Halep’in Kuzey-doğusunda Suriye Arap Cumhuriyetine karşı savaşan on beş İslamcı grup kendine Ceyş Halep adını verdiğini açıkladı.

Bu bilmem kaçıncı koalisyon, Suriye’deki olaylardan ÖNCE kurulan ve Katar ve Suudi Arabistan tarafından finanse edilen bir silahlı grup olan Ahrar el-Şam’ın bir yıldır komutanlığını yürüten selefi Haşim el-Şeyh (fotoğraf) tarafından yönetiliyor.

Bu grup Suriye Arap Cumhuriyetini devirmeyi hedefliyor. Halifeliğe karşı, bir yerel İslam Devletinin tesisi için Demokrasiye karşı şeriatı uygulayacağını açıkladı.

Ahrar el-Şam ve El Kaide arasındaki bağlar, kurumsal olmasa da herkesin malumu. Grup, Usame Bin Ladin’in eski dostu Mustafa Setmeryem Nasır çevresinde tanıtımı yaptı ve bünyesinde El Kaide’nin doğu bölgesi özel temsilcisi Ebu Halit el-Suri’yi bulunduruyordu; Alman vatandaşı Muhammet Haydar Zammar’ın (aralarında 11 Eylül 2001’deki uçakları kaçırmakla suçlanan şahısların da bulunduğu Hamburg hücresinin kurucusu) serbest bırakılmasını şart koştu ve amacına ulaştı.

Ceyş Halep ateşkese katılabilir mi katılamaz mı?

Çeviri
Osman Soysal