Podczas gdy generał Joseph Votel przygotowuje się na przejęcie dowództwa CentComu z celem wypędzenia dżihadystów IS z syryjskiego miasta Rakka [1], amerykańska prasa ponownie szerzy atmosferę strachu.

W sierpniu 2015 roku, jak generał John Allen (liberalny jastrząb, podobnie jak David Petraeus, Hillary Clinton und Jeffrey Feltman) był odpowiedzialny za międzynarodową koalicję anty-Daesh, New York Times zdemaskował, że raporty CentCom-Intelligence były zmanipulowane w taki sposób, aby upozorować, że ta koalicja faktycznie walczy przeciwko Daesh [2].

Wielu polityków i dziennikarzy na Bliskim Wschodzie informowało, że międzynarodowa koalicja anty-Daesh nie zwalcza tej organizacji, tylko wspomaga ją z powietrza oraz bronią.

We wrześniu 2015 roku, z okazji szczytu Intelligenz & National Security, urzędnicy służb wywiadowczych na stanowiskach kierowniczych – między innymi dyrektorzy DIA, CIA i NGA – oskarżyli generała Johna Allena o sfałszowanie raportów CentComu w celu ukrycia ruchów na korzyść Daesh [3]. The Daily Beast ujawniło, że 50 analityków CentComu stało się ofiarami cenzury i złożyło skargę u inspektora generalnego Pentagonu [4].

Przewodniczący komisji ds. nadzoru i rządowych reform w Izbie Reprezentantów, Jason Chaffetz, wszczął wtedy dochodzenie parlamentarne, które było prowadzone równolegle do wewnętrznego dochodzenia Pentagonu [5].

Obecny kierownik CentComu, generał Lloyd Austin, próbował zminimalizować efekty afery, a generał John Allen zaproponował, że poda się do dymisji [6].

Według The Daily Beast parlamentarzyści stwierdzili, że generałowie Steven Grove i Gregory Ryckman wywierali na swoich pracowników presję, ale największe problemy parlamentarzyści mieli z oszacowaniem szkód. W rzeczywistości, podczas każdego przesłuchania przez prowadzących dochodzenie, w pomieszczeniu jest obecny pracownik CentComu [7].

Raport z głównego dochodzenia zostanie najprawdopodobniej zakończony jeszcze w tym miesiącu, ale z pewnością nie zostanie całkowicie opublikowany.

Dopiero od momentu powołania Bretta McGurka w lutym 2016 roku na „króla walki z Daeshem” amerykańskie oddziały naprawdę zwalczają tę organizację.

Tłumaczenie
Mira

[1« Le général Joseph Votel, nouveau patron du CentCom », Réseau Voltaire, 15 janvier 2016.

[2Inquiry Weighs Whether ISIS Analysis Was Distorted”, Mark Mazzetti & Matt Apuzzo, The New York Times, August 25, 2015.

[4Exclusive : 50 Spies Say ISIS Intelligence Was Cooked”, Shane Harris & Nancy A. Youssef, The Daily Beast, September 9, 2015.

[5« Le Congrès se saisit du trucage du Renseignement US », Réseau Voltaire, 14 septembre 2015.

[6« Le général Allen présente sa démission (Bloomberg) », Réseau Voltaire, 23 septembre 2015.

[7CENTCOM Embroiled in Climate of Fear”, Shane Harris & Nancy A. Youssef, The Daily Beast, March 14, 2016.