصر در عملیات ائتلاف در سوریه شرکت جسته است، با آنکه این مسئله مخفی نگه داشته شده است [4]. زمانیکه رییس جمهور اولاند فرمان عقب نشینی از عملیات را صادر کرد، واشنگتن با توقف تبادله هر نوع اطلاعات واکنش نشان داد. در نتیجه، فرانسه که جمع تجهیزات نظامی خویش در سوریه پس از آغاز « بهار عربی » را بسته است، امروز هیچ اطلاع در مورد آنچه در ساحه میگذرد، ندارد و در مورد مسئله یی حرف میزند که برایش مجهول است. فرماندهی عمومی فرانسه خاطرنشان ساخته است که به هفته ها نظارت ضرورت دارد تا بداند که در ساحه چی میگذرد و قادر گردد تا بمباران موثر را انجام دهد، یعنی مدت زمانی که میتواند جاه طلبی های فرانسوا اولاند را پوچ و هیچ سازد.

ترجمه توسط
فرهاد بارکزوی

[1“ارتش روسیه وارد کارزار سوریه شد”, بوسيله ىتی یری میسان‬, ترجمه حمید محوی, شبکه ولتر, 24 اوت 2015, www.voltairenet.org/article188525.html

[2Vladimir Putin answered Russian journalists’ questions”, by Vladimir Putin, Voltaire Network, 4 September 2015.

[4« Le Royaume-Uni et la France bombardent Daesh en Syrie », Réseau Voltaire, 21 juillet 2015.