General Joseph Votel, Rakka’yı (Suriye) IŞİD’in cihatçılarından kurtarma göreviyle CentCom’un komutasını devralmaya hazırlanırken [1] , ABD basını bu birimde hüküm süren korku atmosferi konusunu yeniden gündeme getiriyor.

Ağustos 2015’te New York Times gazetesi, General John Allen (David Petraeus, Hillary Clinton ve Jeffrey Feltman gibi bir « liberal şahin ») IŞİD karşıtı uluslararası koalisyon sorumlusuyken, kamuoyunu koalisyonun IŞİD ile etkili bir şekilde mücadele ettiğine inandırmak için CentCom’un istihbarat raporlarında tahrifat yaptığını ortaya koyuyordu [2].

Ortadoğu’daki birçok siyasi yetkili ve gazeteci, uluslararası koalisyonun IŞİD’le mücadele etmek yerine, onlara silah tedarik ettiğini ve hava desteği verdiğini rapor ediyordu.

Eylül 2015’te, 2015 Intelligence & National Security Summit zirvesi sırasında, aralarında DIA, CIA ve NGA başkanlarının da bulunduğu üst düzey istihbarat yetkilileri, adını vermeden General John Allen’i, gerçekte IŞİD’in yararına yaptıklarını örtmek için CentCom’un raporlarını tahrif etmekle suçlayarak ihbar etmişlerdi [3]. The Daily Beast, CentCom’un 50 analistinin sansüre uğradığını söyleyerek, Pentagon’daki Başmüfettiş’e şikayette bulunuyordu [4].

Temsilciler Meclisi Gözetim ve Hükümet Reformu Komitesi Başkanı Jason Chaffetz, Pentagon’un kendi bünyesinde açtığı iç soruşturmaya paralel olarak bir parlamento soruşturması başlattı [5].

General John Allen istifasını verirken, CentCom’un bugünkü patronu Lloyd Austin, olayı geçiştirmeye çalışmıştı [6].

Yine The Daily Beast’e göre parlamenterler, General Steven Grove ve Gregory Ryckman’ın personele baskı yaptığını belirlemişlerdi ama hasarın boyutunu ölçmede büyük sıkıntı yaşıyorlardı. Gerçekten de yapılan her sorgulamaya, soruşturmacılarla birlikte CentCom’a bağlı bir subay da sessizce katılıyor [7].

Başmüfettişliğin raporuna gelince, bu ay tamamlanması bekleniyor ama büyük bir olasılıkla tamamı kamuoyuna açıklanmayacak.

ABD güçleri ancak Şubat 2016’da, Brett McGurk’un « IŞİD karşıtı Çar » olarak görevlendirilmesinden sonra IŞİD’e karşı gerçekten etkili bir mücadele vermeye başladı.

Çeviri
Osman Soysal

[1General Joseph Votel, CentCom’un yeni patronu oldu”, Tercüme Osman Soysal, Réseau Voltaire Sitesi, 18 Ocak 2016.

[2Inquiry Weighs Whether ISIS Analysis Was Distorted”, Mark Mazzetti & Matt Apuzzo, The New York Times, 25 Ağustos 2015.

[4Exclusive : 50 Spies Say ISIS Intelligence Was Cooked”, Shane Harris & Nancy A. Youssef, The Daily Beast, 9 Eylül 2015.

[5« Le Congrès se saisit du trucage du Renseignement US », Réseau Voltaire, 14 Eylül 2015.

[6« Le général Allen présente sa démission (Bloomberg) », Réseau Voltaire, 23 Eylül 2015.

[7CENTCOM Embroiled in Climate of Fear”, Shane Harris & Nancy A. Youssef, The Daily Beast, 14 Mart 2016.