Genel Sekreterin Suriye özel temsilcisi Staffan De Mistura, 24 Mart 2016 tarihinde düzenlediği bir basın toplantısında, Cenevre’deki Suriye müzakerelerine temel oluşturacak 12 ilkeyi içeren bir belge hazırladığını açıkladı [1].

Bu belge, BM Siyasi İşler Direktörü Jeffrey Feltman için Volker Perthes’in grubu tarafından 2012’de hazırlanan, Suriye’nin kayıtsız ve şartsız teslim olması planının, “Key Principles revealed during Consultations with Syrian Stake-holders” adlı ekinin yerini alıyor.

2015 yazı boyunca Staffan Di Mistura, hiyerarşik olarak üstü olan Jeffrey Feltman’ın planını uygulamayı denemeyeceğini ama aksine taraflar arasında barışı sağlamak için müzakere edeceğini yazılı olarak taahhüt etmişti. Bu yazılı beyanı kabul eden Rusya ve Suriye, bu planın metnini kamuoyuna açıklamaktan vazgeçmişti.

ABD ve Rusya’nın denetimi altında kabul edilen yeni belge, Suriye Arap Cumhuriyetinin taleplerini yeniden ele alıyor ve Suudi Arabistan ve Türkiye’nin mezhebe dayalı niyetlerinin sonunun geldiğine işaret ediyor.

Çeviri
Osman Soysal

[1UN Special Envoy’s Paper on Points of Commonalities”, Voltaire İletişim Ağı, 24 Mart 2016.