پروفیسور جنت یلن رییس شورای هیئت مدیران ف. ر. ایالات متحده آمریکا

ف. ر. ایالات متحده آمریکا بطور بیرحمانه به روزگار پول ارزان پایان بخشید: تنها افزایش نرخ بهره یک چهارم از یک پاینت برای برآوردن این منظور کافی بود. اما این باعث بروز خسارات، فجایع، حتا با تاثیر عمیق جیوپولیتیک، بطور ویژه بر آمریکای لاتین، یعنی منطقه که تا اکنون در حالت سراسیمه گی قرار دارد، و سایر مناطق جهان، میگردد.

ف. ر. در عمل یگانه بانک مرکزی بطور واقعی جهانی است: این شرکت مختلط متشکل از بانک های خصوصی وال ستریت است که در چارچوب حاکمیت دالر، سیاست پولی دولت را در سطح فدرال تعیین مینماید و به این شکل در میان طیف گسترده چند بعدی، شامل پنتاگون، هالیوود، رسانه ها و گروه سیبرنیتیک بنام گافات (یعنی گووگل، اپل، فیسبوک، آمازون، تویتر)، قدرت عالی را تشکیل میدهد.

آمبروز ایوانس پریچارد، داماد سخت گیر خانواده سلطنتی بریتانیا، خطرات بزرگ ماجراجویی لجوجانه ف. ر. را، در حالیکه « گورستان های سیاست عمومی از جانب بانکهای مرکزی، که نرخ بهره خویش را به سرعت بالا برده اند تا قدری بعد تر آنرا دوباره کاهش دهند، یعنی پس از آنکه اقتصاد کشورهای مختلف را به رکود مواجه ساخته و یا پس از تضعیف نیروهای قدرتمند تورمی در جهان پسا فروپاشی بانک لهمن برادرز، پر شمار تر میشوند، تحلیل و ارزیابی میکند » [1]. ورشکستگی لهمن برادرز در سال ۲۰۰۸ را به یاد داریم که ایالات متحده آمریکا و در نتیجه تمام جهان را در یک بحران خطرناک فرو برد، که تا اکنون برطرف نشده است.

مثال های ارایه شده توسط ایوانس پریچارد، پس از دو کوشش ناموفق افزایش نرخ بهره در سال ۲۰۱۱ از جانب بانک مرکزی اروپا میتوانست باعث فروپاشی اتحادیه پولی گردد و همان بود که کشورهای سویدن، دنمارک، کوریای جنوبی، کانادا، آسترالیا، زیلاند نو، اسراییل و چیلی عقب گرد نمودند.

افزایش نرخ بهره این هفته، یگانه مسئول این وضع نیست، بل این اقدام با یک روند منحصر به فرد دنبال میشود، زیرا ف. ر. نیت دارد تا به تدریج نرخ بهره خود را در سال جاری ۲۰۱۶ تا ۱،۳۷۵ در صد بلند ببرد [2].

آیا جهان و مکسیکو نیولیبرال باز هم توان تحمل چهار مرتبه افزایش پیهم یک چهارم یک پاینت را خواهند داشت، در حالیکه نخستین قربانی، فروپاشی ICA (یعنی اینجنیروس سویلیس اسوسیادوس)، یکی از موسسات مهم ساختمانی در سرتاسر آمریکای لاتین میباشد ؟

فایننشکل تایمز (FT) - که بدون ملاحظه، سیاست نفتی و پولی مکسیکو را اداره میکند – بدبختانه دو روز پیشتر افزایش ۳،۲۵ در صد نرخ بهره را اعلان نموده بود. همین روزنامه نتیجه گیری نمود که کشور نیولیبرال مکسیکو در قبال سیاست پولی ایالات متحده آمریکا به برده گی کشانده میشود؛ بجای سفت کردن پیچ مهره ها، شاید لازم بود تا فشار کاهش داده شود ... [3].

نیویارک تایمز اظهار تاسف کرد که این نوع « تابع ساختن » باعث بی ارزش شدن حدود ۳۰ در صد پیسو (واحد پول مکسیکو، م.) در کمتر از یک هفته گردیده است [4].

ستراتفور [5]- که به مفهوم سی آی ای کارفرما میباشد- به نوبه خود اعتراف کرد که ف. ر. به شکل بسیار خودخواهانه و یکجانبه، بدون در نظر داشت حالت کرختی سایر کشور های جهان عمل کرده است که از دید من بیشتر از همه بر کشور های چین و اتحادیه اروپا، یعنی دو موتور اصلی رشد و انکشاف جهانی، تاثیر وارد میکند.

به قول پیتر سپنس از روزنامه تلگراف، کشورهای برازیل، چیلی و آفریقای جنوبی از همه بیشتر در معرض خطر قرار دارند و بازار های نو ظهور میتوانند به ویژه آسیب پذیر باشند، به نحوی که آنها قرضه های عظیمی را، که میتوانند از کنترول خارج شوند، بدست آورده اند (قضیه گروپو موتیره پرازیتی، از سیمکس تا الفا).

برازیل و آفریقای جنوبی از جمله اعضای بریکس میباشند که بطور جدی در معرض این خطر قرار گرفته اند، یعنی این همان تیوری را به کرسی می نشاند که بر اساس آن ف. ر. نیت دارد تا بر همه این کشورها، به شمول روسیه که از کاهش شدید درآمد های نفتی رنج میبرند، ضربه شدید وارد کند، نفتی که ارزش آن تا ۳۵ دالر در بیرل افت داشته، در حالیکه یوهان (واحد پول چین)/ رنمیمبی بطور پیشبینی شده از یک افت ۳۰ در صد ارزش خویش متاثر است [6].

به این شکل است که به فرمان ایالات متحده آمریکا یک جنگ چند بعدی برای به زانو در آوردن جهان به راه انداخته شده است.

ژانگ یی از آژانس مطبوعاتی شینهوا پیش بینی میکند که چین در حالی که بخاطر سرمایه گذاری در بخش های قطار های آهن سریع السیر، ماهواره ها و ابر کامپیوتر های که در چین تولید میشوند و همچنان برای تولید اسباب بازی، نیاز به پول خواهد داشت، با مشکلات مواجه خواهد گردید [7].

در منتهای دو رویی و تزویر، جنت یلن، یک آمریکایی اسرائیلی تبار که در راس ف. ر. قرار دارد - و ستنلی فیشر رییس سابق بانک مرکزی اسرائیل معاون وی است- ادعا دارد که از سقوط بهای نفت، که با بلند رفتن نرخ بهره همزمان میباشد، تعجب کرده است. او میگوید که افت بهای نفت مرزی دارد که از آن بیشتر امکان پایین آمدن آن موجود نخواهد بود.

او پیش از آن هم اذعان داشته بود که جهادی ها در محافل داوطلبی (حراج) یک بیرل نفت دزدی شده را به قیمت ۱۵ دالر و بالاتر به اسرائیل میفروشند [8].

ایوانس- پریچارد باور دارد که زمان افزایش نرخ بهره، چهار سال پس از کاهش بودجه و نرخ بیکاری که به ۵ در صد پایین آمده است، خیلی مناسب میباشد.

فراتر از تدابیر پولی بی اهمیت و خسته کننده، افق تاریک و غرق در آب به نظر میرسد، زیرا تولید صنعتی ایالات متحده در حال افزایش نیست و تولید ناخالص معادل داخلی از حد متوسط سالانه ۳ در صد تجاوز نه میکند. بازار کار آنقدر محدود نیست که به نظر میرسد و تحلیلگران به این باورند که ف. ر. دوباره عقب گرد خواهد کرد.

تحلیل گران دیگر به این پندارند که چرخش واقعی این پیچ مهره دو سال پیش، زمانی اتفاق افتاده بود که ف. ر. خرید ۸۵ میلیارد دالر در ماه را به منظور تخفیف پول (کوانتیتاتیف اییزینگ QE) توقف داده بود.

فراتر از چرخش ها و تعاملات پول گرایان، که تقریبا هر روز ما را میفریبند، مشکل اصلی همان ۹ تریلیون دالر وام جنون آمیز خارجی است که از ماه جولای ۲۰۱۴ به اینسو ارزش گذاری بی مجدد سابقه در حدود ۲۰ در صد سوپر دالر را بوجود آورده و در بازار های در حال ظهور و بطور تنگاتنگ وابسته به مواد خام خورد شده، از ونزویلا تا ارجنتاین، با تغییر رژیم های در حال اجرا، به قلع و قمع پرداخته است.

هشت روز پس از رسیدن به مقام ریاست، نیولیبرالیزم ماکری، پس از آنکه به قول فایننشل تایمز، پول ارجنتاین بیشتر از ۳۰ در صد ارزش خویش را از دست داد، ثروت آن کشور را در سطح کشور گوینه استوایی پایین آورد، در حالیکه در برازیل ژواکیم لویی وزیر مالیه اسرائیلی تبار آن، پس از آنکه دارایی های اقتصادی خیلی با اهمیت در آمریکای لاتین از جانب موسسه فیچ بی اعتبار شدند و بطور فاجعه آمیزی ارزش خود را از دست دادند، ناگزیر به استعفا گردید.

آیا مسئله بر سر جنگ سرتاسری پول است که از جانب ف. ر. بر ضد تمام جهان مات ومبهوت راه اندازی شده؟ یگانه پول قابل احترام و دوباره ارزش یافته همان سوپر دالر است که تمام رقیبان خویش را به سختی درهم کوبیده است.

اختلاف نظر بی رحمانه و مانده گار، ایالات متحده، در احوالی که چین و اروپا برای حفظ نوعی آرامش پولی مبارزه میکنند، (با دامن زدن به بحران وام که ارزش پول را دوباره بالا میبرد) و بی ارزش ساختن پول های شان را پیشبینی میکند، به خفه کردن ما دست یازیده اند. یک سوپر دالر که بطور عمده دارایی های بازار در حال ظهور مانند مکسیکو را، که به نوبه خود ثروت های عمده نفتی خود را در اعماق آبهای خلیج مکسیکو به سود چهار کمپنی نفتی آنگلوساکسون (انگلیس تبار، م.) مانند اکزون، شفرون، شل و بی پی به حراج میگذارد، به قیمت ارزان خریداری میکند، آیا واقعا مطابق به منافع ایالات متحده آمریکا میباشد؟

و اینک ما، از برکت ف. ر.، در وسط یک اوقیانوس از خطرات غیر پیشبینی شده قرار داریم.

ترجمه توسط
فرهاد بارکزوی
منبع
La Jornada (مکزیک)

[1« اگر همه چیز برهم خورد، ف. ر. باید عقب گرد کند»، آمبروس ایوانس- پیچارد، دی دیلی تلگراف، 17 دسامبر 2015.

[2« افزایش نرخ بهره فدرال رزرو اقتصاد ایالات متحده را وارد مرحله نوین میکند»، پیتر سپنس، دی دیلی تیلگراف، 16 دسامبر 2015.

[3« وضع دشوار برای اقتصاد برده گی کاکا (عمو) سام »، جوود ویبر، فایننشل تایمز، 15 دسامبر 2015

[4« رنمینبی چین پس از معرفی آن به عنوان پول عمومی، چالش ها »، کیث برادشیردک، دی نیویارک تایمز، 18 دسامبر 2015.

[5« اعلامیه ف. ر. در سرتاسر جهان شنیده شد »، ستراتفور، 17 دسامبر 2015.

[6« ف. ر. برای چین تنها گزینه دشوار با راز گذاشته است »، کریستوفر بالدینگ، بلومبرگ، 15 دسامبر 2015.

[7« چین به خوبی میتواند با گام های نرخ ایالات متحده مقابله کند »، زانگ یی، شینهوا، 17 دسامبر 2015.

[8« اسراییل به خرید مقدار قابل ملاحظه نفت جهادی ها اقدام نمود »، آلفردو جلیف-راهم، له جورنادا، 9 دسامبر 2015.