Avustralya-İsrail Yahudi İşleri Konseyi (AIJAC)’ın girişimiyle düzenlenen bir basın gezisine katılan kalabalık bir gazeteci grubu, İsrail’in kuzeyindeki Zefat’ta bulunan Ziv Medical Center’i ziyaret etme inkanı buldu. Hastane, savaş travmaları konusunda uzmanlaşmış bir bölüme sahip. İsrail Savunma Kuvvetleriyle anlaşmalı. Bu kapsamda Suriyeli « sığınmacılar » da tedavi ediliyor.

Grubun geri kalanı (Daily Telegraph’ın yazıişleri müdür yardımcısı Ben English, Sky News’un siyasi muhabiri David Lipson; Australian Financial Review’un yazıişleri müdürü Aaron Patrick, Syney Morning Herald ve The Age’in siyaset bölümü sorumlusu Bevan Shields) gezi organizatörlerini takip ederken, News Corp’un ünlü gazetecesi Sharri Markson, hastalardan tanıklık toplamak için biraz oyalanır. Böylece hastaların 500’den fazlasının, Suriye’deki çatışmalarda yaralanan El Kaide üyeleri olduğunu teyit eder. Güvenlik subayları müdahale ettiği sırada, tedavi görmek için İsrail’e aktarılma ve ardından yeniden Suriye’ye cihadı sürdürmek üzere geri gönderilme yollarına ilişkin ayrıntıları not etmekle meşguldü.

Başbakan Benyamin Netanyahu, Eylül 2014’te aynı hastanede, El Kaideci cihatçıları ziyaret edip onları kutlarken fotoğraf çektirmişti.

O dönemde cihatçılar, işgal altındaki Golan tepelerinde bulunan ateşkes hattını kontrol etmekle görevli Filipinli ve Fijili Birleşmiş Milletler gözlemcilerini kaçırmıştı. Serbest bırakılmaları için yapılan pazarlıklar sırasında, Birleşmiş Milletler, bir banka hesabına havale çıkartarak El Kaide’ye fidye ödemiş ve alıcının kimliğini belirlemek için en küçük bir uluslararası araştırma yapılmamıştı. Sonuç olarak, İsrail ve Suriye Ordularının arasına Birleşmiş Milletlerin girmemesi için mavi bereliler geri çekildi ve onların yerini de El Kaide aldı.

Çeviri
Osman Soysal