Başkan Obama, Ulusal Güvenlik Konseyinde Ortadoğu sorumlusu Robert Malley’i, « IŞİD karşıtı Çarı » olarak görevlendirdi. Malley, terörist örgüte karşı mücadelede yer alan tüm yapıların ve girişilecek tüm eylemlerin eşgüdümü ve gözetiminden sorumlu olacak.

O dönemde birbirileriyle bağlantılı olmasalar da, Robert Malley öğrenimini Harvard Hukuk Fakültesinde Barack Obama ile birlikte sürdürdü. Yüksek Mahkeme’de katip olarak görev yaptıktan sonra, Clinton yönetiminde, Ulusal Güvenlik Danışmanı Sandy Berger’in yanında çalıştı. 2000 yılında Camp David’te gerçekleştirilen İsrail-Filistin pazarlıklarına katıldı. Georges W.Bush’un görev dönemlerinde, Georges Soros’un International Crisis Group’na katıldı ve Suriye Cumhurbaşkanı Beşar Esad da dahil, Ortadoğu’daki tüm yöneticilerle iletişimini sürdürdü. 2008 yılında, seçim kampanyası süresince Barack Obama’nın danışmanı oldu, ama seçildikten sonra, ABD’deki Yahudi lobisinin muhalefeti nedeniyle Başkan onunla yollarını ayırdı. Son olarak 2014 yılında, Barack Obama onu Ulusal Güvenlik Konseyinde Ortadoğu sorumlusu yaptı.

Robert Malley eserlerinde Washington’un Ortadoğu’daki müttefiklerini seçme yöntemini eleştirdi. Ona göre, bu müttefiklerin birçoğu Washington’unkiyle uyuşmayan değerlere ve hedeflere sahip.

Robert Malley, Camp David başarısızlığının Filistinlilere mal edilmesi gerektiğine ilişkin İsrail propagandasına karşı çıktı. Aksini kanıtlamaya yönelik tanıklığı ABD’li Yahudi lobisinin sert tepkisine neden oldu. 2008’de Hamas yöneticileriyle görüşüp, İsrail karşıtı terörizmi desteklemekle suçlandı. Aslında, hem İsrailli, hem de Filistinli yöneticilerle görüşerek International Crisis Group içerisindeki görevini sürdürüyordu.

Kendisi de bir Yahudi olan Robert Malley, Afrique-Asie’nin kurucusu frankofon gazeteci Simon Malley ile Cezayir FLN (Ulusal Kurtuluş Cephesi) ile birlikte çalışmış Barbara Malley’in çocuğudur. ABD emperyalizmine karşı, ama gelişmekte olan ülkeleri de arkasına almış bir ABD liderliği için mücadelesiyle tanınır.

« IŞİD karşıtı Çar » olarak Robert Malley’in, Obama yönetimi içerisinde iki yıldır yaşanan bölünmeye bir son vermesi bekleniyor. Geçen Ekim ayında gerçekleştirilen bir Ulusal Güvenlik Konseyi toplantısında, demokratik seçimlerle işbaşına gelen Beşar Esad’ın iktidarda kalıp kalmaması konusunda, ABD’nin BM temsilcisi Büyükelçi Samantha Power’e şiddetle karşı çıkmıştı.

Çeviri
Osman Soysal