Cibuti’nin Obock kentinde, bir Çin sivil-askeri karma deniz üssünün yapılacağı bundan bir yıldan fazla bir süre öncesinde duyurulmuştu. Çin Savunma Bakanlığı sözcüsü Albay Vu Kia, 25 Şubat 2016 tarihinde inşaat çalışmalarının başladığını açıkladı.

25 Şubat 2014 tarihinde, Çin ve Cibuti Savunma Bakanları, General Şang Vankuan ve Darar Huffaneh, Çin Deniz Kuvvetlerinin mevcut bir limanı kullanmalarına izin veren stratejik ortaklık anlaşmasını imzaladılar.

Mayıs 2015’te Cibuti Devlet Başkanı İsmail Omar Guelleh, ülkesinin topraklarında bir Çin deniz üssünün yapımı için pazarlıkların sürdüğünü açıkladı. 21 Ocak 2016 tarihinde, Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Hong Lei, Başkan Xi’nin Çin-Afrika İşbirliği Forumu için gerçekleştirdiği Johannesburg ziyareti sırasında pazarlıkların tamamlandığını açıkladı.

Cibuti’deki Çin tesisinin yapımı ve Afrika’da 10 000 askerin konuşlandırılması hedefi kapsamında, Çin Halk Cumhuriyeti, 3 milyar dolar maliyetle Cibuti’yi Addis-Abeba’ya bağlayan bir demiryolu hattı inşa edecek.

Obock, XVnci yüzyılda « ipek yolunu » denizyolunu kullanarak özellikle Cibuti ile eski haline getirmeye çalışan « üç mücevherli harem ağası » Zheng He’nin serüvenli yolculuğundan beri, Çin’in yurtdışındaki, sivil ve askeri olmak üzere çift amaçlı olan ilk deniz üssü olacak.

Bu deniz « tesisi », Somalili korsanlara karşı mücadelede kullanılacak. Öte yandan, özellikle denizde canlandırılması öngörülen yeni « ipek yolunun » güvenliğini sağlama işlevi de görecektir.

Mart ve Nisan 2015’te, Çin Deniz Kuvvetleri Yemen’deki yurttaşlarını tahliye etmişti. Bu tahliye, Pekin’in geleneksel etki alanı dışında bu türde gerçekleştirilen ilk harekattı.

Hindistan, Çin’in ülkesinin çevresindeki askeri konuşlanmasını kaygıyla izliyor.

Çeviri
Osman Soysal