23 Şubat 2016’da Dışişleri Bakanı Adil el-Cubeyr ile Devlet Başkanı Ömer el-Beşir arasında gerçekleşen görüşme sonrasında Suudi Arabistan, Sudan’a 5 milyar dolar ödeyeceğini açıkladı.

Adil el-Cubeyr, göreve geldiği günden beri, Prens Hamit bin Casım el-Tani’nin 1992 ila 2013 yılları arasında Katar’da yaptığı gibi, Suudi Arabistan’ı çek defteri diplomasisi yoluna soktu. Böylece bedevi geleneği sürdüren Arabistan, bağlılıklarını satın almak için askeri koalisyonuna katılan 34 Devleti hedef alıyor gibi görünüyor.

Adil el-Cubeyr, Prens Bender bin Sultan tarafından ABD’de eğitildi ama Kraliyet ailesinden değil ve bu da manevra alanını belirgin bir şekilde kısıtlıyor.

Sudan’a ödenen 5 milyar, bu ülkeyi Suriye’ye kara birlikleri göndermeye ikna edebilir. Sudan Müslüman Kardeşlerden ayrılan bir kanat tarafından yönetiliyor ve bu da Arabistan’a Kral Abdullah’a karşı darbe girişimi sırasında Mısır’daki merkez şube ile ilişkilerini kesen bu hareket üzerinde otorite kurma imkanı tanıyor.

Suudi Arabistan halen, başta Bahreyn, Mısır, Birleşik Arap Emirlikleri, Ürdün, Kuveyt, Malezya, Fas, Umman, Pakistan, Katar, Senegal, Sudan, Çad ve Tunus olmak üzere, askeri koalisyonunun üyeleriyle birlikte « Kuzey Yıldırımı » tatbikatını düzenliyor.

Çeviri
Osman Soysal