Türk Devletinin IŞİD tarafından çalınan petrolü pazarladığına ilişkin Rus Genelkurmayınca sunulan kanıtlar sonrasında, Malta yetkilileri, tümü Malta bandıralı olan, Necmettin Bilal Erdoğan’a ait BMZ grubunun gemileriyle ilgili soruşturma başlattı.

Bu gemilerin tümünün (Mecid Aslanov, Begim Aslanova, Poet Qabil, Armada Breeze ve Shovket Alekperova) merkezi İstanbul’da bulunan Palmali Shipping & Agency JSC’nin Maltalı yan kuruluşlarından birinden satın alındığı anlaşılıyor.

Oysa, 2014 Haziran’ında Réseau Voltaire’de yayınlanan bir makalede ve 2015 Kasım’ında Rus televizyonunun birinci kanalında Mikhaïl Leontiev’in güncel haber programında, Thierry Meyssan, bu şirketin sahibi olan Azeri-Türk milyarderi Mubari Mansimov-Gurbanoğlu’nun (fotoğraf) IŞİD tarafından çalınan petrolun piyasaya sunulmasını örgütlediğini [1], ancak 2015 Şubat’ında Güvenlik Konseyi 2199 sayılı kararıyla terörist örgütlerle ticaret yapmayı yasaklayınca bu sorumluluğu Erdoğan Ailesine devrettiğini söylüyordu. [2].

Thierry Meyssan, aynı makalede, uluslararası medya tarafından ele alınmayan ikinci bir iddia ortaya atarak, Exxon-Mobil şirketini bu petrolü Mubariz Mansimov-Gurbanoğlu’ndan satın alıp piyasaya sürmekle suçluyordu. Buna ek olarak, birçok fırsatta da, çok uluslu Exxon-Mobil şirketini IŞİD’in başlıca mali ve askeri destekçisi olmakla suçladı. [3]

Dolayısıyla Maltalı yetkililer, Mubariz Mansimov-Gurbanoğlu’nun IŞİD’le çalışmayı gerçekten kesip kesmediğini ya da söz konusu pazarı sadece Erdoğan Ailesiyle paylaşmakla mı yetindiğini öğrenmeye çalışıyorlar.

Yine Thierry Meyssan’a göre, Mecid Aslanov (artık Necmettin Bilal Erdoğan’ın şirketinin mülkiyetinde olan) gemisi, Kasım 2015’te Fransa’nın Fos-sur-Mer limanına IŞİD’in çaldığı petrolü boşalttı ki bu da Cumhurbaşkanı François Hollande’ın kamuoyunda terörist örgüte karşı yaptığı açıklamaları geçersiz kılmaktadır [4]. Meyssan aynı zamanda, Fransa’nın yanı sıra, Kıbrıs, İsrail, İtalya ve Ukrayna’nın halen IŞİD tarafından çalınan petrolü kullandıklarını açıkladı.

“Maltese ships owned by Turkish president’s son being implicated in ISIS oil trade”, David Lindsay, Malta Independent, December 13, 2015.

Çeviri
Osman Soysal

[1Cihatçılık ve petrol endüstrisi”, yazan Thierry Meyssan, Tercüme Nizamettin Karabenk, El-Vatan (Suriye), Réseau Voltaire Sitesi, 23 Haziran 2014. « Аналитическая программа "Однако" с Михаилом Леонтьевым », Михаи́л Лео́нтьев , 1tv (Россия), Сеть Вольтер, 30 ноября 2015 (İngilizce ve Almanca olarak mevcut).

[2« Le rôle de la famille Erdoğan au sein de Daesh » (IŞİD içerisinde Erdoğan Ailesinin rolü), Réseau Voltaire, 26 Temmuz 2015.

[3« Exxon-Mobil, fournisseur officiel de l’Empire » (İşparatorluğun resmi tedarikçisi Exxon-Mobil), par Arthur Lepic, Réseau Voltaire, 26 Ağustos 2004.

[4Suriye ve çevresinde askeri harekat hazırlıkları”, yazan Thierry Meyssan, Tercüme Osman Soysal, Réseau Voltaire Sitesi, 14 Aralık 2015.