Türkiye, Irak ve Suriye’deki Kürtler arasındaki rekabet son iki ayda hayli şiddetlendi.

Irak Kürtleriyle (İsrail ve ABD’ye bağlı), Türkiye ve Suriye Kürtleri (Rusya ve Suriye’ye bağlı) arasındaki geleneksel karşıtlık, Suriye Kürtlerinin yönetiminin Batı kampına aktarılmasıyla birlikte daha da karmaşıklaştı.

Ahmet Davutoğlu ve Alain Juppé arasında 2011 yılında, Suriye’de bir sözde Kürdistan kurulup Türkiye’deki Kürtlerin buraya nakledilmeleri projesi konusunda vardıkları mutabakatı daha önce ortaya koymuştuk. Ardından, 31 Ekim 2014’te Paris Suriye’deki Kürt önderi Salih Müslim, François Hollande ve Recep Tayyip Erdoğan arasında eyleme geçmek üzere anlaşma imzalandı. Nihayet, 1 Kasım 2015’te Suriye’nin kuzeyindeki Arapların ve Hıristiyan Süryanilerin zorla Kürtleştirilmesi süreciyle operasyonun uygulama konulduğunu ilan etmiştik.

Halen, Irak Hükümeti PKK’ya silah vermektedir ve ona, İran’ın müttefiklerinin hakim olduğu, IŞİD karşıtı milis koalisyonu Halk Seferberlik Tugaylarında (Haşd el Şabi) yer almayı teklif etmiştir. Bu karar, de facto olarak, bir tarafta Irak’ın yer aldığı (belki Suriye ve İran desteğinde) ve diğer tarafta ise Irak Bölgesel Kürt Hükümeti ve Başika’yi işgal eden Türkiye arasında bir savaşa neden olacaktır.

Eş zamanlı olarak YPG (Suriye Kürtleri) de, Salih Müslim ve Abdullah Öcalan taraftarları olmak üzere ikiye bölünmüş durumdadır.

Çeviri
Osman Soysal