Cenevre müzakereleri sırasında, Beyaz Saray’ın IŞİD karşıtı Çarı Brett McGurk, Kobane’yi (Suriye’nin kuzeyinde Türkiye sınırındaki Kürt kenti) ziyaret etti ve kendisine bir YPG Generali tarafından madalya verildi (fotoğraf).

Türkiye, Suriyeli Kürtlerin Cenevre müzakerelerinin dışında kalmasını sağlamayı başarmıştı. Suriyeli Kürtlerin büyük çoğunluğu zulüm yılları sırasında Suriye’ye sığınmak için ülkelerini terk eden ve savaşın başında Suriye vatandaşlığına geçen eski Türk vatandaşlarıdır. Öte yandan, Türkiye’deki Kürtlere Suriye’nin Kuzeyinde bir kukla devlet kurulması projesi için, 31 Ekim 2014’te Paris’te Suriye Kürtleri lideri Salih Müslim, Recep Tayyip Erdoğan ve Fransız Cumhurbaşkanı François Hollande’ın katılımıyla gizli bir toplantı yapıldı.

Kasım 2015’ten beri, Suriye Kürtlerin bir bölümü, bölgede yaşayan Arap ve Süryanilere karşın burada bir Kürt devleti kurmak üzere geniş bir bölgeyi ele geçirmeye çalışıyorlar.

Her durumda, Cumhurbaşkanı Erdoğan, IŞİD’e karşı mücadelede Suriyeli Kürtleri destekleyerek, ABD’nin de facto olarak Türkiye’deki özerklik yanlısı Kürtleri yani PKK’yi desteklediğini düşünmektedir. Dolayısıyla da Washington’un Türkiye ve Kürtler arasında tercih yapmasını istemektedir.

Çeviri
Osman Soysal