Yılbaşında yaşanan şiddet olaylarını değerlendiren Almanya Federal Adalet ve Tüketiciyi Koruma Bakanı Heiko Maas, « bu boyutta bir göçmen kalabalığının yasaları çiğnemek üzere bir araya gelmesi, bunun şu ya da bu şekilde planlanarak yapıldığını akla getiriyor. Kimse bunun önceden hazırlanmadığına ya da örgütlenmediği konusunda beni ikna edemez » dedi.

Yılbaşı gecesi süresince, Köln, Bielefeld, Stuttgart ve Hamburg’da, yabancı erkeklerden oluşan gruplar kadınlara saldırarak tacizde bulundu. En ciddi olaylar, 1000 ila 2000 saldırganın katıldığı belirlenen, yarısına yakını cinsel taciz olmak üzere 500 şikayetin söz konusu olduğu Köln’de yaşandı.

Heiko Maas, koyu solcu olarak bilinen biri. SPD üyesiyken politikaya Oskar Lafontaine’in himayesinde atılmıştır. Basın yasadışı göçmenleri ve iltica talebinde bulunan yabancıları bu şiddet olaylarını gerçekleştirmekle suçlarken, bu suçların arkasında bir örgütlenmenin olduğunu ilk söyleyen o olmuştur.

Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Federal Bakanı Gerd Müller, « bugüne kadar Suriye ve Irak’tan gelen sığınmacıların ancak %10’u Avrupa’ya ulaşabildi ve bunların 8 ila 10 milyon kadarı henüz hala yollarda » diye açıklamada bulunarak bu konudaki zihin bulanıklığına kendi bakış açısıyla katkıda bulundu. Bu sayılar Suriye ve Irak’lı göçmenlerin hepsinin Avrupa’ya gelmek istediğini varsaymaktadır.

CSU’lu Gerd Müller koalisyon hükümeti nezdinde göçmen krizinin yönetiminden sorumludur. Suriye ve Irak’lı göçmenlere ilişkin uluslararası toplantılara eşbaşkanlık yapmıştır. Daha önce, terörist örgütlerin desteklenmesinde Katar’ın sorumluluğunu gündeme taşımıştı.

Son olarak, Bratislava’da 7 Ocak 2016’da yaptığı bir basın toplantısında, Slovakya Cumhuriyeti Başbakanı Robert Fico, AB Adalet Divanına iptali için başvuruda bulunduğu, Avrupa Birliğinin kota politikasına bir kez daha karşı çıktı. « Göçmenlerin kitlesel olarak gelişiyle, Paris saldırıları ve Almanya’da bugün yaşanan olaylar » arasında bağlantı kurarak « geçici kotaların sadece 2 000 sığınmacı (Slovakya için) öngördüğünü, ama bugünkü kota sistemine göre 50 000 sığınmacıdan söz edilebilir. Bunun da otomatik olarak, farklı ülkelerde daha önce gördüğümüz tüm riskleriyle birlikte daha yoğun bir cemaatin ortaya çıkmasına neden olacağını » açıkladı.

Robert Fico da solcu olarak bilinen, Macar karşıtı milliyetçilerle ittifak yapan ve bu yüzden Avrupa Sosyalist Partisinden uzaklaştırılan biridir.

Birkaç haftadan beri Avrupalılar, topraklarına akın eden Suriye ve Iraklılar arasına Rus bombardımanından kaçan paralı askerlerin de sızdığının farkındalar.

Çeviri
Osman Soysal