Hüsnü Mübarek’in eski Dışişleri Bakanı Ahmet Ebul Geyt, Arap Birliği’nin yeni genel sekreteri seçildi. Yeni genel sekreter, 1 Temmuz 2016’de görevine başlayacak.

ABD yanlısı ve İsrail’e yakın bir kişi olarak Geyt, Dışişleri Bakanlığı döneminde Filistinlilerin aleyhine sonuçlar doğuracak şekilde Kahire ile Tel Aviv arasındaki ilişkileri geliştirmişti.

2008 yılında, İsrail’in Gazze’deki sivil halka karşı yürüttüğü « Dökme Kurşun » harekatından Hamas’ı sorumlu tutunca bütün Arap dünyasında şaşkınlığa yol açmıştı. Bombardımanlardan kaçan sığınmacılara sınırı kapatarak, Mısır’a yasadışı yollardan geçecek olan « kadın ve çocukların bacaklarını kırdıracağını » açıklamıştı. Ardından, Filistin direnişi tarafından yapılan tünelleri suya boğma imkanı verecek şekilde 35 metre derinliğinde bir hendek kazdırarak, Filistin Devleti ve Mısır arasında bir yeraltı sınır bariyeri inşa ettirmişti. Gerçekleştirilen çalışmalar, Cumhurbaşkanı François Hollande’ın şimdiki özel Genelkurmay Başkanı General Benoit Puga tarafından bizzat yerinde gözlendi.

Arap Birliği 2011’de, kendi kuruluş ilkelerini çiğneyerek, kurucu üyelerinden biri olan Suriye Arap Cumhuriyetini birlikten çıkardı. O günden beri Arap Birliği Vahhabi Devletlerin, Katar ve Suudi Arabistan’ın egemenliğinde.

Çeviri
Osman Soysal