2012 yılında, bugünkü ABD Savunma Bakanı Ashton Carter’in girişimiyle kurulan Stratejik Yetenekler Bürosunun (Strategic Capabilities Office) 2015’te 171 milyon dolar olan bütçesi, 2017 yılında 902 milyon dolara yükselecek.

Varlığı ancak bir ay önce ifa edilen büro, ABD silahlarının teknolojik üstünlüğünü « korumakla » görevli (Chuck Hagel’in “Third Offset Strategy”si). Gerçekte, Rus, Çin ve İran askeri teknolojileri artık birçok alanda daha üstün durumdalar. Büronun aynı zamanda kısa vadede daha iyisini nasıl yapmamız gerektiğini de tasavvur etmesi gerekir, bu da halen sahip olunan teknolojilere değer vererek olacaktır.

Büroda altı kişilik bir küçük ekip ve William Roper (burada bilinen tek fotoğrafını sunuyoruz) adlı bir bilim insanının emri altında çalışan yirmiye yakın sözleşmeli personel çalışmaktadır. Üzerinde çalıştığı projeler gizli tutulmaktadır. Öte yandan, özellikle sibernetik hücumlar yürütme yeteneğine sahip bir uçan laboratuarın yaratılması konusunda çalışmaktadır. Özellikle İran Ordusunun « oğul verme » tekniklerini kopyalamaya çalışmaktadırlar (sayısız minyatür insansız hava araçlarıyla ya da denizde çok sayıda hızlı ve küçük deniz taşıtıyla düzenlenen saldırı.

Çeviri
Osman Soysal