Kanada’nın Ottawa Üniversitesi’nde Siyaset Bilimi Profesörü olan İvan Katçanovski, Şubat 2014’te, Kiev’in Maidan alanında keskin nişancılar tarafından gerçekleştirilen katliama ilişkin bir araştırma gerçekleştirdi.

San Fransisco’da bulunan Amerikan Siyaset Bilimi Derneği’nde Eylül 2015’te yapılan bir sunumda ortaya çıkan belge, bu olay üzerine gerçekleştirilen ilk akademik araştırmadır.

Katçanovski, bir yanda Yanukoviç hükümetine bağlı olan, özellikle çeşitli polis birimlerinin ve güvenlik güçlerinin, diğer yandansa başta aşırı sağ ve oligarşik unsurlarıyla muhalefet olmak üzere, katliam sırasındaki belli başlı aktörlerin eylemlerini incelerken, akılcı seçim ve Weber’in araçsal akılcılık teorisinden yararlanmış.

Araştırma yapılırken çoğunlukla çeşitli açık kaynaklardan alınmış çok miktarda malzemeyi incelemektedir: İnternetten ve farklı ülkelerin televizyon kanallarından alınmış yaklaşık 1 500 video ve görüntü kaydı (yaklaşık 150 cigaoktet boyutunda), Kiev katliamına ilişkin yüze yakın gazetecinin sosyal medya iletileri ve haber bültenleri, 5 000’e yakın fotoğraf ve İçişleri Bakanlığı birliklerinin ve Ukrayna güvenlik kuvvetlerine ait Alfa birimi komutanlarının ve keskin nişancıların telsiz görüşmeleri kaydı (30 cigaoktet’e yakın) ve nihayet katliam davası tutanakları. Söz konusu araştırma aynı zamanda, katliamın yaşandığı yerde yapılan araştırmalara, her iki tarafın tanıklarının ve özel birlik komutanlarının ifade tutanaklarına, eski ve yeni hükümet yetkililerinin yaptıkları açıklamalara, yaklaşık balistik menzil tahminlerine, kullanılan mermi ve silah türlerinin ve her iki tarafın mağdurlarının yara türlerinin incelenmesine dayanmaktadır. Araştırmada katliama ilişkin olayların kronolojik sıralaması yapılmakta, ateş açanların konumları ve 50’ye yakın göstericinin kesin ölüm yerleri ve vurulma anlarına ilişkin ayrıntılı bir takvim de yer almaktadır.

Belgede, katliamın, hükümetin devrilmesi ve iktidarın ele geçirilmesi için önceden iradi bir şekilde planlanan ve uygulanan bir sahte bayrak operasyonu olduğu sonucuna varılıyor.

İvan Katçanovski Ottowa Üniversitesi’nde Siyasal Araştırmalar Okulunda ders vermektedir. Harvard Üniversitesi’ndeki Rus ve Avrasya Araştırmaları Davis Merkezinde misafir araştırmacı, New York Üniversitesi’nin Postdam’daki Siyasal Bilimler Bölümünde misafir yardımcı Profesör, Toronto Üniversitesi Siyasal Bilimler Bölümünde Doktora stajyeri ve Kongre Kütüphanesi’ndeki Centre Kluge’de Kluge Post Doktora görevlerini üstlenmiştir.

Çeviri
Osman Soysal

titre documents joints