Izba Reprezentantów uchwaliła 14 marca 2016 r. jednogłośnie (oprócz jednego głosu) rezolucję, którą przedłożył należący do Republikanów Jeff Fortenberry oraz jego 212 kolegów, i która kwalifikuje zbrodnie popełnione przez Daesh na mniejszościach jako ludobójstwo (H.Con.Res.75). Izba zajęła więc pozycję taką samą jak Parlament Europejski [1].

Do rezolucji doszło po raporcie Zakonu Rycerzy Kolumba - najważniejszej, katolickiej i charytatywnej organizacji w Stanach Zjednoczonych [2].

Powołując się na pozycję Papieża Franciszka parlamentarzyści mają nadzieję przekonać sekretarza stanu John Kerry‘ego, aby administracja Obamy przyjeła ich punkt widzenia.

W tekście żąda się od regionalnego rządu Iraku, rządów Jordanii i Libanu, aby te pomagały ludziom uciekającym przed IS, jednak tekst nic nie wspomina o roli Turcji, centralnego rządu Iraku oraz rządu Syrii.

Tekst ten napisano, aby pomóc chrześcijanom, a następnie rozszerzono go o jazydów (kurdyjska religia), manderów (uczniowie Jana Chrzciciela), jarsanitów (ahl-e hakk), turkmenów i kurdyjskie grupy etniczne. Wyłączeni są szyici – główny cel Daesh – ale też druzowie oraz alawici (często kwalifikowani jako szyici).

Rząd Obamy wzbrania się tu używania słowa „ludobójstwo” ze względu na prawne konsekwencje. Treść rzeczywiście prowadzi do tego, że każdy, kto brał udział w zbrodniach, może być ścigany na całym świecie. Jednak Daesh powstał pod nazwą „Islamski Emirat w Iraku” – w tym samym czasie co szyickie organizacje – pod przywództwem Johna Negropontego oraz generała Davida Petraeusa, aby odwieść Irakijczyków od oporu przeciwko amerykańskiej okupacji i skierować ich złość w kierunku sunnicko-szyickiego konfliktu religijnego (przygotowanie „Surge”). Biorąc pod uwagę liczbę Amerykanów na pozycjach kierowniczych, którzy pracowali nad tą strategią w latach 2006-2008 i dalej, kwalifikacja jako „ludobójstwo” mogłaby się odwrócić przeciwko Waszyngtonowi.

Prezydenci Stanów Zjednoczonych nie uznają ludobójstwa dokonanego na Chrześcijanach przez sultana Abdula Hamida Drugiego oraz później przez Młodych Turków (ludobójstwo Armeńczyków i Pontus Greków), aby nie zniszczyć dzisiejszej Turcji, ... która przecież wspiera Islamski Emirat.

Tłumaczenie
Mira

titre documents joints