Anton Pashynskyi 25 yaşında. Ukrayna Silah İhracat Ajansı’nda çalışıyor. Kiev’de Şubat 2014’teki darbe sırasında yaşanan silahlı çatışmadaki tartışmalı rolüyle tanınan ve halen Ukrayna Verkhovna Rada (Parlamento) üyesi olan Sergueï Pashynskyi’nin oğlu.

7 Aralık’ta Ukraynalı Kiber-Berkut hackerleri, kamuoyuna Katar Savunma Bakanlığınca Suriye’de sahte bayrak altında saldırı hazırlığını ortaya çıkaran yeni ikna edici belgeler açıkladılar. Elektronik posta hesabı ele geçirilen SpetsTechnoExport (Ukraynalı resmi silah satıcısı) çalışanı Anton Pashynskyi’nin 21 Ekim 2015’te Level 11 şirketindeki Polonyalı meslektaşına aşağıdaki mesajı gönderir:

« İyi günler! Size yeni bir teklifim var. Katar Ordusu 2 000 adet OFAB 250-270 parça tesirli serbest düşüş bombası satın almak istiyor. Acilen istiyorlar. Tanesine 2 100 ABD DOLARI vermeye hazırlar. En kısa zamanda nasıl teslim edebiliriz bir araştırın. Son alıcı Katar Savunma Bakanlığı.
Son Kullanıcı Sertifikası (EUC) ileti ekindedir. »

Anton Pashynskyi 25 yaşında. Ukrayna Silah İhracat Ajansı’nda çalışıyor. Kiev’de Şubat 2014’teki darbe sırasında yaşanan silahlı çatışmadaki tartışmalı rolüyle tanınan ve halen Ukrayna Verkhovna Rada (Parlamento) üyesi olan Sergueï Pashynskyi’nin oğlu.

OFAB 250-270’ler halen Rus Su-25 ve TU-23m3 savaş uçakları tarafından IŞİD ve benzeri terörist grupların mevzilerini vurmak için kullanılan, 250 kg’lık güdümsüz serbest düşüş bombalarıdır:

Katar Hava Kuvvetleri, Fransız Mirage (çok amaçlı savaş uçakları) ve Alpha saldırı uçaklarına sahiptir. Bunlardan hiçbiri normalde OFAB 250-270 bombalarıyla donatılamaz. Dolayısıyla şu soru ortaya çıkıyor:

Katar Savunma Bakanlığı, uçaklarıyla uyumsuz olmanın yanı sıra piyasa fiyatının üç misli (!) üzerindeki bir fiyatla neden çok miktarda bomba mühimmatını satın alma gereği duyuyor? (OFAB 250-270 bombaları ABD’de tanesi 700 ila 800 ABD Doları arasında satılıyor).

Yanıt basit olduğu kadar ürkütücü de: Suriye’de OFAB 250-270’in kullanıldığını hangi bağımsız uzman tespit ederse etsin, hemen bir Rus bombasının söz konusu olduğunu ve bunların genelde Ruslar tarafından kullanıldığı sonucuna varacaktır.

Bu arada, 6 Aralık 2015 tarihinde Suriye Arap Ordusuna ait bir üssün bombalanması sonrasında ortaya çıkan durum tam da bu oldu. Suriye’ye göre, karada cihatçılar hücum ederken, Koalisyona ait dört uçaklık bir gruptan iki uçak ayrılarak güdümsüz bombalar bırakarak, 3 askerin ölmesine ve 24’ünün ise yaralanmasına yol açtı. Ancak Pentagon bu olaya karışmadığını beyan etti, Katar basını ise yanıldığını öne sürdüğü Rusya’yı suçladı.

Son Kullanıcı Sertifikası aşağıdadır:

Çeviri
Osman Soysal
Kaynak
Oriental Review (Rusya)