Tarihsel olarak yeni muhafazakarlar, CIA tarafından SSCB’ye karşı mücadele etmek için oluşturulan Commentary dergisi çevresinde oluşturulan ABD’li Troçkist küçük bir topluluktu. Daha sonra Cumhuriyetçi Partiye katıldılar ve Reagan ve Baba Bush gibi Başkanlara hizmet ettiler.

Öte yandan, « Çöl Fırtınası » sonucunda Irak’ı yok etmekten kaçınınca Baba Bush’a karşı tavır aldılar. Böylece Bill Clinton’un adaylığını desteklediler ve Demokrat Parti’ye katıldılar.

Bununla birlikte, Clinton Kosova Savaşında fren yapınca Başkan Clinton’u kınadılar. Clinton Lewinsky skandalına bulaşınca, yeniden Cumhuriyetçi Partiye geçtiler ve Oğul Bush’un adaylığını hazırladılar.

Rüzgar sürekli yön değiştirirken, yeni muhafazakarlar Donald Trump’un adaylığına karşı bir açık mektup yayınladılar [1]. Böylece, eğer kamuoyu araştırmaları Hillary Clinton’un kazanacağını ortaya koyarsa, Demokrat Parti’ye geri dönmeye hazırlanıyorlar.

Bu şekilde, Başkanlık seçimleri resmi olarak yeni muhafazakarları liberal şahinlere yakınlaştırarak ve Hillary Clinton’un liderliğini « Savaşın Partisinin » tümünde ortaya koyayarak, durumun aydınlığa kavuşmasını sağlayacaktır.

Çeviri
Osman Soysal

[1Open Letter on Donald Trump from GOP National Security Leaders”, Voltaire Network, 3 Mart 2016.