Eğer bizi tehdit eden bir düşman ortada yoksa, savaşı haklı göstermek için ne yaparız? Gayet basit, düşmanı icat eder ya da onu üretirsiniz. Bunu bize, Avrupa’daki müttefik yüksek Komutası asasını bir başka ABD’li Generale devredecek olan, ABD’nin Avrupa Komutanlığının başındaki General Philip Breedlove öğretiyor.

Pentagon’da yaptığı son konuşmada, « Avrupa’nın karşısında, Doğu’da, uzun vadede başlıca tehdidi oluşturan, saman altından su yürüten ve saldırgan bir Rusya var » diye uyarıda bulunuyor. Böylece gerçekleri tersyüz ediyor: Rusya’nın çıkarlarını zedeleyen Avrupa’daki yeni soğuk savaşı, Doğu Avrupa’da artan kuvvet konuşlanmasını haklı göstermek için gerilimleri beslemeye devam eden, ABD ve NATO tarafından tezgahlanan Maïdan darbesi kışkırttı.

Ukrayna’da, silahlı kuvvetler ve Vicenza’dan (Veneto) nakledilen İngiliz ve Kanadalıların da yer aldığı, ABD 173üncü Tümeninin yüzlerce eğitimcisine emanet edilmiş Ulusal Muhafızların Neonazi taburlarının « 2020’ye kadar » tatbikatı için çokuluslu ortak bir komutanlık oluşturuldu. Breedlove’un altını çizdiği gibi ABD’nin Avrupa Komutanlığı müttefikleriyle birlikte « Rusya’yı engellemek ve gerektiğinde çatışmaya hazır olmak » için çaba harcıyor.

Avrupa’daki yüksek Komutan, Güneyde « Avrupa, egemen Devletlerin yıkılması ve istikrarsızlığının neden olduğu kitlesel göç sorunuyla karşı karşıya » diyerek uyarıda bulunuyor. Ardından « Rusya’nın Suriye’ye müdahalesi sorunu daha da karmaşıklaştırdı, çünkü IŞİD’le mücadele etmek için çok çaba sarf etmemesine karşın Esad rejimini desteklemek için elinden geleni yaptı » düşüncesini savunuyor.

Gerçekleri bir kez daha tersyüz ediyor: hükümet güçlerine destek olmak için Rusya’nın Suriye müdahalesi IŞİD’e ağır darbeler vurup geri çekilmesine yol açarken, stratejilerine uygun olarak, onunla savaşıyormuş gibi yaptıkları IŞİD’in oluşumunu kolaylaştıran, Libya Devletinin yıkılmasına ve Suriye’deki istikrarsızlığa ve bunu izleyen kitlesel göçe savaş yoluyla neden olan ABD ve NATO’dur.

Birinci hedefine ulaşan Rusya şimdi Suriye’deki angajmanını yeniden şekillendirirken, ABD komutası altındaki NATO askeri varlığını Ortadoğu’ya yayıyor.

29 Şubat’ta, NATO Genel Sekreteri Jan Stoltenberg, Kuveyt ile aynı zamanda hem Afganistan’daki savaşta, hem de özellikle Yemen’de sivil katliamlarına yol açan savaşta Pentagon tarafından desteklenen « NATO’nun Kuveyt ve diğer ortaklarıyla ile işbirliği için » Atlantik ittifakının Körfez’deki ilk hava aktarma noktasının oluşturulmasına olanak tanıyan bir anlaşma imzaladı.

2 Mart’ta Abu Dabi’de Stoltenberg, « güvenliğe yönelik ortak tehditlerle baş edebilmek için Birleşik Arap Emirlikleri’yle işbirliğini » güçlendirdi.

17 Mart’ta Brüksel’de, « NATO’nun Ürdün ile işbirliğini » güçlendirmek için Kral II.Abdullah’ı kabul etti.

18 Mart’ta, « iki örgüt arasındaki işbirliğini derinleştirmek amacıyla » Körfez İşbirliği Konseyi (Suudi Arabistan, Bahreyn, Birleşik Arap Emirlikleri, Kuveyt, Umman, Katar) Genel Sekreteri El Zayani’yi kabul etti.

Afrika’da –IŞİD’ten kurtarma gerekçesiyle Libya’nın ekonomik ve stratejik açıdan en önemli bölgelerini işgal etmeyi hedefleyen harekatın hazırlıkları yapılırken-, ABD, Avrupa, Afrika ve hatta Brezilya deniz kuvvetlerinin « terörizme ve korsanlığa karşı » görev işleviyle katıldıkları, Senegal’den Gine Körfezi’ne kadar olan sularda Obangame/Saharan Express tatbikatı yürütülüyor. Tatbikat, görevi « ABD’nin ulusal çıkarlarını, Avrupa ve Afrika’da güvenlik ve istikrarı geliştirmek » olan U.S.Naval Forces Europe-Africa’nın (ABD Avrupa-Afrika Deniz Gücü) Napoli’deki karargahından yönetiliyor.

Çeviri
Osman Soysal
Kaynak
Il Manifesto (İtalya)