Były minister spraw zagranicznych Hosni Mubarak, Ahmed Aboul Gheit, został kolejnym sekretarzem generalnym Ligi Arabskiej. Urząd obejmie 1 lipca 2016 roku.

Jako polityk proamerykański i bliski Izraelowi, rozwijał stosunki między Kairem a Tel Avivem kosztami Palestyńczyków.

W 2008 roku zszokował świat arabski, jak oskarżył organizację Hamas, że jest odpowiedzialna za izraelską operację „utwardzony ołów”, skierowaną przeciwko cywilnej ludności w Gazie. Kazał zamknąć granicę przed uchodźcami, uciekającymi przed bombardowaniami oraz oświadczył, że „połamałby nogi kobietom i dzieciom”, którzy próbują uciec do Egiptu. Następnie utworzył podziemną barierę dzielącą Palestynę i Egipt, wygrzebując rów o głębokości 35 metrów, aby móc zalać tunel zbudowany przez palestyński ruch oporu. Tymi pracami dowodził generał Benoît Puga, który jest obecnie osobistym szefem sztabu prezydenta François Hollande.

W 2011 roku Liga Arabska, łamiąc własny statut, wyłączyła ze swojego grona jednego z założycieli, czyli Syryjską Republikę Arabską. Od tego momentu Liga Arabska jest zdominowana przez wahhabickie państwa, czyli Katar i Arabię Saudyjską.

Tłumaczenie
Mira