John Kerry ve Paolo Gentiloni ‘nin eş başkanlıklarında 2 Şubat 2016 tarihinde Farnesina’da düzenlenen IŞİD karşıtı koalisyonun bakanlar toplantısı

Bu yıl karnaval, 2 Şubat’ta, Farnesina’da (İtalya Dışişleri Bakanlığı) ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ve İtalya Dışişleri Bakanı Paolo Gentiloni’nin eş başkanlığında, AB ülkeleri ve 23 ülke temsilcilerinden oluşan, bakanlar “küçük grubu” (« small group »’ın sahne almasıyla açılıyor. Bunların arasında, imparatorluğun stratejine engel oluşturan Devletleri mayınlamak ve yok etmek için on yıllardır kullanılan, terörizm karşıtı kılığına bürünmüş, « İslami markalı » terörizmin en büyük destekçileri de bulunuyor.

Maskeli defilenin en önünde Amerika Birleşik Devletleri ve Suudi Arabistan yer alıyor. New York Times’ta yayınlanan bir araştırmanın da belgelediği gibi [1], Obama’nın 2013’te verdiği gizli onayla, CIA’nin yönetiminde ve Riyad’ın milyonlarca dolarlık finansmanıyla yürütülen « Akçaağaç Kerestesi » (Timber Sycamore) operasyonu kapsamında Suriye’ye sızdırılan « isyancıları » silahlandıran ve eğiten bu ülkelerdir. Bu gerçek, Mayıs 2013’te IŞİD’in başındaki « halife » El Bağdadi ile Beyaz Saray adına Suriye’de görevlendirilen ABD’li senatör John McCain’in görüşmesine ilişkin video görüntüleriyle teyit edilmiştir [2].

Suriye harekatı, Angola ve diğer Afrika ülkelerini istikrarsızlaştırmak, Afganistan’da mücahitleri silahlandırmak ve eğitmek ve Nikaragua’da kontraları desteklemek için yetmişli ve seksenli yıllarda başlatılan ABD-Suudi ortak gizli operasyonlarının sonuncusudur. Bu aynı zamanda, ABD’nin insan hakları ihlalleri konusunda Suudi Arabistan’ı neden hiç eleştirmediği ve Yemen’de sivillerin katline yol açan savaşta ona neden destek verdiğini de açıklamaktadır.

Maskeli grupta, New York Times’ın haberine göre, CIA’nin, daha sonra Suriye ve diğer ülkelere sızdırılmak üzere, « El Kaide gibi radikal grupların » da aralarında olduğu « isyancıların » eğitim kamplarını kurduğu Ürdün ve Katar [3] da yer almaktadır.

Katar, biraz daha da ileriye gidip, 2011’de Libya’ya 5000 özel kuvvetler mensubunu gönderdiği gibi, bu operasyonlar için komando güçlerini dahi kullanmaktadır. Genelkurmay Başkanı Hamit El Atiya, daha sonra « biz Katarlılar sahada, her bölgede yüzlerce olmak üzere, Libyalı isyancıların arasındaydık » diye açıklamada bulunmuştur [4].

Farnesina’da kendilerini teşhir edecek « terör karşıtları» arasında, 2011’den beri Blackwater-Academi aracılığıyla, 450 tanesi (Kolombiya ve diğer Latin Amerika ülkeleri vatandaşlarından oluşan) halen Yemen’e karşı yürütülen saldırıda kullanılan yaklaşık 2000 paralı askerden oluşan bir ordu kuran Birleşik Arap Emirlikleri de bulunmaktadır. İçerde demokratik muhalefetini Suudi Arabistan’dan gönderilen askeri birliklerin yardımıyla kanla bastırdıktan sonra, « terör karşıtı » grubun bir diğer üyesi Kuveyt’in de katıldığı bir girişim olan, Suudi Arabistan’ın Yemen halkına yönelik katliamında ona büyük destek vererek diyet borcunu ödeyen Bahreyn de vardır. Yine, silah ve diğer malzemelerle yüklü yüzlerce TIR’ı her gün göndererek teröre büyük destek veren, Suriye ve Irak’a karşı yürütülen savaşta NATO’nun ileri karakolu Türkiye de vardır. Türkiye’nin gizli servislerinin IŞİD’e silah tedarik ettiğine ilişkin video görüntüleri de dahil tüm kanıtları yayınladıkları için Türk gazeteciler Can Dündar ve Erdem Gül tutuklanarak, müebbet hapisle yargılanmaktadır [5].

Maskeli grubun batılı katılımcıları arasında, Libya, Suriye ve diğer ülkelerdeki gizli operasyonları için özel kuvvetlerini ve istihbarat servislerini yoğun olarak kullanan Fransa ve Birleşik Krallık öne çıkmaktadır.

Karnavalın onur konuğu, Libya’nın yok edilmesi sürecine doğrudan katılarak Kuzey Afrika ve Ortadoğu’yu ateşe veren İtalya’dır. Bugün, ABD/NATO komutasında, « barışın korunması için yapılan bir harekat » olarak sunulan ama gerçekte Libya’nın stratejik bölgelerinin ve enerji kaynaklarının ele geçirilmesi hedefiyle gerçekleştirilen bir başka savaş için aynı ülkeye, bu kez hatta « önder » rolüyle geri dönme hazırlıkları yapmaktadır [6].

Farnesina’nın salonlarında, 1911’de Libya’daki sömürgeci savaşı kutlayan « Tripoli, bel suol d’amore » şarkısının notaları yankılanıyor.

Çeviri
Osman Soysal
Kaynak
Il Manifesto (İtalya)

[1U.S. Relies Heavily on Saudi Money to Support Syrian Rebels”, Mark Mazzetti & Matt Apuzzojan, The New York Times, 23 Ocak 2016.

[2“Arap Baharı” Orkestrası Şefi John McCain ve Halife”, yazan Thierry Meyssan, Tercüme Nizamettin Karabenk, Réseau Voltaire Sitesi, 18 Ağustos 2014.

[3Bkz : “Blowback! U.S. trained Islamists who joined ISIS”, Aaron Klein, WND, 17 Temmuz 2014.

[4Qatar admits sending hundreds of troops to support Libya rebels”, Ian Black, The Guardian, 26 Ekim 2011.

[5Turkey arrests editors over reports Ankara supplied weapons to Syrian fighters”, Raziye Akkoc, The Telegraph, 26 Kasım 2015.

[6«Italia, missione Libia con un ruolo guida», Lettera 43, 26 Ocak 2016.