O werbunku i pomocy w przerzucaniu do Syrii zagranicznych terrorystów-bojowników, oraz o dostawach broni dla działających tutaj ugrupowań terrorystycznych

Według dostępnych informacji, przedstawiciele IPIS stworzyli przy pomocy tureckich służb specjalnych na terenie miasta Antalya [kurort wypoczynkowy na Riwierze Tureckiej nad Morzem Śródziemnym] rozległą sieć rekrutacji osób przybywających do Turcji z państw leżących na obszarze byłego Związku Radzieckiego w celu udziału w konflikcie syryjskim i w celu ewentualnego dalszego przerzucenia się do Rosji.

Skład grupy werbowników: obywatel Kirgistanu o imieniu Abdullah, pochodzący z Republiki Adygei o imieniu Аzmet, pochodzący z Republiki Tatarstanu o imieniu Elnar, obywatel Federacji Rosyjskiej o imieniu Ilias, obywatel Azerbejdżanu Adil Alijew, pochodzący z Karaczajo-Czerkiesji o imieniu Nizam. Ich działalnością kieruje obywatel Federacji Rosyjskiej Rusłan Rastiamowicz Chajbułłow (inne nazwisko: Baris Abdul, ps. „Nauczyciel”), ur. 01.04.1978 r., pochodzący z Republiki Tatarstanu. Mieszka on wraz z rodziną w mieście Antalya. Posiada zezwolenie na stały pobyt w Turcji.

Werbunek odbywa się za wiedzą administracji izolatek aresztu tymczasowego. W przypadku zgody zatrzymanego na przyjęcie islamu i dołączenie do akcji terrorystycznej, werbujący obiecują „dogadanie się” z organami ścigania Turcji i oferują bezpłatne usługi adwokata, obywatela Republiki Turcji, Tahira Tosolara. Stwierdzono także odwiedzanie w tych samych celach miejsc tymczasowego aresztowania cudzoziemców przez obywatela Turcji, Czeczeńca Sułtana Kiechursajewa.

We wrześniu 2015 r. przetransportowano z terytorium Turcji do Syrii przez przejście w miejscowości Alikaila (prowincja Gaziantep) liczącą ponad tysiąc osób grupę bojowników IPIS, którzy przybyli z krajów Europy i z Azji Środkowej.

Trasy przerzutowe bojowników znajdują się w bezpośrednim sąsiedztwie granicy turecko-syryjskiej i przechodzą przez miejscowości: Antiochia (tur. Antakya), Reyhanli, Topaz, Edessa (tur. Sanliurfa), Hatay.

W marcu 2014 r. szef tureckiego МІТ (Narodowej Organizacji Wywiadowczej, tur. Milli Istihbarat Teskilati), Hakan Fidan, koordynował przerzucenie dużego oddziału IPIS, dowodzonego przez Libijczyka Mahdiego Al-Kharatiego [1]. Przerzut bojowników odbywał się drogą morską z Libii do Syrii przez przejście graniczne „Barsai” na granicy turecko-syryjskiej.

W końcu grudnia 2015 r., przy pomocy tureckich służb specjalnych i z użyciem lotnictwa wojskowo-transportowego Turcji, zorganizowano powietrzny kanał przerzutowy dla bojowników IPIS, prowadzący z Syrii przez Turcję do Jemenu. Alternatywnym sposobem przerzucania bojowników są transporty morskie, kierowane do jemeńskiego portu w Adenie.

W działalności werbunkowej prowadzonej przez tureckie medresy [szkoły przy meczetach] uczestniczą obywatele Federacji Rosyjskiej, którzy utrzymują kontakty z przedstawicielami organów bezpieczeństwa, policji i aparatu administracyjnego w wielu miastach Turcji, w tym także w Stambule.

Wiadomym jest, że w graniczących z Syrią regionach Turcji udostępnia się miejsca dla wypoczynku i leczenia rannych bojowników IPIS. W roku 2014 na rehabilitacji w mieście Gaziantep przebywało co najmniej 700 bojowników.

Według dostępnych informacji, przy udziale tureckich służb specjalnych przeniesiono w 2015 r. z Antalyi do miasta Eskisehir tzw. „tatarską wieś”. Umieszczono w niej tych bojowników i wspólników terrorystycznego ugrupowania „Dżabhat an-Nusra”, którzy są Tatarami i byłymi mieszkańcami autonomicznych republik Rosji: Tatarstanu, Baszkirii i Mordowii. Niektórzy z nich posiadają podwójne obywatelstwo: rosyjskie i tureckie.

Jednym z aktywnych funkcjonariuszy w tej wsi jest obywatel Federacji Rosyjskiej, były mieszkaniec miasta Kazań, Timur Maunirowicz Biczurin, ur. 15.12.1969 r., który od stycznia 2014 r. wspomaga islamistów walczących w Syrii.

W grudniu 2014 r., przy pomocy służb specjalnych Turcji, utworzono na jej terytorium (w szczególności w prowincji Hatay) obozy skupiające nielegalnych imigrantów w celu ich szkolenia i wysyłania jako oddziałów ekstremistów do Syrii. W styczniu 2015 r., przy udziale tureckiego МІТ, podjęto kroki dla scalenia trzech terrorystycznych oddziałów: „Osman Gazi”, „Omar bin Abdulaziz” i „Omar Mukhtar” w jedno zgrupowanie o nazwie: „Brygada Sułtana Abdulhamida”, której dowódcą został mianowany Omar Abdullah. Członkowie tej formacji szkoleni są – pod kierownictwem instruktorów z jednostek specjalnych Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Turcji oraz pracowników МІТ – w obozie umieszczonym w tureckim mieście Bayir-Bucak. Przy czym, działania „Brygady Sułtana Abdulhamida” uzgadniane są z bojownikami „Dżabhat an-Nusra” działającymi na północy syryjskiej prowincji Latakia.

Wiadomo, że przedstawiciele syryjskiej opozycji, którzy otrzymali przeszkolenie wojskowe w obozie na terytorium Turcji – w mieście Kirsehir, przekazali 21 września 2015 r. broń bojownikom z „Dżabhat an-Nusra” w syryjskim miasteczku Tall Rifat.

Według dostępnych informacji, dzięki wykorzystywaniu możliwości ulokowanych w Turcji fundacji: „Insan Hak Ve Hurriyetleri Ve Insani Yardim Vakfi” (IHH) [2], „Imkander” [3] i „Oncu Nesil Insani Yardim Dernegi” – broń w dalszym ciągu jest dostarczana ugrupowaniom terrorystycznym w Syrii.

Dostawy różnego typu broni, sprzętu wojskowego i amunicji przychodzą z wielu państw trzecich do tureckiego portu Aleksandretta (tur. Iskenderun). Po opuszczeniu portu, środki wojskowo-techniczne przewożone są przez prowincję Hatay (i tureckie przejście graniczne Oncupinar) do syryjskich miast Aleppo i Idlib przy pomocy transportu ciężarowego należącego do fundacji IHH, „Imkander” i „Oncu Nesil”, który ma tureckie państwowe numery rejestracyjne: 33 SU 317, 06 DY 7807, 33 SU 540, 33 SU 960, 42 GL 074, 31 R 5487. Na terytorium Syrii ta broń i amunicja rozdawane są turkmeńskim grupom bandyckim i formacjom „Dżabhat an-Nusra”.

15 września 2014 r. przedstawiciele IHH wysłali transportem samochodowym z tureckiego miasta Bursa przez tureckie przejście graniczne Ceylanpinar (powiat Reyhanli) broń i medykamenty dla oddziałów IPIS operujących na terytorium Syrii. Ładunek ten przewożony był na terenie Turcji w asyście samochodów pracowników МІТ.

Tłumaczenie
Grzegorz Grabowski ">Grzegorz Grabowski
Polski blog

Raport ten nosi datę 10 lutego 2016 r.

IPIS – Islamskie Państwo Iraku i Syrii; ang. ISIS – Islamic State of Iraq and Syria; ros. ИГИЛ – Исламское государство Ирака и Леванта (IPIL – Islamskie Państwo Iraku i Lewantu).

Spełniając prośbę wyrażoną 20 stycznia 2016 r. podczas prezentacji książki pt. „IPIL jako zagrożenie bezpieczeństwa międzynarodowego” w siedzibie Rosyjskiego Instytutu Badań Strategicznych (RISI) w Moskwie (w obecności ambasadora Syrii), nie używamy w powyższym tłumaczeniu nazwy: „Państwo Islamskie”, która „bardzo boli normalnych muzułmanów”. W polskich tekstach należy posługiwać się polskimi skrótami: „IPIS” (lub: „IPIL”), bądź nazwą: „Daisz” (ang. Daesh, ros. Даиш). – Przyp. tłumacza.

[1Wł. Mahdi al-Harati – przyp. Sieci Voltaire.

[2Organizacja humanitarna tureckich Braci Muzułmanów – przyp. Sieci Voltaire.

[3Fundacja ta wspiera ruch niepodległościowy muzułmanów Kaukazu. W 2013 roku Rosja poprosiła Komitet Rady Bezpieczeństwa ONZ ds. sankcji o umieszczenie fundacji „Imkander” na liście organizacji związanych z al-Kaidą. Wielka Brytania, Francja i Luksemburg zaoponowały. Przyp. Sieci Voltaire.