Voltaire İletişim Ağı

Washington Libya’da monarşiyi canlandırmayı tasarlıyor

+

New York Times gazetesi, ülkenin bugün içerisinde bulunduğu kaostan çıkması için Libya’da monarşinin yeniden canlandırılması olasılığından söz ediyor [1].

NATO’nun başlangıçtaki planı, 2011 yılında Kral Muhammet el-Senusi’nın (fotoğraf) iktidara getirilmesini öngörüyordu. Hatta Washington « devrimin » bayrağı olarak, Arap milliyetçisi hareketlere karşı Anglosaksonların tarihi işbirlikçisi eski Kral İdris’inkini seçmişti. Bu projeye Sirenayka destek verirken, Trablus ve Fizan şiddetle karşı çıkıyor.

İngiliz Ordusunca Bingazi’de iktidara getirilen Kral İdris, Suudi Arabistan’da ortaya çıkan ve Vahabbiliğe çok yakın olan bir sufi tarikatı olan Senusi’lerin emiri idi.

Çeviri
Osman Soysal

[1] “A Radical Idea to Rebuild a Shattered Libya : Restore the Monarchy”, Declan Walsh, The New York Times, 24 Şubat 2016.

Voltaire İletişim Ağı

Voltaire İletişim Ağı

Bu makale yaratıcı ortakların lisansı altındadır

Voltaire İletişim Ağı’nın makalelerini kaynak belirtmek ve ticari hedefler gütmeme koşuluyla, makalenin içeriğini değiştirmeden serbestçe çoğaltabilirsiniz (Lisans CC BY-NC-ND)

Voltaire İletişim Ağı’nı desteklemek

Kalite analizlerinden geçen bu Web Sitesi, dünya anlayışınızın geliştirilmesine katkıda bulunmayı amaçlamaktadır. Bu sitenin devamını sağlamak için işbirliğinize ihtiyacımız var.
Bize bağışta bulunarak yardımcı olunuz.

Voltaire İletişim Ağı’na nasıl katılımcı olabilirsiniz?

Voltaire İletişim Ağı Moderatörlerinin hepsi fahri olarak çalışmaktadırlar.
- Profesyonel düzeyde Tercümanlar: Çevirilerinizle katkıda bulunabilirsiniz.