Voltaire İletişim Ağı

Moskova ve Washington Ankara’ya karşı

Suriye’de barışa ilişkin Rus-ABD mutabakatının uygulanmasıyla birlikte, Levant Bölgesinde büyük bir telaş yaşanıyor. Her bir aktör oyundan az zararla çıkma çabası içerisinde. Ama bu süreç henüz tamamlanmadı. Moskova ve Washington Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı istikrarsızlaştırmaya hazırlanıyorlar.

| Şam (Suriye)
+
JPEG - 29.3 kb

Suriye Arap Cumhuriyetini deviremeyeceklerini anlayan birçok bölgesel aktör kendisine yeni hedefler aramaya koyulmuşken, Suriye Arap Ordusu İdlib, Halep ve Palmira’yı kurtarmaya hazırlanıyor.

İsrail, Lübnan’da Hizbullah ile bir kez daha karşı karşıya gelmek yerine, ikinci kez bir iç savaşı kışkırtmak için el altından müdahalede bulunuyor. Eş zamanlı olarak Cumhurbaşkanı Reuven Rivlin, 17 Mart’ta taleplerini (Suriye-İsrail sınırında İranlıların olmaması ve Golan Tepelerinin ilhakının tanınması) dile getirmek üzere Moskova’ya gitti. Beklendiği üzere, bir bölgesel barış çözümü çerçevesinde, Rusya’nın İranlılarla müzakere etmeleri konusunda kendilerine yardımcı olabileceği yanıtını aldı. Golan Tepeleri konusuna gelince, sorun uzun zaman önce zaten Güvenlik Konseyi tarafından çözümlendi. Bu arada İsrail Dışişleri Bakanlığı Genel Direktörü Dore Gold Türkiye’yi ziyaret etti. Lübnan’da terör kartını kullanabilmek için Ankara’daki karmaşadan nasıl yararlanabileceğine ilişkin girişimlerde bulunuyor.

İran, devrim örgütleme umuduyla Suudi Arabistan’daki bağlantılarını harekete geçirmeye çalışıyor. Körfez’deki Şiiler buna hazırlar, Kızıldeniz’deki Sünnilerin ise daha zamana ihtiyaçları var. Londra, oluşması beklenen kargaşanın City’nin petrol fiyatı üzerinde spekülasyon yapmasına imkan vermesi umuduyla olan bitene müdahale etmiyor. Bu arada Washington, Suudilerin elindeki atom silahını nasıl güvence altına alacağı kaygısı içerisinde.

Avrupa Birliği yenildiğini itiraf etmeyi reddediyor. 18 Mart’ta göçmen akışını yavaşlatmak için Ankara’ya yılda 3 milyar Euro ödemeyi kabul etti. Gerçekte Türkiye bu parayı cihatçıları finanse etmek ve Cumhurbaşkanı Esad’ı devirerek göçmen akışı sorununu kökten çözmek için kullanmayı öngörüyor. Avrupalılar şuursuzca, Türkiye’deki El Kaide kamplarıyla Brüksel arasındaki serbest dolaşımı sağlayacak şekilde, Türklere uygulanan vizeleri önümüzdeki haftalarda kaldırma kararı aldılar.

Düşürülen Sukhoï-24 savaş uçağının telafisini hala elde edemeyen Moskova, birlikte « Sultan » Erdoğan’ı devirmeleri konusunda Washington ile anlaştı. 17 Mart’ta Kuzey Suriye’nin liderleri, Suriye Arap Cumhuriyeti içerisinde bir federal sistem kurma iradelerini beyan ettiler. Sanılanın aksine, söz konusu olan Suriye’nin parçalanmasının başlangıcı değildir. Zaten uzun süredir, hem Rojava’ya hem de Irak Kürt Bölgesel Hükümetine büyük miktarda silah ve cephane ulaştırılıyor. Bunlar kısa sürede Türkiye’ye nakledilip PKK’ya teslim ediliyor. Türkiye’de bombalı saldırılar hızla artıyor ve başlangıçta Doğu Bölgesiyle sınırlı olan iç savaş giderek Ankara ve İstanbul’a yayılıyor. Önümüzdeki aylarda, PKK’nın bir federal Türkiye çağrısına tanık olacağız ve bunu, bir grup yurtsever Türk’ün Müslüman Kardeş Erdoğan’ın devirmesine kadar devam edecek iç savaşın yoğunlaşması izleyecek.

21 Nisan’da, Başkan Obama’nın Riyad, Berlin ve Londra ziyaretlerini kapsayan gezisi başlayacak. The Atlantic’e verdiği yakışıkşız mülakatta ip uçlarını verdiği üzere, herkese Rusya ile vardığı mutabakatı hatırlatacaktır. Buna itaat etmeyecek olanlar, kaçınılmaz olarak Suriye’de son yıllarda yürüttükleri gizli faaliyetlerin basına kontrolsüz olarak sızmasının sonuçlarıyla baş etmek zorunda kalacaklar.

Çeviri
Murat Özdemir

Kaynak
El-Vatan (Suriye)

Ekteki dokümanlar

 
Al-Watan 2362
(PDF - 149.7 kb)
 

Bu makale yaratıcı ortakların lisansı altındadır

Voltaire İletişim Ağı’nın makalelerini kaynak belirtmek ve ticari hedefler gütmeme koşuluyla, makalenin içeriğini değiştirmeden serbestçe çoğaltabilirsiniz (Lisans CC BY-NC-ND)

Voltaire İletişim Ağı’nı desteklemek

Kalite analizlerinden geçen bu Web Sitesi, dünya anlayışınızın geliştirilmesine katkıda bulunmayı amaçlamaktadır. Bu sitenin devamını sağlamak için işbirliğinize ihtiyacımız var.
Bize bağışta bulunarak yardımcı olunuz.

Voltaire İletişim Ağı’na nasıl katılımcı olabilirsiniz?

Voltaire İletişim Ağı Moderatörlerinin hepsi fahri olarak çalışmaktadırlar.
- Profesyonel düzeyde Tercümanlar: Çevirilerinizle katkıda bulunabilirsiniz.

Sömürge Partisi Suriye ve Mali'ye saldırıyor
“Gözlerimizin Önünde” (14/25)
Sömürge Partisi Suriye ve Mali’ye saldırıyor
yazan Thierry Meyssan
« NATO Go Home! »
« NATO Go Home! »
yazan Thierry Meyssan
Gün geçtikçe daha da silahlanan « Amerika »nın geleceği
Gün geçtikçe daha da silahlanan « Amerika »nın geleceği
yazan Manlio Dinucci, Voltaire İletişim Ağı
 
Yunanistan, ABD üslerinin bitpazarı
Yunanistan, ABD üslerinin bitpazarı
yazan Manlio Dinucci, Voltaire İletişim Ağı
 
Lübnan'daki gösteriler ve Türkiye
Lübnan’daki gösteriler ve Türkiye
Voltaire İletişim Ağı
 
Türkiye güç arayışında
Jeopolitik
Türkiye güç arayışında
yazan Thierry Meyssan, Voltaire İletişim Ağı
 
« Yüzyılın anlaşması »
« Yüzyılın anlaşması »
yazan Thierry Meyssan, Voltaire İletişim Ağı